fbpx

Naučte se svítit: Osvětlení do kuchyně, obýváku, ložnice0

Vybíráte nové osvětlení do vašeho bytu nebo domu? Jak zvolit dostatečné a přitom energeticky nenáročné osvětlení? Podívejte se, podle jakých zásady vybrat osvětlení do kuchyně, obýváku, ložnice nebo dětského pokoje.

Vybrat dostačující a přitom energeticky nenáročné osvětlení není jen tak. Každá místnost v domě nebo bytě klade jiné požadavky na světlo. Různé světelné zdroje mají různé vlastnosti, proto je dobré dbát na jejich správný výběr a použití v interiéru. Přinášíme praktické rady, jak správně vybrat světelný zdroj a jak jej v místnosti vhodně umístit.

 „Vybírejte kompaktní zářivky s vhodnou barvou světla. Barva teple bílá, jako má žárovka, se označuje warm white a číselným kódem 827, 825, 2 700 K nebo 2 500 K.“

Reklama

Kuchyně zůstává především pracovnou i přesto, že moderní technika a široká nabídka polotovarů značně usnadňují činnosti, k nimž se kuchyně využívá. Vykonává se zde řada zrakově náročných operací, jako je kontrola a úprava potravin, příprava pokrmů a množství dalších činností zabezpečujících chod domácnosti. Velmi důležité je osvětlení pracovní plochy kuchyňské linky, protože zde může docházet k četným úrazům.

SERIÁL: Úsporné osvětlení domácnosti

   – Halogeny, LED diody, úsporné zářivky

   – Vybíráme úsporné osvětlení domácnosti

   – Nevyhazujte úsporné zářivky do koše!

   – Kdy úsporné žárovky neušetří elektřinu

   – Úsporné osvětlení interiéru 

   – Přehled: Čím nahradit klasické žárovky

V žádném případě se nemůžeme spokojit s tím, že bude v kuchyni umístěno jedno centrální svítidlo, jak je ještě mnohde zvykem. Pro celkové osvětlení je vhodné svítidlo s průsvitným
stínidlem kulového nebo deštníkového tvaru
a kompaktní zářivka teple bílého nebo bílého odstínu. Je také možné použít lineární zářivky na stropě. Příslušná svítidla by však měla být dole vybavena mřížkou, aby nebyl světelný zdroj při šikmém pohledu přímo vidět a neoslňoval.

Pro osvětlení pracovní plochy je nejvhodnější zabudovat přímo do dolní poličky kuchyňské linky nízké svítidlo s lineární zářivkou, které bude poskytovat měkké rozptýlené světlo bez ostrých stínů. Při práci u linky si totiž tělem zpravidla stíníme světlo z celkového osvětlení na stropě.


Osvětlení kuchyňského stolu. Zdroj: SEVEn

Další možností jsou směrová svítidla zapuštěná do nábytku (tzv. nábytkový spot – „bodovky“, stále častěji i v provedení LED). I v případě osvětlení pracovní plochy je důležité, aby světlo
neoslňovalo, tedy aby mířilo dolů.

 • Osvětlení jídelního koutu

Součástí mnoha kuchyní je i jídelní kout. Svítidlo by mělo být umístěno nad deskou stolu co nejníže, ale tak, aby si naproti sobě sedící stolovníci viděli do tváře – obvykle 55 až 60 cm, tak jak to ukazuje následující obrázek. Pozor na barevná stínidla. V jídelním koutě mají své místo pouze v případě, je-li vnitřní strana bílá, protože jinak dochází k přenesení barvy stínidla na servírované pokrmy.

Obývací pokoj a osvětlení

Základním požadavkem pro osvětlení v obývacím pokoji je navození příjemné atmosféry, nicméně není možné zapomínat na funkčnost osvětlení při obvyklých činnostech, jako je sledování televize nebo čtení knih a různé ruční práce.

Současný trend v osvětlování obývacích pokojů se odchyluje od použití jediného centrálního svítidla na stropě uprostřed místnosti. Jako vhodné se jeví doplnění hlavního centrálního
svítidla ještě několika samostatně spínanými nástěnnými, stojanovými či stolními svítidly. Použít lze opět kompaktní zářivky s teple bílým světlem. Pro zdůraznění různých
detailů (vázičky v poličce apod.) je možno použít směrové halogenové nebo LED žárovky (tzv. spoty – „bodovky“).

Klasické žárovky X kompaktní zářivky

Namísto klasických žárovek používejte kompaktní zářivky – mají 5x menší spotřebu a až 15x delší životnost. Halogenové žárovky se závitem E27/E14 používejte především
ke krátkodobému svícení (sklad, WC).

Jednou z dalších možností osvětlení v obývacím pokoji i v dalších částech bytu je nepřímé osvětlení. Jeho výhodou je estetické osvětlení, které netvoří stíny. Nepřímé osvětlení je možné vytvořit například vhodným lustrem svítícím na strop, jehož světlo se odráží do celého prostoru. Možností je i svícení za hranou sníženého podhledu – světelný zdroj je skrytý za hranou (stropní nika) a svítí na plochu stropu. V návrhu celkového osvětlení v obývacím pokoji lze tímto typem osvětlení zcela nahradit centrální svítidlo. Vhodné rozmístění a návrh svítidel může určit bytový architekt.

 • Osvětlení při sledování televize

Samostatnou kapitolou je sledování televize. Pro odstranění přílišného kontrastu mezi jasnou obrazovkou a tmavým okolím je třeba použít vhodné nástěnné nebo stolní svítidlo (například s kompaktní zářivkou 5 nebo 7 W). Svítidlo je samozřejmě nutno umístit tak, aby se neodráželo na skle obrazovky a neoslňovalo. Chceme-li svítit na zeď za televizorem, je vhodné použít speciální, tzv. televizní světelné zdroje, nebo pásy LED.


Osvětlení při sledování televize. Zdroj: SEVEn

 • Osvětlení při čtení knihy

Potřebného osvětlení pro čtení dosahujeme pomocí místního osvětlení přenosnými stojanovými, ale i nástěnnými nebo závěsnými svítidly. Je třeba, aby takové svítidlo mělo dostatečně hluboké neprůhledné stínidlo, abychom ze strany neviděli zdroj světla přímo.


Osvětlení při čtení. Zdroj: SEVEn

Osvětlení v dětském pokoji

Dětské pokoje bývají zpravidla pracovnami i ložnicemi s velmi širokým spektrem činností a tomu musí odpovídat i osvětlení. Charakteristické činnosti v dětském pokoji se navíc mění
s postupujícím věkem dětí, a změny by tak mělo doznávat i osvětlení. Zpočátku jde převážně o hry, později o čtení a práci s počítačem.

Pro celkové osvětlení je možno použít nejrůznější druhy závěsných i stropních přisazených svítidel, která je třeba posuzovat, zejména u menších dětí, z hlediska jejich rozbitnosti
a nebezpečnosti vzniklých střepů. Světelný zdroj by měl vyzařovat rozptýlené (difuzní) světlo.

Pracovní stůl dítěte je v každém případě třeba vybavit polohovatelným svítidlem, které umisťujeme na opačnou stranu stolu, než je ruka, kterou dítě píše. Svítidlo by mělo dobře
držet v libovolně nastavené poloze a mělo by být vybaveno dostatečně velkým, neprůsvitným stínidlem, tak aby z něj světelný zdroj nevyčníval a nebyl při pohledu ze strany vůbec vidět. Současně se stolní lampičkou je vhodné svítit v daném prostoru i jiným svítidlem. Při změně pohledu z pracovní plochy do prostoru pak nedochází k zrakové únavě.

 • Osvětlení pracovního stolu

I v tomto typu svítidla je zpravidla, s ohledem na dodržení výše uvedené zásady, možno použít kompaktní zářivky. Jejich výhodou je také to, že jsou v porovnání se žárovkami chladné – nedosahují teplot přes 70 °C (u žárovek ve svislé poloze to může být i 220 °C).

Dalším druhem svítidla, se kterým je v dětském pokoji třeba počítat, je osvětlení umožňující čtení dítěte na lůžku. Má být směrovatelné a světlo má na knížku, časopis či jinou tiskovinu dopadat od hlavy zezadu či z boku.


Osvětlení pracovního stolu. Zdroj: SEVEn

Osvětlení v ložnici

V ložnici je obvykle třeba zajistit odpovídající osvětlení pro čtení na lůžku a dále osvětlení u toaletního stolku.

Osvětlení ložnice by mělo vytvářet příjemnou uklidňující atmosféru. Proto je doporučováno použití kompaktních zářivek s teple bílou barvou. Aby bylo možné vytvořit intimní
atmosféru, je ke zvážení regulovatelné osvětlení. Toho lze dosáhnout vhodným svítidlem se stmívačem a patřičnou kompaktní zářivkou, kterou lze stmívat.

Umístění a druh svítidel pro čtení by měly být takové, aby osvětlení bylo dobře směrovatelné. Z tohoto hlediska jsou vhodná polohovatelná svítidla s neprůhledným stínidlem, které musí ze stran zcela zakrývat světelný zdroj pro zabránění oslnění.

 

Osvětlení a úspora energie

 • Omezujte zbytečné stálé svícení (např. na chodbách) nebo dekorativní osvětlení.
 • Vybírejtekompaktní zářivky s vhodnou barvou světla. Barva teple bílá, jako má žárovka, se označuje „warm white“ a číselným kódem 827, 825, 2 700 K nebo 2 500 K. Bílé světlo je vhodné zejména pro pracovní činnosti (čtení, rýsování, ruční práce apod.) a označuje se obvykle jako„cool white“ a kódem 840 nebo 4 000 K. (Číslo za osmičkou označuje teplotu chromatičnosti ve stovkách Kelvinů, a čím je vyšší, tím je světlo podobnější dennímu bílému světlu.)
 • Pravidelně zbavujte svítidla prachu. Zašpiněné svítidlo více pohlcuje světlo.
 • Před koupí kompaktní zářivky se ujistěte, že se hodí do konkrétního svítidla a že má vhodný závit (E27 či E14). Kompaktní zářivky jsou obvykle delší než žárovky a mají objemnější spodní část, která znemožňuje umístění v některých svítidlech. Pro některá svítidla je tak nutné volit menší typy kompaktních zářivek.
 • Vybírejte pouze kvalitní světelné zdroje ve specializovaných obchodech. Kvalitní zářivky mají delší životnost (15–20 tisíc hodin), lepší podání barev i odolnost vůči častému spínání.
 • Do koupelen volte svítidlo s krytím vhodným do vlhkých prostorů (např. IP44). Zamezíte tak snížené životnosti kompaktních zářivek.
 • Na chodby a prostory se snímači pohybu volte halogenové žárovky nebo kompaktní zářivky určené k automatickému rozsvěcování (označené „facility“, „stairway“ a podobně).
 • Do svítidel se stmívači volte halogenové žárovky nebo kompaktní zářivky (i některé typy LED) určené ke stmívání. Označují se jako „dimmable“ či „dim“.
 • Sviťte jen tam, kde je to potřeba.

 

Osvětlení v koupelně a na WC

V koupelně je prioritou také zajištění ochrany před úrazem elektrickým proudem. Z tohoto důvodu je nutno věnovat zvýšenou pozornost technickému provedení svítidel a jejich umístění, které musí splňovat patřičné normy. Svítidla by měla být odolná vůči vodním parám a vodě (vhodné je krytí IP44 a vyšší).

Svítidlo pro celkové osvětlení se obvykle umisťuje na strop a lze použít kompaktní zářivku (vhodný je bílý odstín světla). K osvětlení u zrcadla je možno použít kompaktní zářivky, lineární zářivky nebo halogenové žárovky. Nejlepší je osvětlení nástěnnými svítidly na obou stranách zrcadla.

Svítidlo na WC se umisťuje zpravidla nad vchodové dveře nebo na strop. Vzhledem k malému časovému využití lze doporučit použití vylepšené halogenové žárovky.


Před koupí kompaktní zářivky se ujistěte, že se hodí do konkrétního svítidla a že má vhodný závit

Předsíň, chodby, šatna a ostatní vnitřní prostory

Požadavky na množství světla a podání barev jsou na chodbách nižší než v jednotlivých místnostech. Chodba by však neměla být osvětlena výrazně méně než místnosti, které spojuje. Při přecházení z místnosti do místnosti se totiž naše oko musí změněným světelným podmínkám neustále přizpůsobovat, což je pro zrak únavné.

Pro volbu zdroje je rozhodující časové využití daného prostoru. Na chodbu nebo do předsíně, kde se svítí často, je vhodné instalovat svítidlo s kvalitní kompaktní nebo lineární zářivkou s dlouhou životností. Naopak na místa, kam chodíme jen výjimečně, se více hodí halogenová žárovka.

Zdroj: SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s. Více informací o úsporných spotřebičích a osvětlení najdete na www.uspornespotrebice.cz

Autor: Redakce Nazeleno.cz