fbpx

Čím nahradit klasické žárovky? Zářivky, halogeny nebo LED diody0

Klasické žárovky už na pultech obchodů nehledejte. Zmizely v propadlišti dějin. Důvodem je jejich energetická náročnost. Čím ale nahradit běžné žárovky? Budeme si muset kvůli úsporným alternativám pořídit nové lustry? Jaké typy nových svítidel opravdu ušetří energii? + TIPY A CENY!

Letošní září přineslo jednu výraznou změnu. Po rozhodnutí Evropské unie zmizely z pultů klasické čiré i matné 100 W žárovky, které jsou energeticky neekonomické, a proto jsou nahrazovány jinými typy svítidel. Pro běžného zákazníka to znamená, že při nákupu moderních žárovek vytáhne z peněženky sice více peněz, ale ty se mu vrátí v průběhu jejich požívání. Oproti klasickým žárovkám totiž mají nižší provozní náklady.

„Běžný spotřebitel by měl výměnou klasické žárovky za moderní alternativu ušetřit 640 – 1 280 Kč ročně.“

Reklama

Z obchodů postupně zmizí i další typy zastaralých žárovek. Každý roku budou z trhu postupně stahovány žárovky o výkonu 75 W, 60 W a 25 W. Prodej klasických žárovek s závitem v zemích Evropské unie zcela skončí v září 2012. (O zákazu 100 W žárovek se uvažuje dokonce i v Rusku.)

TIP: Seriál – Osvětlení v domácnosti

Vybavujete či rekonstruujete i byt či rodinný dům? Pak vám jistě přijde vhod náš seriál s doporučenými ergonomickými postupy při výběru správného osvětlení!

   – Než začnete…

   – Halogeny, LED diody, úsporné zářivky

   – Světelné zdroje

   – Kuchyně

   – Obývací pokoj

   – Dětský pokoj

   – Ložnice

   – Koupelna, WC, předsíň

Podle evropského komisaře pro energetiku Andrise Piebalgse by se se změnou svítidla neměla změnit kvalita osvětlení. Používání moderních typů svítidel by mělo snížit spotřebu energie a množství CO2 ve vzduchu. Běžný spotřebitel by pak měl pode Evropské komise ušetřit za elektřinu zhruba 640 až 1 280 korun ročně. Klasické žárovky, které na svícení využijí pouze 5 – 8 % energie (zbytek je proměněn v nepotřebné teplo), totiž spotřebují zhruba třikrát až pětkrát více elektřiny než jejich alternativy. Co tedy našroubovat do lustru místo klasické žárovky? Jaké alternativy jsou k dostání?

Kompaktní zářivky: Delší životnost, vyšší cena

Pojďme se podívat, jaké jsou možnosti nahrazení klasických žárovek, a kam se jednotlivé typy svítidel hodí. Mezi nejznámější a nejrozšířenější svítidla dnes patří kompaktní zářivky. Zářivky jsou vhodné zejména do místností, kde se svítí dlouhodoběji a není zde příliš častá frekvence rozsvěcování a zhasínání. Nevýhodou levnějších kusů zářivek je totiž delší doba rozsvěcování. To může trvat od několika vteřin až do půl minuty. Nehodí se proto do místností jako je koupelna nebo toaleta.

Klasické žárovky končí. Víme čím je nahradit?
Klasické žárovky končí. Víme čím je nahradit? Zdroj: www.xcite-design.co.uk

Kvalita úsporných zářivek ale neustále roste, seženete proto už i takové kusy, které se rozsvítí během dvou sekund na 90 %. Životnost těchto zářivek je 12 – 15 000 hodin, tedy zhruba 12 – 15 x více, než nabízí klasická žárovka. Tyto kusy jsou sice dražší než původní žárovky, ale vzhledem k tomu, že s nimi ušetříte až 80 % energie, investice se vám časem vrátí (u zářivek je návratnost investice odhadována maximálně 6 – 12 měsíců). Pokud můžete do nákupu úsporných zářivek investovat více peněz, vyplatí se takové výrobky, které vydrží neomezený počet sepnutí a při průměrném denním svícení 2,7 hodin mají životnost až 20 let.

Kompaktní zářivky seženete v nejrůznějších tvarech
Kompaktní zářivky seženete v nejrůznějších tvarech. Zdroj: www.trade-excited.com

Zajímavou informaci přinesla firma Philips, která úsporné zářivky vyrábí. Spočítala totiž, že pokud by úsporná zářivka zcela zaplnila místo žárovek, ročně by se ušetřil výkon pěti set elektráren, tedy 23 milionů tun emisí oxidu uhličitého.

Halogenové žárovky: Nižší cena, menší úspora energie

Do místností s častým spínáním zvolte halogenové žárovky. Okamžitě po jejich sepnutí zaplní pokoj velmi kvalitní světlo, nevadí jim časté zapínání a výhodou oproti zářivkám je také nižší cena. Halogenové žárovky se nejčastěji používají na svícení na chodbách domů, na toaletách a v koupelnách. Na druhou stranu s nimi ale tolik neušetříte: úspora energie oproti klasickým žárovkám je v tomto případě zhruba 20 – 30 %.

Halogenové žárovky se hodí do míst, kde se často rozsvěcuje
Halogenové žárovky se hodí do míst, kde se často rozsvěcuje. Zdroj: www.durotestcanada.ca

Výhodou halogenových žárovek je, že se vyrábějí ve stejných tvarech jako klasické žárovky, můžete je proto použít do lustrů, kam se nevejdou kompaktní zářivky. Životnost halogenových žárovek je oproti těm klasickým zhruba dvakrát delší.

obecně
Cena za kus [Kč]
Životnost [hod]
Příkon [W]
konkrétní vybraný typ
Cena za kus [Kč]
Životnost [hod]
Příkon [W]
Klasické žárovky
7 – 120
1000 – 2000
15 – 300
Kapková žárovka P45 60W čirá E27
12
1000
60
Úsporné zářivky (včetně lineárních)
50 – 900
6000 – 20000
5 – 120
MASTER PL Electronic 33W/827 E27
290
15000
27
Halogenové žárovky
20 – 1300
1500 – 4000
20 – 750
Krypton 2Y E60 opál 60W opál E27
110
2000
60
LED diodová svítidla
100 – 1100
30000 – 100000
1 – 23
ECO-LED žárovka 230V E27 bílá, 445 lm
800
30000
13

Pozn. autora: životnost LED svítilen vypočtena až na 1 milion hodin.
Uvedené rozsahy jsou běžně dostupné v obchodech.

LED diody: Vysoká kvalita i cena

Budoucností svícení zřejmě zůstávají LED diody. Ty fungují na principu elektronické součástky, která je tvořena dvěma elektrodami, mezi nimiž proudí elektrický proud. Jejich nespornou výhodou je, že produkují více energie na watt než jiné způsoby osvětlení: světlo ze 40 W žárovky nahradí u LED diody zhruba  4 W zdroj. Hodí se proto například do zařízení, která jsou napájena bateriemi. Ze všech tří alternativ mají LED diody nejvyšší životnost, která je zhruba 100 000 – 1000 000 hodin, tedy 100 – 1 000 x delší než u žárovek a až 100 x vyšší než u zářivek.

LED diodová svítidla se vyrábí v nejrůznějších barvách
LED diodová svítidla se vyrábí v nejrůznějších barvách. Zdroj:  www.flashlightnews.org

Podobně jako halogenové žárovky se také LED diody rychle rozsvěcí a nevadí jim ani vysoká frekvence rozsvěcování. Bez složitých barevných filtrů mohou vyzařovat světlo v požadované barvě, čehož se využívá v různých specializovaných oborech. Jejich neobvyklou vlastností je také to, že jejich pouzdro může mít takový tvar, aby bylo světlo soustředěno na určité místo (u ostatních typů svítidel k tomu většinou musí být vnější optická soustava), a nevadí jim ani nárazy.

Velkou nevýhodou LED diody, díky níž je nenajdeme v mnoha domácnostech, je jejich vysoká pořizovací cena, která několikanásobně vyšší než u ostatních druhů alternativních svítidel a pohybuje se v řádech stokorun. Náklady se zvyšují také tím, že jedna LED dioda poměrně slabě září, a proto jich potřebujeme větší množství. S ohledem na to, že jejich spotřeba elektřiny je velmi nízká, vycházejí ale celkové náklady stále výhodněji než u žárovek i halogenů.

Autor: Redakce Nazeleno.cz