Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Špatně se vám doma dýchá? Zkuste lokální větrání s rekuperací tepla

Instalace aktivního větracího systému s rekuperací tepla do domu či bytu může být z různých příčin složitá až téměř nemožná. Dobrým řešením může být lokální větrací jednotka zabudovaná přímo ve stěně domu. Má ale své výhody i nevýhody.

07. 11. 2017 | Michal Doležel

Ve zkratce:

Lokální větrací jednotka umožňuje měnit vzduch v místnosti s rekuperací tepla, aniž by bylo nutné instalovat složité vzduchotechnické rozvody.

Zateplením domu a výměnou oken získáte nejen bydlení s nižšími náklady na vytápění, ale také podstatně horší vzduch v interiéru. Dobře utěsněná okna totiž zabraňují výměně vzduchu v místnosti a nutné je mnohem častější větrání. Problém to může být zejména v noci, kdy spící lidé vzduchu v místnosti rychle vydýchají a pokud nechcete spát při pootevřeném okně, je nutné jedno dvakrát za noc prostě rychle vyvěrat.

Jak to funguje?

Jediným řešením, jak zlepšit vzduch v interiéru zateplených domů a těsnými okny, je instalace aktivního větracího systému s rekuperací tepla. Majitelé domů a společenstva vlastníků se však do instalace centrálních větracích systémů moc nehrnou. Důvodem je nejspíš cena (i když po rozpočítání na jednotlivé bytové jednotku nejde o zase tak velké částky) a také nutnost poměrně velkého zásahu do domu kvůli budování rozvodů vzduchotechniky. A právě tento problém řeší lokální větrací jednotky, můžete si ji totiž instalovat a provozovat sami.

VĚTRÁNÍ V OBÝVÁKU: Jednotka Zehnder Comfoair 70 - toto zařízení zvládá větrat i více místností najednou. (Foto Zehnder)  

Lokální větrací jednotka je malé zařízení, které do interiéru přivádí čerstvý vzduch zvenčí skrz vnější stěnu domu. Obsahuje ventilátor a také výměník tepla, v němž se příchozímu vzduchu předá teplo z vydýchaného vzduchu, který odchází ven.

Na českém trhu najdete několik lokální větracích jednotek s rekuperací tepla. Vyrábí je například společnost Zehnder, nebo výrobce Dimplex. Tato zařízení se zpravidla instalují do vybouraného otvoru v obvodové zdi domu – například jednotka Dimplex potřebuje otvor o rozměrech 32 x 32 cm. Každá takto větraná místnost potřebuje svoji jednotku, zařízení Zehner Comfoair 70 je ale možné použít pro větrání více místností – prostě od něj propojíte vzduchotechnické potrubí do vedlejšího prostoru.

Lokální větrací jednotka bývá zpravidla napojena na nějaký řídicí systém, který se stará o spouštění a časování provozu. Součástí může být i čidlo koncentrace CO2.

Co by vám mohlo vadit

Lokální větrání s rekuperací tepla se jeví jako velmi šikovná technologie, je zde ale také několik věcí, které by vám mohly vadit. Tato zařízení samozřejmě vydávají hluk a to by při nočním provozu v ložnici mohlo vadit. Hluk ale zpravidla nebývá při provozu na nižší výkon tak výrazný – dá se srovnat třeba z „hlučností“ vzduchovacího systému v akváriu. Například hlučnost jednotky Dimplex začíná na 13 dB při nejnižším výkonu a končí na 39 dB při práci na maximální výkon.

PŘES STĚNU. Ukázka instalace lokální větrací jednotky Dimplex DL-50. (Foto. redakce Nazeleno.cz)

Dalším problémem může být cena. Tato zařízení nejsou zrovna levná a počítejte s cenou okolo 17 – 20 000 Kč, naopak náklady na provoz tak velké nejsou – uživatelé při běžném větrání uvádí spotřebu zhruba 3 kWh měsíčně.

Snadná instalace

Výhodou je také snadnější instalace. Majitelé bytů se už nemusí spoléhat na mnohdy nepružná a zdlouhavá jednání společenstev vlastníků a mohou vzít problematiku kvalitního vnitřního prostředí ve svém bytě plně do vlastních rukou. Otázkou ale je, jak se budou bytová družstva stavě k nutnosti probourat do vnější stěny domu instalační otvor.

Lokální větrání s rekuperací tepla výhody a nevýhody:

+ snadná instalace
+ levný provoz
+ kvalitní větrání s úsporou tepla

- cena zařízení
- ve srovnání s centrálním větráním menší účinnost rekuperace tepla
- hlučnost

Související články

Tagy: Energie, Bydlení, Větrání, Stavba a rekonstrukce, Rekuperace

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

KOREK spol. s r.o., org. sl.

Jsme specialisté na dodatečné zateplení budov kontaktním tepelně izolačním systémem a v rámci revitalizace…

<!-- -->
Družstevní závody Dražice – strojírna s.r.o.

Značka DZ Dražice, která existuje již od roku 1956, je zárukou kvality, výkonu a hodnoty ohřívače vody.…

<!-- -->
Regulus spol. s r.o. - Rekuperace a větrání

Firma Regulus s.r.o. slouží v oblasti teplo - voda - plyn již od roku 1992 a v současnosti se orientuje…

<!-- -->
FAKRO CZECH s.r.o.

Jsme pobočka nadnárodní dynamicky se rozvíjející společnosti, která se zabývá výrobou a prodejem střešních…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!