fbpx

Jak je to s kvalitou LED žárovek?0

Není LED žárovka jako LED žárovka. Vidina nižší pořizovací ceny často spěje ke koupi nekvalitní LED žárovky, k její krátké životnosti a následně k nespokojenosti s nakoupeným produktem. Pojďme si tedy říci, jak vybrat žárovku vhodnou do vaší domácnosti.

Použité materiály a kvalita LED diod

LED diody jsou elektronické součástky a jejich životnost je závislá na provozní teplotě. Čím bude teplota vyšší, tím nižší bude životnost. Kvalitní, značkové LED diody snesou vyšší provozní teplotu. Výrobci udávají životnost LED žárovek v rozmezí 30 000 – 50 000 hodin. Tyto hodnoty jsou však velice orientační a jsou stanoveny v laboratorních podmínkách, na které není možné se v běžném provozu dostat. Je to jako s udávanou průměrnou spotřebou výrobců automobilů. Velký rozdíl je mezi tím, zda žárovky svítí jen pár minut denně či v nepřetržitém provozu.

Protože je zde teplota natolik zásadní, je dobré vědět, z jakého materiálu je tělo žárovky vyrobeno. Ideálně by to měli být materiály, které dobře odvádějí teplo, nejlepší je hliník, poté keramika a tvrzený plast. Svou roli hraje také značka LED diod a zdroj.

Ebay nebo kamenný obchod?

Mnoho uživatelů preferuje internetové obchody či dražební portály. Existují servery jako Ebay, Aliexpress apod. kde je možné si objednat žárovky přímo od čínských překupníků. Nízká cena není však v důsledku čínské výroby, nýbrž díky „kvalitě“ použitých komponentů.

Rozebraná nekvalitní LED žárovka z portálu eBay.

Žárovkám po krátké době přestanou svítit diody nebo rovnou zhasne celá. Pozor také na levné žárovky v českých online obchodech. Neznalí obchodníci je pravděpodobně také nakupují na těchto čínských portálech. Na druhou stranu, pokud jste nenáročný uživatel a žárovky svítí jen příležitostně (chalupa, sklep, půda) odvedou i tyto levné LED žárovky svou službu.

Záruka zajistí návratnost

Pravdou je, že prodejci na aukčních portálech většinou záruku poskytují, při jejím vymáhání však mohou nastat komplikace. Naopak české e-shopy jsou na tom s garancí mnohem lépe. Mnoho z nás by v minulosti žárovku nikdy nereklamovalo, LED žárovky jsou však na pořízení mnohem nákladnější a tak se žárovku reklamovat nebojte.

„V běžné domácnosti se investice do LED žárovek do 2 let vrátí, a proto je dobré mít toto období kryté zárukou. Nestane se pak, že investice se nevyplatí. Pokud koupíte levnou žárovku, ale během 2 let vám odejde, nákupem nové se vlastně investice nečekaně prodraží a přestane dávat smysl,“ říká Lukáš Rymer z firmy Led Solution.

Resumé je, že se vyplatí zakoupit kvalitní LED žárovku od českých prodejců.

Pravda o LED žárovkách

Již jsme si říkali o úžasných 50 000 hodinách životnosti a o vlivu teploty. Jelikož však většina LED diod svítí pod napětím 12/24V je potřeba použít tzv. zdroj. Aby se takový zdroj vešel do těla žárovky, musí být jeho rozměry minimalizovány. Bohužel na úkor jeho výkonu. Zdroj (trafo) pak není dimenzované na výkon diod a přehřívá se. Pravděpodobně vypoví službu mnohem dříve než diody samotné. Zdroj není vyměnitelný a tak vám nezbyde nic jiného než zakoupit žárovku novou. Opět se tedy vracíme ke kvalitě kupovaných žárovek, záruce a smysluplnosti investice do LED.

Pokud tedy váháte nad koupí LED žárovky, držte se logických pravidel. Kupujte žárovky od ověřených obchodníků v ČR, kteří vám poskytnou veškeré informace a minimálně 2-letou záruku. Žárovka poté odvede svou službu a uspoří nemalé částky za elektrickou energii.

Autor: Komerční sdělení