Úsporné zářivky šetří elektrickou energii, není však žádným tajemstvím, že obsahují rtuť, která patří k nejjedovatějším prvkům. Rozbití zářivky v domácnosti může způsobit problémy, miliony vysloužilých zářivek ležících na běžných skládkách však představují doslova časovanou bombu pro životní prostředí. + VIDEO
Úsporné kompaktní zářivky uspoří oproti klasickým žárovkám až 80 % elektrické energie, nad jejich bezpečností však již dlouhou dobu visí celá řada otazníků. Zářivky obsahují jedovatou rtuť, která představuje závažný problém pro životní prostředí. Stále častěji jsou slyšet také příběhy lidí, kteří začali trpět zdravotními obtížemi poté, co se dostali do kontaktu s rozbitou zářivkou.
ReklamaÚsporné zářivky obsahují celou řadu technických součástek, ale také jedovatou rtuť. (Zdroj: thinkstockphotos.com)
Dokument „Zářivky, úsporné, ale nebezpečné“ představuje úsporné zářivky v poněkud jiném světle, než bývá běžné. Přináší svědectví lidí, kteří se s rozbitými zářivkami dostali do kontaktu ať již v domácnosti, nebo v pozici zaměstnanců zajišťujících likvidaci vysloužilých zářivek. Dotýká se také krátkozrakosti „ekologických“ aktivistů brojících za snížení energetické spotřeby světelných zdrojů bez ohledu na ekologické dopady související s následnou likvidací kompaktních úsporných zářivek, které se staly nucenou náhradou za klasické žárovky. V neposlední řadě také upozorňuje na byrokracii EU a na minimálně jedno století trvající rozpor mezi zájmy spotřebitelů a výrobců světelných zdrojů.
Znepokojivý dokument můžete shlédnout se slovenským dabingem.
Kdy je úsporná zářivka nebezpečná?
Pokud není kompaktní úsporná zářivka poškozená, žádná rtuť se z ní neuvolňuje. Když se však rozbije, může se rtuť společně s menším množstvím dalších jedovatých látek, dostat ven a kontaminovat domácnost nebo půdu, jestliže se ocitne ve volné přírodě či na skládce. V domácnosti hraje důležitou roli, jestli zářivka při rozbití svítila. Riziko otravy rtuťovými výpary je v takovém případě údajně výrazně vyšší.
Jak se projevuje zvýšená hladina rtuti v těle? |
Rtuť tvoří lesklé kuličky, nejnebezpečnější jsou však její výpary. (Zdroj: thinkstockphotos.com) |
Zářivky jsou nebezpečný odpad, přesto se jich vytřídí málo
Dle údajů kolektivního systému pro zpětný odběr osvětlovacích zařízení Ekolamp používá u nás alespoň jednu zářivku až 60 % domácností. Po ukončení životnosti ji ale jen polovina lidí odevzdá k ekologické likvidaci. Druhá polovina zářivek končí ve směsném komunálním odpadu a ocitne se většinou na skládce. Pouhá jedna rozbitá kompaktní zářivka dokáže v přírodě zničit až 10 tisíc litrů vody.
Nejčastěji doporučovaný postup při rozbití úsporné zářivky |
Průběh čištění povrchů
|