Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Originální svítidla z kartonu: Jednoduché, ekologické, efektní

Kartonový nábytek zažívá v současné době vcelku úspěch. Co ale kartonová stínidla pro domácí osvětlení? Působí moderně a netradičně, mohou být jednoduché i propracované a některé i docela vtipné. V šikovných rukou zkrátka mohou i z tak běžného materiálu jako je karton vznikat opravdu nevšední kousky.

11. 04. 2014 | Jarmila Bajerová

Ve zkratce:

Karton je recyklovatelný materiál, který lze v domácnosti využít mnohem šířeji než jen na krabice pro uskladnění harampádí. Kromě oblíbeného nábytku všeho druhu se z něj vyrábí také stylová svítidla. Až vás přestanou bavit, můžete je bez obav spálit, zkompostovat nebo odevzdat do tříděného odpadu.

Karton je ekologický a v přírodě snadno odbouratelný materiál, který je po využití dokonce možné zkompostovat na zahrádce. Pokud nemáte kompost, můžete jen odevzdat do tříděného odpadu nebo spálit. Karton neboli vlnitá lepenka je vhodnou surovinou pro různé druhy nábytku a dalších předmětů, móda recyklovatelných materiálů se však nevyhnula ani svítidlům. Kartonové stínidlo se tak může stát netradičním prvkem vaší domácnosti.

Karton je velmi variabilní materiál. (Zdroj: cartonlab.com)

Při bezpečném používání dle doporučení výrobce by nemělo hrozit vznícení. Každopádně je vhodné používat takové světelné zdroje, které se příliš nezahřívají. Karton se velmi dobře zpracovává, je možné z něj vyřezat nejrůznější tvary, které se dají zasunout do sebe jako dětská stavebnice. Takové stínidlo pak působí velmi propracovaně a originálně.

 

(Ne)lampa - Kartonové osvětlení může mít i vtip. (Zdroj: davidgraas.com)

Jestliže si vás eko-kartonový styl získal, můžete si k originálnímu stínidlu z tohoto materiálu pořídit ještě nějaký kus kartonového nábytku. Inspiraci můžete najít v samostatném článku zde.

Kartonová stínidla dokážou vykouzlit útulnou atmosféru. (Zdroj: designcombo.blogspot.com)

Kartonové osvětlení jako skládačka. (Zdroj: furnime.com)

Obliba kartonu se nevyhnula ani stolnímu osvětlení. (Zdroj: inhabitat.com)

Chtěli byste kartonovou lampu na pracovní stůl? (Zdroj: trendhunter.com)

Související články

Tagy: Dům a zahrada, Osvětlení, NazelenoPlus, Bydlení, Osvětlení

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií