fbpx

LED žárovky a lidské zdraví: Jak se bránit škodlivému vlivu modrého světla0

Moderní LED žárovky jsou úsporné a mají docela dlouhou životnost. Na druhé straně ale produkují více či méně modrého světla, které může mít negativní dopady na naše zdraví. Jak se jim bránit?

Teoreticky je možné přestat používat moderní světelné zdroje, jako jsou LED nebo studené bílé zářivky, ale soudím, že by to byla trochu přehnaná reakce. Dostatečné světlo je potřebné a u většiny lidí není třeba se mu v denních a časných večerních hodinách vyhýbat. Nedostatečná expozice intenzivnímu dennímu – t.j. namodralému – světlu je dokonce nutná pro navození dobrého večerního spánku.

Nedostatek bílého světla přes den = deprese

Výrazný nedostatek jasného bílého světla může také vyvolávat takzvané zimní deprese (SAD). Metodou první volby při léčbě SAD je světelná terapie, při níž se používají tzv. simulátory slunce neboli světelné boxy, produkující velice jasné světlo (osvětlení kolem10 000 lux). Při každodenní aplikaci toto světlo snižuje hladinu hormonu melatoninu a zvyšuje produkci serotoninu a dalších neurotransmiterů, což má u více než 80 % pacientů za následek ústup či alespoň výrazné zmírnění většiny příznaků SAD.

Reklama

Večer před spaním je naopak vhodné snížit intenzitu světla a především omezit jeho modrou složku. Z tohoto důvodu by večerní osvětlení mělo být tlumené a pokud možno s barevnou teplotou nepřesahující 3000 K.V lampičce u postele například používám LED žárovku s barevnou teplotou 2700 K. Její spektrum najdete na následujícím obrázku.

Spektrum LED žárovky Philips myAmbience (zelená křivka) a křivka citlivosti lidského oka (červená). (Zdroj: Ledbenchmark.com)

Je vidět, že v oblasti kolem 450nm je stále ještě malý peak modré barvy, ale subjektivně nepociťuji, při těch relativně malých intenzitách světla, nějaké problémy s nespavostí.

Důležité je osvětlení celé místnosti

Pro sledování televize, práci u monitoru či tabletu nebo při čtení na čtečce s podsvícením, je vhodné použít nějaké slabé nepřímé osvětlení místnosti a upravit si jas obrazovky na co nejmenší hodnotu, při které se ještě dá pohodlně pracovat. Já používám pro nepřímé osvětlení LED pásky s bílým světlem, které poskytují osvětlení 1 až 2 luxy (v úrovni očí). Při takto malé intenzitě světla je v zásadě jedno, zda je ve světle trochu více modré složky.

Tabulka níže uvádí intenzitu osvětlení různými typy zdrojů, která dokáže během jedné hodiny snížit hladinu melatoninu na polovinu. Je vidět, že ve srovnání s denním světlem si umělé zdroje nevedou zase tak špatně. Nejúčinnější je ve snižování hladiny melatoninu pochopitelně modrá LED (Luxeon Rebel 470nm)

Světelný zdroj Intenzita (lx)
Denní světlo 270
Běžná žárovka (2 856 K) 511
Kompaktní zářivka (2 700 K) 722
Lineární zářivka (3 350 K) 501
Lineární zářivka (4 100 K) 708
Bílá LED (5 200 K) 515
Bílá LED Lumilux Skywhite (8 000 K) 266
Modrá LED (vlnová délka světla 470 nm) 30

Zdroj dat

Pokud má někdo problém s přecitlivělostí na světlo nebo chce výrazněji redukovat vliv modrého světla večer před spaním, pak může používat speciální brýle, které dokáží odrazit a odfiltrovat část modrého světla, aniž by významněji ovlivnily podání barev. Příkladem může být technologie SeeCoat Blue firmy Nikon. Na obrázku níže je křivka propustnosti těchto brýlových skel; je vidět, že v oblasti do vlnových délek cca 430 nm je propustnost znatelně redukována. Na našem trhu podobné brýle najdete také, jejich cena je ovšem dosti vysoká.

Speciální brýle dokážou odfiltrovat nežádoucí světlo v modré části spektra. (Zdroj: Nikon)

Nikdy ser nedívejte přímo na LED

Poslední a nejdůležitější zásada je nikdy se nedívat přímo a zblízka na vysokovýkonné (1 W příkonu a více) bílé nebo modré LED bez vhodných ochraných brýlí. LED čipy mají malé rozměry a jas jejich svítící plošky je tudíž velmi vysoký. V případě modrých diod je zrádné i to, že citlivost oka na modré světlo je malá a tak jejich intenzitu snadno podceníme. Tyto světelné zdroje by měly být zakryty světlo rozptylujícím krytem nebo montovány tak, aby poskytovaly rozptýlené osvětlení.

Autor: Karel Murtinger

Autor je spolupracovník redakce a energetický poradce. Dlouhodobě se zabývá problematikou nízkoenergetických a pasivních staveb a souvisejících technologií.