fbpx

Recyklace stavební suti v Brazílii: Materiály ze zbouraných staveb daly vzniknout unikátnímu domu0

Stavební suť končí často nevyužita na skládkách, kde zbytečně zabírá spoustu místa. Majitel pozemku v jižní Brazílii se pod tíhou těchto informací rozhodl svůj dům postavit přímo z komponentů získaných na zbořeništích. Jeho barevně i tvarově originální dům teď láká turisty i ekologické nadšence.

Když se řekne dům z odpadu, většinou si představíte domy z lahví nebo pneumatik, jako stavební materiál však může stejně dobře posloužit i stavební suť. S realizací tohoto domu začal jeho majitel, který se živí jako výtvarník, již v roce 1995. Výsledkem dlouhého kompletování potřebného materiálu ze zbořených budov v okolí je originální dům s pestrobarevným interiérem, který se v současnosti pronajímá turistům. Dům se nachází na malebném ostrově Florianopolis poblíž pláže Praia Brava.

Reklama

Že se jedná o dům z netradičních stavebních materiálů, je jasné na první pohled. Zdroj: higherperspectives.com

Každé okno, dveře či dlaždice přináší do prostoru vlastní příběh, přesto však spolu ve výsledku vše pozoruhodně ladí. Skleněné lahve zde také našly uplatnění, a to jak v interiéru, tak při úpravách bezprostředního okolí domu. Pro horké brazilské letní dny je dům vybaven klimatizací. Podobným způsobem jako celý dům je řešeno také vybavení nábytkem, některé kusy pocházejí ze skládky, jiné byly vyrobeny „na míru“ z odpadních materiálů.

Interiér hýří všemi barvami. Zdroj: higherperspectives.com

O ubytování v tomto domě mají zájem turisté z celého světa. Zdroj: higherperspectives.com

Ze zbouraných staveb pochází i dlažba na podlaze. Zdroj: higherperspectives.com

Dekorativní efekt skleněných lahví byl využit také v koupelně. Zdroj: higherperspectives.com

Lahve slouží jako stavební materiál pro úpravu okolí domu. Zdroj: higherperspectives.com

Autor: Jarmila Bajerova