Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

"Přivezu si termosku s kafem, posekám zahradu, položím dlažbu a osadím bazén," líčí hodinový manžel

Kape vám kohoutek, koupili jste si skřínku, kterou nemá kdo sestavit? Nemáte čas na řemeslné práce v bytě? Pozvěte si hodinového manžela. Služba je často levnější, než koupě drahého nářadí.

21. 06. 2012 | Julie Kalodová

Ve zkratce:

"Udržuji třeba dům jedné rodině. Muž pracuje v zahraničí, vrací se jednou za tři týdny a nechce trávit čas se šroubovákem v ruce. Raději je s dětmi," vypráví hodinový manžel ze severních Čech.

Sestavit skříň, vybourat venkovní dveře, vyměnit prahy v celém domě, vybrousit parkety a natřít. Tak vypadá seznam prací, které jsou potřeba dnes udělat v našem domě.

Jsem si jistá, že podobný soupis dáte dohromady i vy. Ideální příležitost pozvat hodinového manžela, ne? Ale jak taková služba funguje? Kdo si šikovného řemeslníka objednává a co všechno dělá? 

"Začal jsem u poliček a bourání na jedné chalupě."

Karel Srp z Krupky v severních Čechách založil vlastní živnost poté, co odešel z podlahářské firmy. Čtrnáct let jezdil k zákazníkům, vybíral vhodný materiál, řešil stavební práce. Nabral tedy dost zkušeností, aby dokázal pomoct lidem plnit jejich sny o krásném a praktickém bydlení. Koupil nářadí a dodávku, rozjel webové stránky a pustil se do práce.


Karel Srp při práci. Foto: Karel Rieger  

"Služba vyplnila díru na trhu," myslí si Srp. Označení "hodinový manžel" mu nevadí, vystihuje charakter jeho práce. Velké firmy mají tým lidí, který je třeba zaplatit, a menší stavební zakázky jsou tedy pro koncové zákazníky dost drahé. "Já jsem sám a mám hodinovou sazbu, lidé tedy dobře vědí, kolik je moje práce bude stát," popisuje.

Zeptejte se odborníka!

Magazín Nazeleno.cz nabízí čtenářům poradnu. Odpovíme na dotazy kolem stavby, topení, zateplení i úspor energie. Stačí NAPSAT ODBORNÍKOVI.   Jeho klientelu tvoří převážně jeho známí. A známí známých. "Doslechli se, že jsem šikovný. Začal jsem u poliček a bourání na jedné chalupě. Také jsem hubil dřevomorku," líčí začátky podnikání. Reklamu, kromě webových stránek, nemá. Vyplácí se, že lidé jeho služby doporučují ostatním a tak se okruh zákazníků neustále rozšiřuje.

Zákazníci jsou i lidé, které kutilství nebaví 

Objednávají si ho lidé, kteří na kutilství nemají vlohy, čas a často ani nářadí. "Udržuji třeba dům jedné rodině. Muž pracuje v zahraničí, vrací se jednou za tři týdny a nechce trávit čas se šroubovákem v ruce. Raději je s dětmi," líčí Srp. Požadavky jsou různé: poseká zahradu, osadí bazén, vydláždí terasu a postaví i přístřešek pro lehátka.

Do domu jiného zákazníka jezdí pravidelně každou sobotu a pečuje o rozsáhlé obydlí. Jeho služby si objednal i zákazník, který nemůže fyzickou práci zvládnout ze zdravotních důvodů a potřeboval se přestěhovat. "Tak jsem nejprve ve starém bytě všechno rozebral a odmontoval. A na novém místě položil koberce, pověsil lustry, smontoval nábytek a vyvrtal všechny díry do zdi," vypráví. Práce zabraly tři dny a zákazník zaplatil zhruba sedm tisíc.

Je libo pověsit lustr nebo chcete novou koupelnu?  

Je všestranný, umí položit dlažbu, vyrobí nábytek i zapojí zásuvky, ale do větších kšeftů se raději nepouští. "Znám to, už jsem to zažil. Musel bych to odfláknout nebo najmout lidi," míní. Nejraději je sám, pracuje v klidu a za každou položenou kachličku ručí. "Přinesu si vercajk, termosku s kafem a svačinu. Zakleknu a jedu od rána do večera," popisuje svůj typický pracovní den, který končí zhruba v šest večer.

Krásné bydlení: Rady pro kutily, zahradníky a řemeslníky


Každý den je jiný, protože práce jsou různorodé. Občas se i pořádně zapotí. "Na začátku května jsme přenášeli bazén v té největší vichřici," líčí zážitky. Vzdát to nemohl, jeřáb byl domluvený a stál na určeném místě. A bylo potřeba práci dokončit i ve ztížených podmínkách. Přiznává, že tenkrát zpocené čelo opravdu měl.

Když přijde domů, čeká ho vlastně to samé. S manželkou Míšou postavili vlastní dům a vybudovali rozsáhlou zahradu. I to je potřeba udržovat. "Musím se ale přiznat, že dřív, když jsem pracoval víc hlavou a byl jsem psychicky vyčerpaný, mě to budování  bavilo víc," směje se při vzpomínce na dobu, kdy celé víkendy prostavěl. "Začal jsem podnikat v krizi, ale zatím ji nepociťuji," uzavírá své vyprávění. Podle něj je v každém bytě i domě práce pro šikovného řemeslníka dost: "Proč by si každá rodina měla kupovat drahé nářadí a vrtačky?" 

Související články

Tagy: Bydlení, Domácnost, Stavba a rekonstrukce, Stavební materiál

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

Regulus spol. s r.o. - Rekuperace a větrání

Firma Regulus s.r.o. slouží v oblasti teplo - voda - plyn již od roku 1992 a v současnosti se orientuje…

<!-- -->
FAKRO CZECH s.r.o.

Jsme pobočka nadnárodní dynamicky se rozvíjející společnosti, která se zabývá výrobou a prodejem střešních…

<!-- -->
Družstevní závody Dražice – strojírna s.r.o.

Značka DZ Dražice, která existuje již od roku 1956, je zárukou kvality, výkonu a hodnoty ohřívače vody.…

<!-- -->
KOREK spol. s r.o., org. sl.

Jsme specialisté na dodatečné zateplení budov kontaktním tepelně izolačním systémem a v rámci revitalizace…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!