fbpx

Třídění odpadů: Co se děje s plastovou lahví?0

VIDEO! Co se děje s plastovou lahví, když za ní zavřete víko žlutého kontejneru? Má vůbec třídění odpadu smysl?

Všichni jsme spotřebitelé. Neustále nakupujeme, konzumujeme a znovu nakupujeme…  Nedílnou součástí tohoto nikdy se nezastavujícího kolotoče je odpad. Naštěstí už jsme se povětšinou zbavili utkvělé myšlenky, že odpad se kamsi ztratí. I zde totiž stejně jako ve fyzice platí zákon o zachování hmoty. Odpad z našeho světa nevytěsníme silou vůle… Můžeme ho ale znovu využít a zabránit tomu, aby se ta obrovská zátěž pro životní prostředí každým dnem nezvětšovala – můžeme odpad třídit.

Reklama

„50 PET láhví stačí k výrobě jedné fleecové bundy.“

Loni se u nás vytřídilo celkem 603 144 tun veškerého odpadu, to je úctyhodné číslo, ale přiznejme si, že si pod ním nedokážeme nic moc představit. Pokud nám pomohou procenta, tak nás možná zaujme, že plastů se loni zrecyklovalo pouhých 60 %.

Třídění odpadů na Nazeleno.cz

– Jak vyhazovat méně odpadků

– Jak třídit odpad – návod

– Hnědé popelnice na bioodpad

– Ročně vytřídíme 60 % PET lahví

To už vede k zamyšlení. Málokdo může mít totiž úplně čisté svědomí a s jistotou říci, že vyhodil každou PET láhev do žlutého kontejneru. Ale proč? Průměrně nás od něho dělí 110 metrů – pokud nás právě tato vzdálenost dokáže odradit od třídění odpadu, máme se proč stydět.

I kdybychom se zamýšleli nad každou PET láhví od limonády, kterou vypijeme, pravděpodobně na ni nebudeme pohlížet jako na nic jiného než na plastový obal. Nicméně stejný vývoj, jaký prodělává larva při přeměně v motýla, může čekat i ji, pokud neskončí v běžném odpadkovém koši vedle stánku s rychlým občerstvením. Málokdo si uvědomí, že taková PET láhev se může změnit v obrovskou škálu dalších věcí od koberců po sportovní mikinu.

Plastové obaly znečištěné od čisticích prostředků je dobré vymýt
Plastové obaly znečištěné od čisticích prostředků je dobré vymýt. Zdroj: http://www.thinkstockphotos.com/

Je to klišé, ale dá se říci, že ve žlutých kontejnerech cesta PET láhve teprve začíná. Kromě ní můžeme do kontejneru na plastový odpad vhazovat čisté obaly od pracích a čisticích prostředků, plastikové sáčky a folie, obaly od CD a polystyren. Rozhodně sem ale nepatří podlahové krytiny, obaly se zbytky potravin a čisticích prostředků nebo obaly od žíravin a jiných nebezpečných látek.

Odpad se po roztřídění již nikdy nemíchá

Pokud patříme k nadšeným ekologům, kteří své poselství touží šířit i mezi spoluobčany, můžeme se setkat i s nepříliš nadšeným sousedem, který nám řekne, že nemá důvod vyhazovat plast do kontejneru na konci ulice, „protože se to pak stejně všechno smíchá“. To patří k jedněm z nejčastějších mýtů a zároveň i výmluvám, proč je zbytečné třídit odpad.

Není to ovšem pravda.  Jednotlivé materiály se po roztřídění již nikdy nemíchají! K tomu dochází velmi zřídka a jen pokud je odpad „znehodnocený“ – tím se myslí, že do něj kromě plastů nějaký „dobrý člověk“ zamíchal třeba velké množství komunálního odpadu apod. V takových případech je nesmyslné ho přidávat k ostatnímu tříděnému odpadu.

Více než 85 000 tun plastového odpadu je ročně svezeno svozovými vozy. Obvykle sváží všechen recyklovaný odpad jeden vůz, ovšem ne všechen odpad najednou. Vždy by měl mít na boku nápis, který odpad zrovna sváží. V některých městech je i přesto na každý druh odpadu jiný svozový vůz. Někdy bývá vybaven i lisem, který objem plastového odpadu sníží až na šestinu původní hmotnosti.

Jak vyhodit PET láhev?

Možná jste sami sebe již přistihli při bezděčném filozofování nad žlutým kontejnerem – „Vhodit s víčkem, či bez víčka? S etiketou, nebo bez ní?“ Odpověď je jednoduchá: Klidně s obojím! Jednotlivé části jsou automaticky odděleny při dalším zpracování na dotřiďovací lince, která je další zastávkou recyklované PET láhve. Jediné, co pro ni můžeme ještě udělat, je sešlápnout ji a víčko jen volně nasadit. Tím jsme udělali vše, co se od nás očekávalo.

PET láhev je lepší vždy sešlápnout
PET láhev je lepší vždy sešlápnout! Tak se do kontejneru vejde až 4x více odpadu.Zdroj: http://www.thinkstockphotos.com

Na dotřiďovací lince jsou plasty zároveň roztříděny podle jednotlivých druhů – PET, folie, polystyren apod. Každá z těchto skupin se poté recykluje zvlášť. Naše PET láhev je spolu s ostatními láhvemi rozdrcena na tzv. „PET flakes“. Ty jsou později roztaveny a použity k výrobě nových produktů.

Co z PET láhve? Výplně zimních bund i interiéry aut

Mnozí si užitečnost recyklace uvědomí, až když v ruce drží něco, co díky ní vzniklo, něco z běžného života. Z PET láhví se při procesu recyklace vyrábí umělá vlákna a s těmi se setkáváme bez nadsázky dennodenně.

Recyklované PET láhve se podílí na výrobě výplní zimních bund a spacáků, interiérů aut nebo se přidávají do tzv. zátěžových koberců. Z fólií, tašek a sáčků se stanou opět další tašky a sáčky. Ze směsových plastů může být vyroben váš zahradní nábytek, kompostér, zatravňovací dlažba nebo protihlukové stěny u dálnic. Pěnový polystyren se zase zpracovává do izolačních tvárnic, odlehčeného betonu a dalších tepelných izolací.

Plastový kolíček na prádlo je vyroben až ze 75 % z recyklovaného materiálu
Plastový kolíček na prádlo je vyroben až ze 75 % z recyklovaného materiálu. Zdroj: http://www.thinkstockphotos.com

Téměř jako ze sci-fi povídky se může zdát, že 100% recyklátem je třeba sportovní fleecová bunda. Věřili byste, že každé ráno chodíte běhat v něčem, co bylo vyrobeno z 50 PET láhví? Neuvěřitelné. Plastový kolíček na prádlo se z velké většiny skládá z recyklovaného plasu (75 %). Podobně je na tom i plastový kbelík.

Každý z nás vyprodukuje průměrně 100 kg plastového odpadu ročně. Z toho asi 2/3 obyvatel České republiky odpad aktivně třídí. Množství nevyužitého nerecyklovaného odpadu je alarmující. Přitom stačí jen každou PET láhev sešlápnout, nasadit na ni víčko a hodit ji do žlutého kontejneru – o zbytek se již starat nemusíme. Nakonec to není tak složité, ne?

 VIDEO!

Netradiční pohled na třídění odpadů přináší populární show Penn & Teller Bullshit. Přesvědčené a nadšené ekology je třeba varovat – dozvíte se zde napříkald, že třídění papíru a starých novin je zbytečné!

 

Autor: Jana Poncarová