fbpx

Studna u domu – jak ji vyčistit?0

Zejména starší venkovské rodinné domy mají na dvorku vlastní studnu. Vodu ze studny totiž lidé dříve užívali nejen pro zalévání zahrady, ale i pro běžnou denní spotřebu. Vlastní zdroj vody na pozemku může být nedocenitelný, studna na dvoře však může mít i své nevýhody.

Vykopání studny není levné, a pokud jste studnu získali s koupí domu či pozemku, můžete si gratulovat – máte dobrý zdroj přinejmenším užitkové vody. Většina domů je připojena na obecní vodovody a mohlo by se zdát, že studna už vlastně není potřeba. Mnoho majitelů domů proto také studnu nechává ležet ladem a vodu z ní nepoužívá ani na zalévání zahrady. Je to škoda, protože díky vlastní studně získáte zdroj levné vody, která vás bude stát jen to, co zaplatíte na elektřině pohánějící domácí vodárnu nebo čerpadlo.

Orientační rozbor vody stojí kolem 1000 Kč, kompletní analýza však může být i desetkrát dražší

Reklama

Nešťastně umístěná studna ale může překážet dalšímu rozvoji domu (přístavbě). To se stalo i v našem případě, kdy studna umístěná za domem neumožnila realizovat přístavbu a zastavět nevzhledný kout dvora. Mnoho majitelů domů se v takovém případě rozhodne pro zasypání studny. I tak si ovšem myslím, že pokud to je trochu jde, je mnohem lepší starou studnu zachovat, vyčistit a používat. už je kvůli možnému budoucímu nedostatku pitné vody.

Nečistoty ve studni

Hlavní problémem staré studny bývá většinou obsah zetlelého organického materiálu na dně. Jde hlavně o listí a další rostlinný materiál, zbytky různých živočichů (hmyz, žížaly atd.) nebo zeminu. Tento materiál se pak hromadí ve formě kalu na dně a negativně mění chuť vody. Problémem mohou být také kameny, kusy betonu dopadané ze skruží a staré potrubí.

Jak vyčistit studnu

Nejdříve je nutné vyčerpat ze studny všechnu vodu a opravit vnější části. Problémem bývá zejména těsnost napojení nadzemní části a pozemních skruží. V bídném stavu bývá také často poklop, jehož praskliny umožňují do studny přístup různému hmyzu a další havěti. Studna by měla být dobře uzavřená a co nejtěsnější – nemusí větrat.

Po vyčerpání je nutné vynosit všechen kal ze dna a stěny očistit tlakovou vodou. Do čistící vody je dobré přidat Savo. Vodu spolu s nečistotami musíte ze studny opět vyčerpat. Současně s čistěním by měla proběhnout případná oprava vnitřních skruží (betonovou mazaninou) a výměna starého nevyhovujícího potrubí.

Důležitá pro kvalitu vody ve studni je také úprava bezprostředního okolí. Terén by měl být vyspádovaný směrem od studny a okolí nadzemní skruže by mělo být vydlážděno. (Foto: 123rf.com)

Pokud je studna hlubší, vy do ní budete muset slézt, dejte pozor na nebezpečné plyny. Jejich přítomnost ověříte třeba svíčkou. Čistění hlubších studen ale raději svěřte odborníkům, kteří pro to mají náležité vybavení

Dno studny se většinou doporučuje nechat tak, jak je. Někteří odborníci ale doporučují dno pokrýt vrstvou propraného písku nebo kačírku. Písek se však snadno může dostat do sacího potrubí. Nedoporučuje se ani štěrk.

Na konci je pak rozbor vody

Do vyčištěné studny pak nechte natéct vodu, kterou pak postupně čerpejte tak dlouho, až bude úplně čirá. Závěrem do studny vložte desinfekci (obvykle opět stačí Savo) a po cca dvou dnech je možné vodu používat jako užitkovou.

Asi za měsíc nechte provést rozbor vody. Ten provádí řada odborných firem nebo místní provozovatel vodáren a kanalizací. Orientační rozbor vody stojí kolem 1000 Kč, kompletní analýza však může být i desetkrát dražší. Rozbor vody raději proveďte dvakrát, jednou po vyčištění a podruhé po delším deštivém období, kdy hrozí větší riziko splachu nečistot. Pokud rozbor dopadne dobře, opět máte svůj vlastní zdroj pitné vody a zvýšili jste i cenu svého domu i pozemku.

Autor: Redakce Nazeleno.cz