fbpx

TEST: LED žárovky a úsporné zářivky0

Jaké úsporné záživky na trhu patří k těm nejlepším? Kterým se naopak raději vyhnout? Vydrží svítit opravdu tak dlouho, jak to slibují výrobci?

Klasickým 60W žárovkám odzvonilo už loni v září. Nenajdeme je už ani v obchodech a zásoby, které si vytvořili jejich zarytí příznivci, se už pravděpodobně také tenčí. Letos v září se navíc rozloučíme i s klasickými 40W a 25W žárovkami. Nezbývá nám tedy nic jiného, než jim dát definitivní sbohem. Brzy však zjistíme, že nalézt jejich alternativu je snadnější, než jsme si mysleli, a navíc ve finále uspoříme kromě energie i naše finance!

„I nejhorší zářivky v testu jsou výhodnější než klasická žárovka!“

Reklama

Alternativy klasického osvětlení

Halogenové žárovky jsou v podstatě zdokonalené klasické žárovky. Fungují na stejném principu s tím rozdílem, že v baňce se nachází halogeny redukující odpařování vlákna a tím zvyšující účinnost žárovky. Nicméně nejsou nejúspornější (uspoříme asi třetinu energie) a i jejich životnost je oproti klasickým žárovkám „pouze“ dvojnásobná.

Osvětlení domácnosti

– Naučte se doma svítit

– Jak vybrat osvětlení 

– Kam zářivky vyhodit?

 

Energetické třídy A dosahují pouze efektivní úsporné zářivky a LED žárovky, které můžeme nazvat světelným zdrojem budoucnosti. Kromě toho, že ušetří 80 % energie, dosahují životnosti až 45 000 hodin a na rozdíl od úsporných zářivek mají okamžitý náběh na plný výkon.

Souboj: LED žárovky versus úsporné zářivky!

A právě mezi těmito dvěma „konkurenty“ na poli úsporného osvětlení jsme se rozhodli uspořádat souboj. Posloužil nám i dTest, který právě LED žárovky a úsporné zářivky testoval loni v listopadu. Jaké jsou výsledky?

Plusové body si LED žárovky zaslouží rozhodně za svoji životnost, která je až 25 let! Počáteční investice se nám tedy rozhodně vrátí. Proti tomu úsporné zářivky mají životnost nižší, zároveň také trpí úbytkem svítivosti – deklarovaný výkon se udrží asi první dva roky! Neznamená to, že by po dvou letech přestaly svítit, pouze svítí méně (po pěti letech je to asi o 20 %). Ovšem i zde existují výjimky, ale to až níže.


Klasickým 60W žárovkám odzvonilo již loni v září

LED žárovky jsou často kritizovány za nízkou svítivost – to však test nepotvrdil. Pokud se orientujete tím, co je napsáno na obale, děláte samozřejmě dobře, ale jak se však ukázalo, to, co je psáno, není vždy dáno. Skutečný světelný výkon jednotlivých žárovek a zářivek se často lišil od údajů na obale! Světlou výjimkou byly pouze LED žárovka Philips MyAmbiance 12-60W A60 a úsporná zářivka Osram Duluxstar Mini Twist.

Kdy a kde použít LED žárovku a kdy úspornou zářivku?

To, abychom byli ve výsledku s žárovkou, nebo zářivkou spokojeni souvisí i s jejím správným výběrem a umístěním. Např. pro venkovní osvětlení je nejvhodnější použít halogenové a LED žárovky. Úsporné zářivky mají při nižších teplotách delší náběh na plný výkon! Např. u níže popisované zářivky Osram Duluxstar Mini Twist je výkon při nízkých teplotách pouze 35 %.

Ačkoliv i ve výrobě zářivek došlo od jejich počátků ke značnému pokroku, delší náběh na plnou svítivost je stále patrný. Zářivka by se však měla plně rozsvítit nejdéle do 3 minut (i tento údaj by měl být na obale). Proto není vhodné umisťovat zářivky na místa, kde potřebujeme osvětlení okamžitě – schodiště, toaleta, koupelna.

Ač se to možná zprvu nezdá, velmi důležitým kritériem při výběru osvětlení je jeho barva! To, že mají LED žárovky a úsporné zářivky nepřirozenou barvu, je mýtus – stačí jen správně vybrat!

Odstín teple bílé odpovídá světlu klasické žárovky

Asi nejčastěji sáhneme po teple bílé, která odpovídá barvě klasické žárovky. Tento odstín může být také označen čísly 827 nebo 2700K. Hodí se do ložnice, obývacího pokoje nebo jídelny. Jako teple bílé je označováno i světlo s čísly 2500K či 825, je však často chladnější, než bychom si pod označením „teplá bílá“ představovali.


Nepodceňujte odstín osvětlení! Do obývacího pokoje chladné světlo nepatří

Studená, popř. denní bílá jsou odstíny velmi chladné. Jsou označovány čísly od 4000K výše. Hodí se do kanceláří, garáží, v krajních případech do šaten či nad kuchyňskou linku. Nicméně výběr příliš chladného odstínu je jedním z nejčastějších důvodů, proč jsme se světlem nespokojeni.

Vítěz testu: Philips MyAmbiance 12-60W A60

LED žárovka Philips MyAmbiance 12-60W uspěla, jak v testování náběhu na plný výkon, světelného výkonu, tak v odolnosti a životnosti (25 let). Barva jejího světla je označena jako 2700K – což odpovídá teplé bílé klasické žárovky. Jak už bylo řečeno, jako u jedné z mála její deklarovaný světelný výkon odpovídal skutečnosti. A zároveň se jedná o jednu z LED žárovek, která svojí svítivostí plně nahradí klasickou 60W žárovku! Její průměrná cena je 990 Kč, což se ovšem při životnosti 25 let brzy vrátí.


Philips MyAmbiance 12-60W A60 – LED žárovka odpovídající klasické 60W žárovce. Zdroj: www.ecat.lighting.philips.cz

Nejlevnější LED žárovka v testu: Philips MyAmbiance 9-40W

Philips MyAmbiance 9-40W se se svojí průměrnou cenou 590 Kč stala nejlevnějším zástupcem LED žárovek v testu. Neznamená to, že by byla v něčem horší – mezi všemi se umístila na třetím místě! Oproti předešlé Philips žárovce je tato alternativou klasické 40W žárovky. Opět je plusem okamžitý náběh na plný výkon, výborná životnost (až 16 let) a odolnost, dobré podání barev i světelný výkon.

Osram Duluxstar Mini Twist – zářivka s plnou svítivostí po celých 8 let

Jak už bylo řečeno, úsporným zářivkám bývá vyčítáno, že přes deklarovanou životnost již po dvou letech začínají svítit méně a méně. Ovšem pokud si chceme koupit kvalitní zdroj světla, očekáváme od něj i to, aby dlouho vydržel. Vítězem mezi zářivkami je Osram Duluxstar Mini Twist, která svítí plným výkonem celých 8 let! Zároveň si u ní můžeme být jistí i světelným výkonem uvedeným výrobcem. Nahradí 40W žárovku a její průměrná cena je 150 Kč.

Ikea Sparsam – nevydrží více než 10 000 spínání

Pouze s „uspokojivým“ a „dostatečným“ hodnocením prošly testem zářivky Ikea Sparsam (Ikea Sparsam 101.644.87 a Ikea Sparsam 901.314.07). Cena druhé z nich (130 Kč) je přitom srovnatelná s cenou zářivky Osram Duluxstar Mini Twist. Obecně se dá názor, že časté spínání úsporné zářivky poškozuje, považovat za mýtus. U Ikea zářivek to však bohužel platí. Nevydržely více než 10 000 cyklů! Možná je toto číslo těžko představitelné – proto dodáváme, že běžně úsporné zářivky vydrží bez problému 30 000 cyklů.


Zářivka Ikea Sparsam je cenově srovnatelná se zářivkou Osram, je ovšem o poznání horší. Zdroj: www.ikea.com

Zářivky Ikea Sparsam mají i nižší životnost. Ikea Sparsam 101.644.87 přestala svítit po necelých čtyřech letech. Ano, přestala svítit! Tento jev je u úsporných zářivek velmi neobvyklý, většinou pouze svítí méně.

Autor: Jana Poncarová