fbpx

Solární grilování bez uhlí pro nevšední zážitek s přáteli0

Využít energii slunce pro vaření či opékání pokrmů není tak složité, jak by se mohlo zdát. Solárních vařičů je již vymyšlena celá řada. Originální solární grilovací stůl Sunplace je však navíc navržen tak, aby plnil i společenskou úlohu, do vaření se totiž mohou zapojit všichni přísedící.

Solární vařiče bývají obvykle poměrně jednoduché, sluneční energii není nutné nijak upravovat či přeměnit, většinou si vystačíme s koncentrací paprsků na určité místo. Grilovací stůl Sunplace využívá principu fresnelovy čočky, která soustřeďuje sluneční záření na kovovou varnou desku.

Reklama

Na sluncem rozpálenou plotnu dosáhne od stolu každý. (Zdroj: fastcodesign.com)

Grilování na Sunplace se aktivně účastní všichni u stolu. Samotná příprava grilovaných pokrmů se tak přesunuje z pozice „one man show“ do roviny společenské události. Přísedícím je k dispozici grilovací náčiní různých tvarů, které jen podtrhuje hravou atmosféru.

Hosté si mohou mezi sebou rozdělit různá náčiní. (Zdroj: fastcodesign.com)

Zajímavý a vcelku jednoduchý koncept by na českých zahrádkách a balkonech mohl nalézt uplatnění. Vaření sluncem je stále poměrně velkou atrakcí, solární gril tak bude sám o sobě poutat velkou pozornost hostů. Škoda jen, že jeho použitelnost končí západem slunce.

Čočka nad stolem je nastavitelná dle úhlu dopadu slunečních paprsků. (Zdroj: fastcodesign.com)

Grilování u tohoto slunečního grilu by mělo být společenskou záležitostí. (Zdroj: fastcodesign.com)

Autor: Jarmila Bajerova