Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Osvětlení zdarma? Solární svítidla jsou rok od roku kvalitnější

Už dávno neplatí, že solární energie ve vaší domácnosti znamená jen velké a neestetické panely na střeše. Sluneční energii můžete využít také k drobnějším úkonům – pro osvětlení domu nebo zahrady. Nové generace solárních svítidel už navíc netrpí dřívějšími neduhy, jako byla nízká intenzita světla nebo slabá výdrž.

21. 05. 2009 | Jiří Hornovský

Ve zkratce:

Solární svítidla se za poslední dobu výrazně zlepšila a zbavila se porodních neduhů. K čemu se hodí nejvíce? Jak můžete i vy svítit takřka zadarmo?

Sbírat energii ze Slunce a využívat ji pro pohánění nejrůznějších zařízení je trendem dneška, praktického využití však dosahuje jen minimum podobných zařízení. Jedním z nich jsou solární svítidla pro venkovní prostory, která získávají na praktickém významu nejen v případě chat a chalup, ale také běžných rodinných domů. Zatímco dříve trpěly dětskými nemocemi (složitá instalace, slabá výdrž baterií i intenzita světa), dnes již byly většiny z nich zbaveny a kromě šetrnosti k přírodě přináší i kvalitu a zajímavou finanční úsporu.

Kam se solární svítidla hodí?

„Solární svítidla nás zaujala už v minulosti, teprve zvyšující se popularita celé této oblasti nás ale přesvědčila, že se vyplatí tyto produkty českým zákazníkům nabídnout,“ vysvětluje Jiří Poledníček, majitel společnosti Acesio, prodejce venkovních solárních svítidel. Zatímco většina dřívějších zařízení pro osvětlení zahrad či jiných venkovních prostor postrádala to nejdůležitější, konkrétně dostatečnou intenzitu světla, nové generace těchto výrobků již takovým nedostatkem netrpí. Samozřejmostí je i nastavení intenzity světla. „Předtím, než jsme se definitivně rozhodli produkty tohoto druhu distribuovat, jsem sám solární svítidlo po období jednoho roku testoval. Spokojeným majitelem jsem dodnes,“ dodává.

„Nová generace solárních svítidel již netrpí problémy svých předchůdců – odstranila zejména problémy se slabou intenzitou světla.“

Ptáte se, jak takové solární svítidlo funguje, kde ho umístíte? Podobně jako u střešních panelů i zde je baterie světla, jejíž životnost dosahuje 20 let, dobíjena pomocí relativně malého panelu, který je možné upevnit buď zcela zvlášť na dobře osvětleném místě, nebo v mnoha případech také přímo ke světlu jako takovému. Panel je zpravidla volně nastavitelný a jeho připevnění není pro člověka s alespoň trochou zdatnosti problém. Bohužel i zde platí, že největší slabinou je vzhled takového světla, což může hrát v mnoha případech důležitou roli při rozhodnutí, zda do solárního svítidla investovat či nikoliv.

Solární svítidla

Podobné nedostatky ale dokáže vyvážit poměrně široké využití svítidel. Díky přítomnému detektoru pohybu, který funguje na vzdálenost i více než 10 metrů, jej lze využít pro osvětlení dvorku či domovních dveří, hodí se však také do interiérů (garáže, sklepy, chodby). Čas, po který světlo svítí, je možné jednoduše regulovat a tím zamezit vybití baterie.

Specialitou vybraných svítidel je také přítomnost elektrického adaptéru v případě, že by bylo dobíjení přes solární panel nedostačující nebo pokud napětí v baterii klesne pod potřebnou hodnotu. V takovém případě se ale samozřejmě ztrácí jeden ze základních předpokladů pro pořízení podobného světla – a tím je bezesporu jeho šetrnost k přírodě i úspora energií v domácnosti.

Svítidlo EnergySolar

http://www.ultrasound.cz/
vhodné pro venkovní i vnitřní použití
Cena: cca 2000 Kč

 

TIP: Seriál - Osvětlení v domácnosti

Vybavujete či rekonstruujete i byt či rodinný dům? Pak vám jistě přijde vhod náš seriál s doporučenými ergonomickými postupy při výběru správného osvětlení!

   – Než začnete...

   – Světelné zdroje

   – Kuchyně

   – Obývací pokoj

   – Dětský pokoj

   – Ložnice

   – Koupelna, WC, předsíň

Související články

Tagy: Energie, Dům a zahrada, Solární energie, Osvětlení, Bydlení, Úsporné spotřebiče, Osvětlení, Domácnost, Stavba a rekonstrukce

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

KM BETA, a.s.

Největší český výrobce betonové střešní krytiny, vápenopískového zdicího systému SENDWIX a dále cihelného…

<!-- -->
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

Výrobce a dodavatel profesionální vzduchotechniky, ventilátorů a příslušenství, rekuperačních jednotek,…

<!-- -->
Družstevní závody Dražice – strojírna s.r.o.

Značka DZ Dražice, která existuje již od roku 1956, je zárukou kvality, výkonu a hodnoty ohřívače vody.…

<!-- -->
Divize Isover, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

Společnost Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. na českém trhu vyrábí a prodává izolační materiály…

<!-- -->
km beta

Rodinná firma s tradicí od roku 1926 vyrábí dřevěná eurookna, francouzská okna, posuvné terasové dveře…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!