fbpx

Vybíráme osvětlení: Úsporné zářivky, LED nebo halogeny?0

Halogenové žárovky a LED diody

Halogenové žárovky do běžných závitů

Další úspornou alternativu představují halogenové žárovky ve tvaru klasické žárovky s klasickými závity E27 a E14. Jedná se o relativní novinku na trhu. Byť jsou halogenové žárovky běžně a široce využívaným zdrojem světla, až teprve nedávno výrobci na trh uvedli halogenové žárovky se stejným tvarem a vhodným využitím. Halogenové žárovky mají oproti klasickým žárovkám několik významných výhod.

„Nejúspornějším osvětlením jsou LED diody. Klasickou 40W žárovku nahradí pouze 4W LED diodový zdroj!“

Charakteristika halogenových žárovek

  • Mají dvounásobnou životnost oproti klasickým žárovkám (2 tisíce hodin oproti tisíci hodinám).
  • Nabízejí identický tvar a závit jako klasické žárovky a tudíž využití možné všude tam, kde je dnes klasická žárovka.
  • Stejně jako u klasických žárovek jim nevadí časté spínání, jsou stmívatelné a mají okamžitý náběh na plný světelný výkon.
  • A především – oproti klasické žárovce šetří 25 až 30 procent elektrické energie.


Moderní halogenové žárovky můžete použít v kalsických paticích

Reklama

Halogenové žárovky stojí přibližně 50 korun, tedy přibližně pětinásobek ceny klasických žárovek. Přesto se vám investice díky úspornému provozu brzy vrátí. Návratnost investice je tím kratší, čím delší dobu denně jsou ve vaší budově žárovky používané. Vzhledem k tomu, že se však jedná o relativní novinku, je v praxi ještě jedno omezení: na trhu jsou místy pouze žárovky s příkonem 28 W respektive 42 W, které nahrazují 40 a 60W žárovky. Nejpozději během letošního léta by měl být na trhu k dispozici plný sortiment těchto žárovek, nahrazující  40/60/75/100/150wattové klasické žárovky. U žárovek se závitem E14 se bude jednat o alternativy pro výrobky se spotřebou 25 a 40 wattů. Pokud jsou tyto zdroje použité v průhledných svítidlech, nebo nezakryté představují navíc pro architekty a designéry zajímavý retro styl.

LED diody – skvělé, ale jen na něco

Třetí variantu představuje staronová technologická novinka – LED osvětlení. Ještě před pár lety bylo osvětlení LED diodami využíváno pouze u specifických aplikací. Využívalo se převážně pro signalizační kontrolky nebo na lokální osvětlení, bez vysokých nároků na kvalitu osvětlení. Díky technologickému vývoji během posledního desetiletí je v současné době praktické využití LED osvětlení mnohem širší. Kromě průmyslového využití, kde se využívá například v automobilovém průmyslu pro brzdová, nebo potkávacích světla a podsvícení displejů a jako pouliční osvětlení, se LED diody využívají i při osvětlování v domácnostech a společných prostorách bytových domů. Největší výhodou je nízká spotřeba elektrické energie, delší životnost, snadná možnost regulace, při které se nemění barevné spektrum.

LED diody a jejich výhody

  • Spotřeba elektrické energie je oproti jiným světelným zdrojům výrazně nižší. Pokud bychom nahrazovali světlo ze 40W žárovky halogenovou žárovkou, jako vhodný ekvivalent se doporučuje 35 W halogenová žárovka. „Stejné“ světlo je schopna také vyrobit 11W úsporná kompaktní zářivka. LED zdroje dosáhnou stejnou světelnou intenzitu při příkonu pouze 4 W.
  • Životnost LED diodového osvětlení je oproti ostatním světelným zdrojům také výrazně delší. Životnost klasické žárovky se pohybuje kolem 1 000 provozních hodin, u kompaktních zářivek životnost dosahuje 6 000 až 10 000 hodin a LED světelné zdroje vykazují životnost 50 000 až 100 000 provozních hodin. Výhodné je proto jejich využití například v těžko přístupných svítidlech.
  • Další výhodou je i nízká povrchová provozní teplota. Ta se u LED diodových zdrojů pohybuje kolem 60 ºC.
  • LED zdrojům nevadí ani extrémně časté zapínání a vypínání.
  • V současnosti lze pořídit LED diodové zdroje se širokým spektrem podání barev – od cca 2700K (teplé světlo) přes 6000K (studené denní světlo) až po 8000K (velmi jasné, chladné světlo).

Jedinou zásadní nevýhodou LED osvětlení, která zatím brání jejich širšímu rozšíření, je vysoká cena. Pokud bychom totiž hledali alternativu k běžnému osvětlení celé místnosti, museli bychom investovat několikatisícovou částku k nahrazení jedné výkonné zářivky či žárovky. V případě bodového a dekoračního osvětlování, je ale situace zcela odlišná.


Kombinací LED diod může vzniknout svítidlo s parametry běžné žárovky s několikanásobně nižší spotřebou

Pokud není nutné, aby světlo dosahovalo vysokých výkonů (nebo velkých úhlů), pohybují se ceny LED diodových světelných zdrojů v řádech stokorun. Výborně se tak hodí pro nasvěcování obrazů, hran nábytku pro nasvícení zrcadla např. v koupelně, či jako doplňkové světlo kuchyňské linky. Jejich využití podporuje také to, že jsou dostupné s klasickou paticí E27 jako u žárovek. LED diody je přitom možné koupit například v hobbymarketech, elektroprodejnách, nebo i internetových obchodech. Více informací o LED diodách najdete ve speciálním článku.

Díky široké nabídce úsporných světelných zdrojů, již tedy dnes skutečně neexistuje důvod, abychom používali klasickou žárovku. Ta už patří spíše do expozicí technického muzea.

Autoři: Juraj Krivošík a Jan König;
SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s.;
www.svn.cz

Autor: Redakce Nazeleno.cz