Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Katedrála Notre-Dame v Paříži září díky novému LED osvětlení

Světoznámá středověká památka zažila během staletí svého trvání celou řadu změn, jednou z posledních je revoluce v osvětlovací technice. O vnitřní osvětlení katedrály se totiž starají LED diody. Návštěvníkům se tak odhalila celá řada dříve skrytých detailů a katedrála navíc ušetří za elektrickou energii.

21. 03. 2014 | Jarmila Bajerová

Ve zkratce:

Nejznámější pařížská katedrála Notre-Dame nedávno prošla rekonstrukcí osvětlení. Volba světelného zdroje padla na technologii LED z důvodu nižší spotřeby a předpokládané delší životnosti. Architekti pojali rekonstrukci velmi komplexně, a tak katedrála nyní nabízí různé způsoby osvětlení pro odlišně společenské akce.

Katedrála Notre-Dame v Paříži je skvostným dílem francouzské gotické architektury. Její výstavba trvala celkem 182 let, dokončena byla v roce 1345. V katedrále v nedávné době proběhla rekonstrukce osvětlovacích systémů, v rámci které byly dosavadní světelné zdroje vyměněny za LED osvětlení. Cílem bylo jednak ušetřit při provozu (vzhledem k předpokládané delší životnosti a nižší spotřebě LED zdrojů), ale také zvýšit atraktivitu celého prostoru zdůrazněním různých stavebních prvků. Osvětlení je navrženo tak, aby bylo co nejméně nápadné a neoslňovalo. Střídáním intenzity světla na různá místa se docílilo působivé atmosféry. Úspora za elektrickou energii by měla dosáhnout 80 %.

Nové osvětlení se dokáže přizpůsobit různým požadavkům na světelnou atmosféru. (Zdroj: treehugger.com)

V katedrále probíhají nejrůznější akce, od náboženských obřadů až po koncerty, nové osvětlení lze vhodně přizpůsobovat pro každou příležitost. Téměř všechna světla jsou stmívatelná a ovládají se přes počítač. LED osvětlení se postupně prosazuje pro osvětlování veřejných prostor a pouličního osvětlení, a jak je vidět na příkladu pařížské katedrály, pozadu nezůstávají ani církevní stavby.

Osvětlení má vypadat jakoby vycházelo přímo z kamene. (Zdroj: treehugger.com)

Nasvícení některých detailů vytváří efektní dynamiku. (Zdroj: treehugger.com)

Osvětlení nenápadně zdůrazňuje i ozdobná rozetová okna a nabízí zajímavé průhledy. (Zdroj: treehugger.com)

Katedrála je opravdu rozlehlá - na délku měří 130 m. (Zdroj: treehugger.com) 

Osvětlení zdůrazňuje detaily soch. (Zdroj: treehugger.com)

Související články

Tagy: NazelenoPlus, Technologie, Úsporné spotřebiče, Osvětlení, Stavba a rekonstrukce

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií