fbpx

Osvětlení zdarma? Solární svítidla jsou rok od roku kvalitnější0

Už dávno neplatí, že solární energie ve vaší domácnosti znamená jen velké a neestetické panely na střeše. Sluneční energii můžete využít také k drobnějším úkonům – pro osvětlení domu nebo zahrady. Nové generace solárních svítidel už navíc netrpí dřívějšími neduhy, jako byla nízká intenzita světla nebo slabá výdrž.

Sbírat energii ze Slunce a využívat ji pro pohánění nejrůznějších zařízení je trendem dneška, praktického využití však dosahuje jen minimum podobných zařízení. Jedním z nich jsou solární svítidla pro venkovní prostory, která získávají na praktickém významu nejen v případě chat a chalup, ale také běžných rodinných domů. Zatímco dříve trpěly dětskými nemocemi (složitá instalace, slabá výdrž baterií i intenzita světa), dnes již byly většiny z nich zbaveny a kromě šetrnosti k přírodě přináší i kvalitu a zajímavou finanční úsporu.

Kam se solární svítidla hodí?

„Solární svítidla nás zaujala už v minulosti, teprve zvyšující se popularita celé této oblasti nás ale přesvědčila, že se vyplatí tyto produkty českým zákazníkům nabídnout,“ vysvětluje Jiří Poledníček, majitel společnosti Acesio, prodejce venkovních solárních svítidel. Zatímco většina dřívějších zařízení pro osvětlení zahrad či jiných venkovních prostor postrádala to nejdůležitější, konkrétně dostatečnou intenzitu světla, nové generace těchto výrobků již takovým nedostatkem netrpí. Samozřejmostí je i nastavení intenzity světla. „Předtím, než jsme se definitivně rozhodli produkty tohoto druhu distribuovat, jsem sám solární svítidlo po období jednoho roku testoval. Spokojeným majitelem jsem dodnes,“ dodává.

Reklama

„Nová generace solárních svítidel již netrpí problémy svých předchůdců – odstranila zejména problémy se slabou intenzitou světla.“

Ptáte se, jak takové solární svítidlo funguje, kde ho umístíte? Podobně jako u střešních panelů i zde je baterie světla, jejíž životnost dosahuje 20 let, dobíjena pomocí relativně malého panelu, který je možné upevnit buď zcela zvlášť na dobře osvětleném místě, nebo v mnoha případech také přímo ke světlu jako takovému. Panel je zpravidla volně nastavitelný a jeho připevnění není pro člověka s alespoň trochou zdatnosti problém. Bohužel i zde platí, že největší slabinou je vzhled takového světla, což může hrát v mnoha případech důležitou roli při rozhodnutí, zda do solárního svítidla investovat či nikoliv.

Solární svítidla

Podobné nedostatky ale dokáže vyvážit poměrně široké využití svítidel. Díky přítomnému detektoru pohybu, který funguje na vzdálenost i více než 10 metrů, jej lze využít pro osvětlení dvorku či domovních dveří, hodí se však také do interiérů (garáže, sklepy, chodby). Čas, po který světlo svítí, je možné jednoduše regulovat a tím zamezit vybití baterie.

Specialitou vybraných svítidel je také přítomnost elektrického adaptéru v případě, že by bylo dobíjení přes solární panel nedostačující nebo pokud napětí v baterii klesne pod potřebnou hodnotu. V takovém případě se ale samozřejmě ztrácí jeden ze základních předpokladů pro pořízení podobného světla – a tím je bezesporu jeho šetrnost k přírodě i úspora energií v domácnosti.

Svítidlo EnergySolar

http://www.ultrasound.cz/
vhodné pro venkovní i vnitřní použití
Cena: cca 2000 Kč

 

TIP: Seriál – Osvětlení v domácnosti

Vybavujete či rekonstruujete i byt či rodinný dům? Pak vám jistě přijde vhod náš seriál s doporučenými ergonomickými postupy při výběru správného osvětlení!

   – Než začnete…

   – Světelné zdroje

   – Kuchyně

   – Obývací pokoj

   – Dětský pokoj

   – Ložnice

   – Koupelna, WC, předsíň

Autor: Redakce Nazeleno.cz