fbpx

OFF GRID PRAXE: Spotřebiče a osvětlení do domu bez připojení k elektrické síti0

Spotřebiče a osvětlení

Dům na samotě bez možnosti připojení k elektrorozvodné síti a požadavek na přiměřeně komfortní bydlení. Takové bylo zadání pro energetického poradce. V našem seriálu pokračujeme elektrickými spotřebiči a osvětlením.

Po konzultaci s obyvateli domu jsme zjistili, že v současné době je napětí 230 V potřeba jen pro domácí vodárnu (příkon 800 W) a pračku s příkonem 210 W, jejíž elektrický ohřev vody nebude využíván. Celkový potřebný výkon je tedy minimálně 1000 W. Je možné, že časem ještě nějaké 230V spotřebiče přibydou, ale nepochybně nebudou všechny zapnuté současně.

Pro napájení bude potřeba instalovat měnič z 12 V stejnosměrných na 230 V střídavých. Pro motory je vhodné použít měnič s čistě sinusovým výstupem a určitou přetížitelností, i přesto, že takové zařízení je dražší. Spotřeba energie bude dána spotřebou vody (v zadání je 300 l denně) a tlakem na výstupu (4 bary).

Reklama

Klíčová komponenta domácí solární elektrárny – měnič stejnosměrného napětí na střídavé.(Foto: SMA)

Výhodné by asi bylo zvolit měnič od renomované firmy, případně jej koupit od firmy, která s ním zároveň dodá a zapojí celý ostrovní solární systém. V úvahu by přicházel například měnič SINUS Victron Energy Phoenix 1200 VA 12V za 14 543 Kč (vč DPH), který údajně dobře snáší krátkodobé přetížení při rozběhu motorů nebo výrazně levnější sinusový měnič napětí z 12/230V 1500VA + USB za 7 590 Kč, který je určen primárně pro karavany.

Spotřebiče na stejnosměrných 12 V

Určitou výhodou v našem případě je, že v domě neexistuje elektrický rozvod a není ani instalováno elektrické osvětlení. Je proto výhodné udělat rovnou dvojí vedení 12 V jako hlavní rozvod pro osvětlení a spotřebiče a 230V rozvod napájený z měniče a přivedený jen na několik vybraných míst. Zde je stručný přehled, jak lze napájet jednotlivé spotřebiče:

Notebook je vhodné napájet z autoadaptéru. Není problém vybrat vhodný typ, na trhu je jich spousta.

Telefony lze nabíjet z univerzálního autoadaptéru s výstupem 5 V.

Nabíječka NiMH článků (do svítilen apod.): Existují typy s napájením 12 V, v úvahu přichází také dražší a lepší Nabíječka Charge Manager 410+4x AA a 4x AAA NiZN

Oběhové čerpadlo pro výměník krbové vložky: Na trhu je několik typů čerpadel se stejnosměrnými motory na 12V – například energeticky úsporné čerpadlo Jablotron CP-201P-130, nebo solární oběhové čerpadlo HS15.

Hi-Fi auto zesilovač: Na trhu je nepřeberné množství 12V zesilovačů, jejich příkony se ale pohybují v řádu několik set wattů. Ostatní komponenty audiořetězce mají příkon výrazně nižší. Pokud by bylo třeba maximálně šetřit, bylo by možné používat pro poslech hudby notebook s externí zvukovou kartou pro maximální kvalitu zvuku. Pro poslech rádia a méně náročné hudby (zvuková kulisa při práci) je pak možné použít aktivní reprosoustavy pro mobilní zařízení. Ty mívají baterii a externí napáječ a jde tedy napájet přímo 12 V nebo z měniče pro notebook.

Osvětlení na 12 V

Veškeré osvětlení je možné a vhodné realizovat pomocí LED pásků a LED žárovek. Jejich jedinou nevýhodou je, že nesnášejí vyšší napájecí napětí než cca 12,5 V. Je to možné řešit pomocí stejného autoadaptéru, jaký se používá pro notebooky. Možné je také pro snížení napětí použít stmívač. Použití stmívače je výhodné i pro šetření energií ve chvílích, kdy nepotřebujeme plné světlo.

Jako úsporné a praktické se při volbě osvětlení jeví LED pásky, které je možné použít v různých délkách podle potřeby. (Foto: 123rf.com)

Příklad, jak by mohlo osvětlení v obytných místnostech vypadat a jaký by byl potřebný výkon, je podrobněji ukázán na kuchyni. Ostatní místnosti by se navrhovaly analogicky.

Osvětlení obytných místností

Nepřímé osvětlení nad okny nebo na rampě kolem stropu

Protože světlo svítí vzhůru, je vhodné mít strop a horních asi 20 cm stěn natřených zářivě bílou barvou. Zde je vhodné použít LED pásky s menším výkonem, které zajistí lépe rozptýlené světlo. Doporučená intenzita osvětlení obytných místností je 120 luxů. Osobně mám ale zkušenost, že pro běžné činnosti stačí přibližně pouze 15 až 20 luxů, což lze například v pracovně dosáhnout zhruba 4 m LED pásku. Pravděpodobně nejjednodušší bude začít s pěti metry (to je jedna cívka a příkon necelých 25 W) a když to nebude stačit, tak přidávat. Veliká výhoda LED pásků je, že se velmi lehce instalují.

Přímé osvětlení

Nad sporák a pracovní stůl je rozumné použít spíše LED pásky s vyšším měrným výkonem např. 14,4 W/m , 1400 lm/m. Patrně postačí 1,5 m dlouhý kus nad pracovní stůl a 1 m nad sporák. Celkový výkon bude 36 W. Možná by bylo vhodné volit studenou bílou, pokud je počítáno s přisvětlováním i ve dne (míchání s denním světlem). Pokud budou obyvatelé domu svítit jen večer, pak je vhodnější teplá bílá.

Osvětlení jídelního stolu: Vhodná je LED žárovka 12 V (např. levná TESLA LED REFLEKTOR 7W GU5.3 s příkonem 7W a světelným výkonem 500 lm. Případně je možné použít kvalitní a dražší Philips MASTER LEDspotLV D 10

Pro čtení na posteli – asi totéž, možná o něco nižší výkon (např. Philips MASTER LEDspotLV D 7)

Celkem maximální příkon pro osvětlení kuchyně činí 84 W. Zpravidla ale nebude svítit vše najednou, odhadovaný průměrný příkon proto může být kolem 50 W t.j. asi 2,5 W/m2 podlahové plochy. V ostatních obytných místnostech by to mohlo být podobné – tj. kombinace relativně slabého nepřímého celkového osvětlení a intenzivnějšího lokálního osvětlení vybraných míst.

Osvětlení neobytných místností

Protože je třeba maximálně šetřit, je možné v místnostech kde se nikdo dlouho nezdržuje, použít jen zcela minimální osvětlení (na úrovni 1 lux), které se dá zajistit pomocí malých svítilen na tužkové baterie s pohybovým čidlem. Jinak je asi nejvhodnější použít LED pásky umístěné tak, aby svítily směrem na podlahu schody, police (tam kde je světlo třeba) apod. Vzhledem k tomu, že tyto zdroje budou v provozu jen po krátkou dobu, je možné dát přednost levnějším LED páskům s méně účinnými diodami.

Autor: Karel Murtinger

Autor je spolupracovník redakce a energetický poradce. Dlouhodobě se zabývá problematikou nízkoenergetických a pasivních staveb a souvisejících technologií.