Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Se stíněním domu v letních měsících může pomoci síťovina do oken

Velkým problémem rodinných i bytových domů bývá přehřívání interiéru v letních měsících. Pomohou venkovní žaluzie nebo speciální síťovina, která odráží sluneční paprsky. Ta ale stěžuje větrání.

14. 05. 2015 | Jan Pergl

Ve zkratce:

Letnímu přehřívání bytů může efektivně zamezit nejen klimatizace, ale především nějaký druh stínění. Nabízí se samozřejmě markýza nebo žaluzie. Odstínit příliš velké dávky slunečních paprsků však může také moskytiéra ze speciální odrazné síťoviny.

Chránit interiér domu před letním přehříváním je možné několika způsoby. Asi nejméně elegantní, ale velmi účinné je využití klimatizace. Provoz klimatizační jednotky však stojí peníze a navíc tímto způsoben neřešíte příčinu, ale následek – velké teplo v interiéru. Daleko lepší je proto letním přehřátím předcházet. Toho lze docílit vhodnou stínící technikou, jako jsou markýzy nebo venkovní žaluzie. Relativní novinkou jsou ale speciální sítě do oken, jejichž tkanina odráží část slunečních paprsků zpět.

Jednoduchý princip stínění

Odrazné sítě do oken, které výrobce označují jako „screenové textilie“, jsou vlastně pouhé „moskytiéry“ instalované před okenní sklo. Jsou ovšem vyrobeny ze speciální tkaniny určené po fasádní markýzy s vysokým odrazem slunečního záření.

Rozdíl v odrazu slunečního záření u běžných sítí proti hmyzu a v případě tkaniny termoscreen

Podle výrobců tato textilie odfiltruje více než polovinu slunečního světla. „Bytové domy přijímají přes okna až 90 % tepelných zisků ze slunečních paprsků. Zatímco v zimě je to výhodné, v létě to způsobuje nepříjemné, až zdraví škodlivé prohřátí bytu. Síťovina Termoscreen poskytuje nejen ochranu proti hmyzu, ale také výrazně zlepšuje tepelně-izolační vlastnosti okna tím, že odráží až 64 % slunečních paprsků ještě před okenní tabulí,“ popisuje vlastnosti tohoto stínícího materiálu Andrea Kúdelová z firmy K-systém, která tento typ stínící techniky dodává. Výhodou textilie je také nerušený výhled z okna.

Problém: horší větrání

Stínící síťovina funguje samozřejmě také jako síť proti hmyzu. Je však nutné vzít v úvahu také určité nevýhody, které z „ucpání“ oken síťovinou logicky vyplývají. Tou největší je samozřejmě horší větrání. Síť před okny totiž zabraňuje proudění vzduchu. Řešením je například na noc toto stínění sundávat. Tím se ale zase připravujete o ochranu proti hmyzu… Sejmutí sítě by ale podle výrobce mělo být velmi snadné.

Odrazná síť je napnuta před oknem, což ale může snižovat možnost větrání

Kolik stojí stítnění oken sítěmi?

Cena síťoviny Termoscreen se pohybuje okolo 610 Kč za m2. Dodavatel ji nabízí v rolích šířky 1,5 metrů. K ceně je ale nutné připočítat ještě cenu rámu, na němž bude síť napnuta. Není to tedy málo, získáte však poměrně účinný způsob stínění oken navíc s ochranou proti hmyzu. Síťovinu Termoscreen vyrábí kanadský výrobce a český dodavatel uvádí dlouhou životnost a vysokou odolnost proti přírodním vlivům.

Foto a obrázky: K-system, 123rf.com

Související články

Tagy: Bydlení, Stavba a rekonstrukce, Střecha, Okna a dveře

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

Družstevní závody Dražice – strojírna s.r.o.

Značka DZ Dražice, která existuje již od roku 1956, je zárukou kvality, výkonu a hodnoty ohřívače vody.…

<!-- -->
KOREK spol. s r.o., org. sl.

Jsme specialisté na dodatečné zateplení budov kontaktním tepelně izolačním systémem a v rámci revitalizace…

<!-- -->
FAKRO CZECH s.r.o.

Jsme pobočka nadnárodní dynamicky se rozvíjející společnosti, která se zabývá výrobou a prodejem střešních…

<!-- -->
Regulus spol. s r.o. - Rekuperace a větrání

Firma Regulus s.r.o. slouží v oblasti teplo - voda - plyn již od roku 1992 a v současnosti se orientuje…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!