fbpx

Úsporné žárovky: Kdy neuspoří elektřinu?0

Úsporné žárovky budou již brzy jedinou možnou variantou domácího i průmyslového osvětlení. Jsou skutečně tak úsporné, jak výrobci uvádějí? Kolik energie žárovky ušetří a jak vybrat ty správné?

První kompaktní zářivky (také označované jako úsporné žárovky) byly veřejnosti představeny před téměř třiceti lety. Během této doby dospěl vývoj zářivek do stádia, které spotřebitelům umožňuje vysokou úsporu energie. Podle tvrzení některých výrobců ušetří dnešní kompaktní zářivky oproti klasickým žárovkám s kovovým vláknem až 80 % energie. Zdá se, že rozhodnutí Evropské unie nahradit klasické žárovky žárovkami úspornými, je správné. Měla by se totiž snížit spotřeba energie, a tudíž i produkce emisí CO2.

„Výkon a jas úsporných zářivek časem klesá. Potvrdili to i vědci.“

Reklama

Některé studie však hovoří o opaku a tvrdí, že k úspoře energie pomocí kompaktních zářivek či jiných úsporných žárovek, dojít nemůže a naopak spotřebu energie ještě zvýší. Jedná se o tzv. Jevonsův paradox, který jasně poukazuje na nerovnováhu mezi nabídkou a spotřebou. Zatímco nás klasické žárovky svou vyšší spotřebou nutí energií šetřit, úsporné žárovky nikoli. V důsledku tak může docházet k mnohem vyšší spotřebě elektřiny a tím zároveň i k navýšení emisí CO2.

Úsporné osvětlení na Nazeleno.cz

   – Halogeny, LED diody, úsporné zářivky

   – Klasické žárovky skončí v roce 2012

   – Čím nahradit klasické žárovky?

   – Nevyhazujte úsporné zářivky do koše!

   – KALKULAČKA: Kolik ušetříte se zářivkami? 

Kompaktní zářivka může za deset let uspořit až 2 500 Kč

Kompaktní zářivky mohou uspořit až 80 %, záleží ovšem na každém spotřebiteli, zda pokračuje v úsporném trendu nebo dobu svícení prodlužuje. Následující tabulky uvádí teoretickou spotřebu a náklady obou typů světelných zdrojů po dobu životnosti kompaktních zářivek.

Úsporná versus klasická žárovka

Typ světelného zdroje
Počet zdrojů/životnost
Výkon
Investice
Provoz hod/den
Spotřeba kWh/rok
Spotřeba Kč/rok
Kompaktní zářivka
1/15 000 hodin (10 let)
11-14W/60W
220 Kč
4
22 kWh
80 Kč
Klasická žárovka
1/1 000 hodin (8 měsíců)
60W
5 Kč
4
87 kWh
330 Kč

Z výpočtů je patrné, že je spotřeba energie klasickými žárovkami vyšší. Pro příklad byl použit pouze jeden světelný zdroj (kompaktní zářivka a klasická žárovka), s více zdroji se množství spotřebované energie logicky zvyšuje. Použije-li spotřebitel místo pěti klasických žárovek pět zářivek kompaktních, za dobu jejich životnosti (přibližně 10 let) ušetří až 12 000 Kč.

Úspory energie s kompaktní zářivkou

Roční úspora kWh při používání kompaktní zářivky
65 kWh
Roční úspora Kč při používání kompaktní zářivky
250 Kč
Návratnost investice
cca 1 rok
Úspora kWh po dobu životnosti kompaktní zářivky
675 kWh
Úspora Kč po dobu životnosti kompaktní zářivky
2 500 Kč

Životnost a výkon kompaktních zářivek se staly žhavým předmětem na některých diskusních fórech, kde si jejich majitelé stěžují na menší životnost a klesající účinnost. Tu nedávno potvrdili také vědci z britského Institutu strojírenství (The Institution of Engineering and Technology), jejichž test odhalil 40% pokles jasu za několik let životnosti zářivky. V praxi to vypadá asi tak, že světelný výkon náhrady za 100 W žárovku (což je 20 W kompaktní zářivka) se postupně a téměř nepozorovaně sníží až na úroveň 60 W žárovky.


Úsporné žárovky mohou ušetřit až 80 % energie

Snížení výkonu mimo jiné přiznávají i členové Energy Saving Trust. Jedná se o organizaci, která je financována vládou Velké Británie a jejím záměrem je informovat veřejnost o úsporách energie. Společnost kompaktní zářivky podporuje a snížením výkonu se netají.  Uvádí, že může dojít až k 24% poklesu výkonu během několika let. Pokud se jedná o životnost zářivek, také samotní výrobci údajně klamou vysokými hodnotami na svých obalech a údaje jednotlivých světelných zdrojů nadsazují. Ale i kdyby se jednalo byť jen o pouhou polovinu původní životnosti, kompaktní zářivka svému majiteli úsporu přinese. Průměrná životnost kompaktních zářivek se však pohybuje okolo 10 000 hodin provozu.

Zářivky pro časté zapínání a rychlý start

Svítivost většiny kompaktních zářivek ihned po sepnutí nedosahuje 100% výkonu, náběh je pomalejší a zpravidla trvá až jednu minutu, než se plně rozsvítí. To znemožňuje instalaci zářivek tam, kde se svítí jen krátce nebo velice často (např. toaleta, koupelna, schodiště, chodba apod.). Časté spínání zářivek, které k takovému provozu nejsou určeny, snižuje jejich životnost. Existují ale typy zářivek, kterým časté spínání nevadí, a některé z nich také vyzařují jasné světlo ihned po sepnutí.

Časté spínání s okamžitým světelným náběhem nabízí například kompaktní zářivka Osram DULUX EL FACILITY. Vůči častému spínání je odolná a má dlouhou životnost (až 15 000 hodin), která se zapínáním nijak nesnižuje. Její cena začíná na 287 Kč. Stejný výrobce nabízí i takové zářivky, které vydrží až 500 000 zapnutí (např. Osram DULUX EL LONGLIFE). Světelný náběh je ale pomalejší než u první varianty a její průměrná životnost se pohybuje kolem 20 000 provozních hodin.


Úsporné žárovky nás nutí méně svítit

Výrobce Megaman vyvinul novou generaci úsporných žárovek technologií, kterou nazývá INGENIUM®. Díky ní se podařilo prodloužit životnost kompaktních zářivek na 15 000 hodin, zvýšil se počet zapnutí až na 600 000 a doba předžhavení zářivky není ani jedna vteřina. Kromě toho je Megaman také prvním výrobcem, který použil silikonovou ochranu na vnější stranu kompaktní zářivky. Sklo a rtuť tak zůstane při náhodném rozbití uvnitř silikonového obalu. Mimo to silikon usnadní také recyklaci skla i rtuti ze zářivky.

Jak recyklovat kompaktní zářivky

Úsporné zářivky můžete odevzdat v jakékoli prodejně, kde se žárovky prodávají. Zářivky odevzdávejte také na místech, které jsou určeny ke sběru tohoto a dalšího elektronického odpadu. Pokud se stane, že se zářivka obsahující rtuť rozbije, místnost vyvětrejte, rtuť opatrně naberte třeba do skleničky, uzavřete a odneste rovněž do sběrného místa. Rtuť nikdy nevysávejte ani se jí zbytečně nedotýkejte.

Autor: Redakce Nazeleno.cz