fbpx

Starý nábytek za odvoz aneb kam s harampádím1

Stará skříň, svetr, sada hrnců, hračky, lyže… Už je nechceme, máme lepší, ale je nám líto je vyhodit. Třeba by ještě někomu posloužily. Komu nabídnout naše krámy ze sklepa? Jak se zbavit velkých kusů nábytku, a to zadarmo i s odvozem?

Občas se až podivujeme nad tím, kolik věcí se nám do bytu nebo sklepa vejde. Kam se starým nábytkem nebo oblečením? To je otázka, kterou občas řeší každý z nás. V první řadě je dobré pozeptat se v okolí, jestli by se váš starý svetr či hrnec ještě někomu nehodil. Pokud jej darujete, ulehčíte vlastní popelnici i peněžence obdarovaného, který si nebude muset koupit nový. Lze si také přivydělat prodejem přes internet, v second handu někdy přijímají oblečení do komise a některá města pořádají bleší trhy.

„Moderní spalovny jsou opatřeny několikastupňovými filtry. Je lepší nábytek nepálit doma, ale odvézt jej do sběrného dvora.“

Bleší trhy známe spíš ze zahraničí, ale poslední dobou se rozšířily i v České republice. Zájemcům tyto trhy nabízí příležitost zbavit se starých věcí, které někomu jinému naopak přijdou užitečné. Za poplatek si účastník pronajme na dopoledne 1 m šířky země a vyskládá zboží, které si kolemjdoucí mohou koupit. Výdělek do 5 000 korun ročně se danit nemusí.

Reklama

Například bleší trhy na Náměstí míru nebo na náplavce u Palackého náměstí v Praze se konají zhruba jednou za měsíc, účastnický poplatek je 140 korun pro dospělé, 50 korun pro děti do 15 let a 90 korun pro důchodce. Najdeme zde zboží všeho druhu – staré krámy, hračky, oblečení, starožitnosti. Někdy člověk ovšem ani nevydělá – za inkasované peníze obratem nakoupí krámy od svého souseda…

Darujte oblečení „na charitu“

Dalším místem, kam udat staré, ale ještě nositelné oblečení a ostatní textil, jsou kontejnery na použité ošacení. Nádoby provozují například Diakonie Broumov či společnost E + B textil ve spolupráci s obcemi. Diakonie používá ošacení k dobročinným účelům, nepoužitelný textil dává k recyklaci. Kromě nádob můžete ošacení předat na vyhlášených sběrných místech, při mobilních svozech po celé republice nebo zaslat poštou do Broumova. Společnost E + B textil materiál zpracovává pro výrobu netkaných a čisticích textilií.

Oblečení, které nenosíte, darujte na dobročinné účely
Oblečení, které nenosíte, darujte na dobročinné účely. Zdroj: Thinkstockphoto.com

Trochu jinak fungují dobročinné obchody Domova Sue Ryder, kde se prodávají darované věci a výtěžek je určen na financování péče o seniory. Dary můžete doručit v otevírací době do jednoho ze čtyř obchodů v Praze, případně si dohodnout individuální předání. Podobně můžete věci darovat i arcidiecézní Charitě. Zde je dobré se předem domluvit s pracovníky nejbližší pobočky (azylového domu, domovu pro seniory, poradny, charitního šatníku aj.) na tom, zda má místní Charita pro darované věci využití a také kapacitu na jejich uskladnění.

Jaké věci darovat?
Diakonie Broumov
 • letní a zimní oblečení
 • lůžkoviny, prostěradla, ručníky, utěrky, záclony
 • látky (minimálně 1m2)
 • domácí potřeby – nádobí bílé i černé, skleničky – vše nepoškozené
 • peří z péřových a vatovaných přikrývek, polštářů a dek
 • obuv – veškerou nepoškozenou
E + B textil
 • textil zabalený do igelitových tašek či pytlů
 • veškeré oděvy
 • bytový textil – záclony, závěsy, povlečení, potahy, ubrusy a deky
NE: boty, tašky, koberce, matrace, molitan, znečištěný textil
Domov Sue Ryder
 • moderní (tj. maximálně 5 let staré), vyprané, nepoškozené oblečení – dámské, pánské i dětské
 • módní doplňky – kabelky, šátky, kravaty, bižuterie, pásky
 • boty (jen velmi mírně obnošené)
 • dárkové předměty
 • originální CD, DVD, VHS
 • knihy v cizím jazyce
 • keramiku, sklo, porcelán
 • sportovní a domácí potřeby
 • plně funkční elektrospotřebiče
 • obrazy, hračky, nábytek
 • materiál pro aranžování obchodů (tj. košíky, mašle, proutí, bavlnky, přírodní materiály atd.)

Zapátrejte a možná i vy zjistíte, že poblíž vašeho bydliště je možné darovat ošacení a nepotřebné věci na dobročinné účely. Seznam sběrných míst naleznete na stránkách organizací:

Nábytek doma nepalte

Velkoobjemový odpad také nepatří do popelnice, ale ani vedle ní. Ne každému se líbí odložený starý gauč, který mokne a tvoří nepořádek kolem kontejnerů. Úklidová firma ho sice nakonec asi odveze, ale mezitím se stane již zcela nepoužitelným a obec za něj mnohdy musí připlatit. Zkuste nábytek nejdříve nabídnout známým nebo ho prodat za symbolickou cenu přes internet.

Portálů, kde se zbavit starých věcí, je více, známými jsou např. Aukro či Annonce. Zatímco Annonce funguje formou statických inzerátů, Aukro nabízí dynamické dražby. Nesmírnou výhodou obou je, že nabízený předmět najde pomocí textových vyhledávačů přesně ten, kdo ho hledá, a šance na jeho uplatnění je tak vysoká. Divili byste se, komu ještě vaše staré křeslo přijde vhod. Lidé si navíc zakoupený nábytek většinou sami odvezou a vy jste bez práce. Menší předměty se obvykle zasílají poštou.

Nábytek zkuste prodat přes internet za symbolickou cenu
Nábytek zkuste prodat přes internet za symbolickou cenu. Zdroj: Thinkstockphoto.com

Nábytek odvezte do sběrného dvora

Pokud se vám nepodaří prodat starý nábytek přes internet, odvezte ho do sběrného dvora. Některé obce také pořádají mobilní svoz velkoobjemového odpadu. Informaci vám podá obecní úřad. Do těchto mobilních kontejnerů ovšem nepatří nebezpečný odpad, stavební suť ani stará elektrozařízení, ledničky a pračky nevyjímaje.

Nábytek je ve sběrném dvoře rozebrán a dřevěné části využity k výrobě nových materiálů na bázi dřeva nebo k výrobě energie ve spalovnách. Dřevotřísky, OSB desky a jiné materiály ze dřeva, jakož i dřevo z lakovaného či mořeného nábytku obsahují kromě samotného dřeva i lepidla, pojidla a jiné chemikálie, jejichž běžným spalováním se poškozuje životní prostředí. Moderní spalovny (zařízení na energetické využití odpadu) jsou na rozdíl od běžných domácností opatřeny několikastupňovými filtry a jejich emisní stopa je v porovnání s nimi zanedbatelná. Proto je lepší takový nábytek nepálit doma v kamnech, ale odvézt jej do sběrného dvora. Tam se o něj lépe postarají.

Pokud rekonstruujete a starého harampádí máte velké množství, objednejte si velkoobjemový kontejner. Přistavení takového kontejneru na 1 den včetně odvozu přijde zhruba na 3 000 korun. Stejně tak i stavební suť je možné odevzdat do sběrného dvora nebo si objednat placený kontejner (cena 1 500–2 000 korun).

Autor: Redakce Nazeleno.cz