fbpx

Jak na ergonomické a úsporné osvětlení domácnosti0

Správné osvětlení jednotlivých místností v domácnosti je pro komfort bydlení klíčové. Zapomeňte na velké lustry v kuchyni či obývacím pokoji. Trend a ergonomie přeje lokálním svítidlům a nepřímému osvětlení. Kompaktní zářivky pak začínají střídat velmi úsporné LED žárovky.

Vybrat dostačující a přitom energeticky nenáročné osvětlení není jen tak. Každá místnost v domě nebo bytě klade jiné požadavky na světlo. Různé světelné zdroje mají různé vlastnosti, proto je dobré dbát na jejich správný výběr a použití v interiéru. Přinášíme praktické rady, jak správně vybrat světelný zdroj a jak jej v místnosti vhodně umístit.

Osvětlení v kuchyni

Kuchyně zůstává především pracovnou i přesto, že moderní technika a široká nabídka polotovarů značně usnadňují činnosti, k nimž se kuchyně využívá. Vykonává se zde řada zrakově náročných operací, jako je kontrola a úprava potravin, příprava pokrmů a množství dalších činností zabezpečujících chod domácnosti. Velmi důležité je osvětlení pracovní plochy kuchyňské linky, protože zde může docházet k četným úrazům.

Reklama

Úsporné osvětlení na Nazeleno.cz:

  • LED žárovky – jak je vybrat

  • Čím nahradit klasické žárovky?

  • Stinná stránka úsporných zářivek

V žádném případě se nemůžeme spokojit s tím, že bude v kuchyni umístěno jedno centrální svítidlo, jak je ještě mnohde zvykem. Pro celkové osvětlení je vhodné svítidlo s průsvitným stínidlem kulového nebo deštníkového tvaru a kompaktní zářivka teple bílého nebo bílého odstínu. Je také možné použít lineární zářivky na stropě nebo LED osvětlení. Příslušná svítidla by však měla být dole vybavena mřížkou, aby nebyl světelný zdroj při šikmém pohledu přímo vidět a neoslňoval.

Pro osvětlení pracovní plochy je nejvhodnější zabudovat přímo do dolní poličky kuchyňské linky nízké svítidlo s LED diodami, které bude poskytovat měkké rozptýlené světlo bez ostrých stínů. Při práci u linky si totiž tělem zpravidla stíníme světlo z celkového osvětlení na stropě.


Osvětlení kuchyňského stolu. Zdroj: SEVEn

Další možností jsou směrová svítidla zapuštěná do nábytku (tzv. nábytkový spot – „bodovky“, stále častěji i v provedení LED). I v případě osvětlení pracovní plochy je důležité, aby světlo neoslňovalo, tedy aby mířilo dolů.

Osvětlení jídelního koutu

Součástí mnoha kuchyní je i jídelní kout. Svítidlo by mělo být umístěno nad deskou stolu co nejníže, ale tak, aby si naproti sobě sedící stolovníci viděli do tváře – obvykle 55 až 60 cm, tak jak to ukazuje obrázek výše. Pozor na barevná stínidla. V jídelním koutě mají své místo pouze v případě, je-li vnitřní strana bílá, protože jinak dochází k přenesení barvy stínidla na servírované pokrmy.

Obývací pokoj a osvětlení

Základním požadavkem pro osvětlení v obývacím pokoji je navození příjemné atmosféry, nicméně není možné zapomínat na funkčnost osvětlení při obvyklých činnostech, jako je sledování televize nebo čtení knih a různé ruční práce.

Současný trend v osvětlování obývacích pokojů se odchyluje od použití jediného centrálního svítidla na stropě uprostřed místnosti. Jako vhodné se jeví doplnění hlavního centrálního svítidla ještě několika samostatně spínanými nástěnnými, stojanovými či stolními svítidly. Použít lze opět kompaktní zářivky s teple bílým světlem. Pro zdůraznění různých detailů (vázičky v poličce apod.) je možno použít směrové halogenové nebo LED žárovky (tzv. spoty – „bodovky“).

Jaký zdroj světla použít?

Kompaktní zářivka – v současnosti asi nejvíce využívaný zdroj světla. Kompaktní zářivky mohou poskytnou i příjemné teplé světlo a jsou úsporné. Levnější typy však mají delší náběh do plného světelného toku. Množí se také kontroverze nad obsahem škodlivé rtuti.

LED diody – perspektivní a velmi úsporný zdroj světla s širokými možnostmi použití od ambientního osvětlení až po bodové reflektory. Nevýhody? Hlavně vyšší cena žárovek, někteří lidé si také stěžují na nepříjemné zkreslení barev (viz index CRI)

Halogenovou žárovku – výkonný zdroj světla hlavně v bodových reflektorech. Nevýhodou je vyšší spotřeba elektrické energie.

Lineární zářivku – klasický úsporný zdroj světla. Moderní zářivky poskytují i poměrně teplé světlo. Nevýhodou je nutnost speciálního svítidla a obtížná ekologická likvidace použitých zářivek. Zářivky postupně vytlačují úspornější a flexibilnější pásky z LED diod.

Klasická žárovka – Na trhu najdete již jen slabší žárovky a drahé efektní žárovky v retro designu. Výdhodou je nízká cena, příjemné světlo a také určitá nostalgie. Nevýhoda je jasná – vysoká spotřeba energie a produkované teplo.

Jednou z dalších možností osvětlení v obývacím pokoji i v dalších částech bytu je nepřímé osvětlení. Jeho výhodou je estetické osvětlení, které netvoří stíny. Nepřímé osvětlení je možné vytvořit například vhodným lustrem svítícím na strop, jehož světlo se odráží do celého prostoru. Možností je i svícení za hranou sníženého podhledu – světelný zdroj je skrytý za hranou (stropní nika) a svítí na plochu stropu. V návrhu celkového osvětlení v obývacím pokoji lze tímto typem osvětlení zcela nahradit centrální svítidlo. Vhodné rozmístění a návrh svítidel může určit bytový architekt.

  • Osvětlení při sledování televize

Samostatnou kapitolou je sledování televize. Pro odstranění přílišného kontrastu mezi jasnou obrazovkou a tmavým okolím je třeba použít vhodné nástěnné nebo stolní svítidlo. Svítidlo je samozřejmě nutno umístit tak, aby se neodráželo na skle obrazovky a neoslňovalo. Chceme-li svítit na zeď za televizorem, je vhodné použít speciální, tzv. televizní světelné zdroje, nebo pásy LED.


Osvětlení při sledování televize. Zdroj: SEVEn

  • Osvětlení při čtení knihy

Potřebného osvětlení pro čtení dosahujeme pomocí místního osvětlení přenosnými stojanovými, ale i nástěnnými nebo závěsnými svítidly. Je třeba, aby takové svítidlo mělo dostatečně hluboké neprůhledné stínidlo, abychom ze strany neviděli zdroj světla přímo.


Osvětlení při čtení. Zdroj: SEVEn

Osvětlení v dětském pokoji

Dětské pokoje bývají zpravidla pracovnami i ložnicemi s velmi širokým spektrem činností a tomu musí odpovídat i osvětlení. Charakteristické činnosti v dětském pokoji se navíc mění s postupujícím věkem dětí, a změny by tak mělo doznávat i osvětlení. Zpočátku jde převážně o hry, později o čtení a práci s počítačem.

Pro celkové osvětlení je možno použít nejrůznější druhy závěsných i stropních přisazených svítidel, která je třeba posuzovat, zejména u menších dětí, z hlediska jejich rozbitnosti
a nebezpečnosti vzniklých střepů. Světelný zdroj by měl vyzařovat rozptýlené (difuzní) světlo.

Pracovní stůl dítěte je v každém případě třeba vybavit polohovatelným svítidlem, které umisťujeme na opačnou stranu stolu, než je ruka, kterou dítě píše. Svítidlo by mělo dobře
držet v libovolně nastavené poloze a mělo by být vybaveno dostatečně velkým, neprůsvitným stínidlem, tak aby z něj světelný zdroj nevyčníval a nebyl při pohledu ze strany vůbec vidět. Současně se stolní lampičkou je vhodné svítit v daném prostoru i jiným svítidlem. Při změně pohledu z pracovní plochy do prostoru pak nedochází k zrakové únavě.

  • Osvětlení pracovního stolu

I v tomto typu svítidla je zpravidla, s ohledem na dodržení výše uvedené zásady, možno použít kompaktní zářivky. Jejich výhodou je také to, že jsou v porovnání se žárovkami chladné – nedosahují teplot přes 70 °C (u žárovek ve svislé poloze to může být i 220 °C).

Dalším druhem svítidla, se kterým je v dětském pokoji třeba počítat, je osvětlení umožňující čtení dítěte na lůžku. Má být směrovatelné a světlo má na knížku, časopis či jinou tiskovinu dopadat od hlavy zezadu či z boku.


Osvětlení pracovního stolu. Zdroj: SEVEn

Osvětlení v ložnici

V ložnici je obvykle třeba zajistit odpovídající osvětlení pro čtení na lůžku a dále osvětlení u toaletního stolku. Osvětlení ložnice by mělo vytvářet příjemnou uklidňující atmosféru. Proto je doporučováno použití kompaktních zářivek a LED žárovek s teple bílou barvou. Aby bylo možné vytvořit intimní atmosféru, lze zvážit také regulovatelné osvětlení. Toho lze dosáhnout vhodným svítidlem se stmívačem a patřičným světelným zdrojem, který lze stmívat. Ne všechny úsporné zářivky a LED světelné zdroje však stmívání dovolují.

Umístění a druh svítidel pro čtení by mělo být takové, aby osvětlení bylo dobře směrovatelné. Z tohoto hlediska jsou vhodná polohovatelná svítidla s neprůhledným stínidlem, které musí ze stran zcela zakrývat světelný zdroj pro zabránění oslnění.

Osvětlení v koupelně a na WC

V koupelně je prioritou také zajištění ochrany před úrazem elektrickým proudem. Z tohoto důvodu je nutno věnovat zvýšenou pozornost technickému provedení svítidel a jejich umístění, které musí splňovat patřičné normy. Svítidla by měla být odolná vůči vodním parám a vodě (vhodné je krytí IP44 a vyšší).

Jaké parametry LED žárovek sledovat?

Světelný tok: Svítivost LED světelných zdrojů se udává v lumenech (lm). Tuto hodnotu však nemáme tak subjektivně zažitou, jako v případě elektrického příkonu klasických žárovek. Hodnoty světelného toku LED žárovek ekvivalentní různým výkonům klasických žárovek proto přesně specifikuje nařízení evropské komise. Například 100W žárovce odpovídá světelný tok 1521 lm. Více v našem článku o LED žárovkách.

Barevná teplota světla: Důležitý ukazatel pro psychologické vnímání světla. U LED žárovek se zpravidla rozlišují dvě barvy – teplá bílá (cca. 2 800 – 3 300 K – více žluté světlo) a studená bílá (od 5000 K výše – více bílé světlo).

Vyzařovací úhel: LED čipy, které se v LED žárovkách používají, jsou bodovými zdroji světla. V žárovce proto musí být jejich světlo rozptýleno tak, aby ji bylo možné použít v běžné lampě. Běžné LED žárovky mají vyzařovací úhel světla 180 °, směrovější typy pak 120 °a méně.

CRI – index podání barev: Jde o údaj, nakolik LED žárovka produkuje věrné barevné podání osvětlovaného interiéru, přičemž platí úzus, že běžná wolframová žárovka má CRI ve výši 100. Pokud bude mít LED žárovka CRI menší než 80, barvy v osvětleném interiéru už budete vnímat maličko zkresleně.

Svítidlo pro celkové osvětlení se obvykle umisťuje na strop a lze použít kompaktní zářivku (vhodný je bílý odstín světla) nebo kvalitní LED žárovku s dobrým podáním barev. K osvětlení u zrcadla je možno použít kompaktní zářivky, lineární zářivky nebo halogenové žárovky. Nejlepší je osvětlení nástěnnými svítidly na obou stranách zrcadla. Svítidlo na WC se umisťuje zpravidla nad vchodové dveře nebo na strop. Vzhledem k malému časovému využití lze doporučit použití LED žárovku.

Předsíň, chodby, šatna a ostatní vnitřní prostory

Požadavky na množství světla a podání barev jsou na chodbách nižší než v jednotlivých místnostech. Chodba by však neměla být osvětlena výrazně méně než místnosti, které spojuje. Při přecházení z místnosti do místnosti se totiž naše oko musí změněným světelným podmínkám neustále přizpůsobovat, což je pro zrak únavné.

Pro volbu zdroje je rozhodující časové využití daného prostoru. Na chodbu nebo do předsíně, kde se svítí často, je vhodné instalovat svítidlo s kvalitní kompaktní nebo lineární zářivkou či LED žárovkou s dlouhou životností.

Zdroj: SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s. Více informací o úsporných spotřebičích a osvětlení najdete na www.uspornespotrebice.cz

Autor: Redakce Nazeleno.cz