Kam s mobilním telefonem, který dosloužil a zabírá místo v zásuvce? Jaké jsou možnosti recyklace mobilů a proč nepatří do obyčejné popelnice? Kde můžete odevzdat starý mobil a ještě dostat zaplaceno?
Také vám v šuplíku zabírá místo nepoužívaný mobilní telefon? Minimálně jeden nadbytečný telefon mají doma asi dvě třetiny Čechů. Mobilní telefony jsou totiž spolu s počítači, monitory a digitálními fotoaparáty nejčastěji obnovovanou domácí elektronikou – ročně vymění starý mobil za nový každý čtvrtý občan ČR. Co s vysloužilým mobilním telefonem? Kam „mizí“ všechny přístroje, které vyřadíme?
Slovní spojení recyklace mobilních telefonů zatím nemá zvuk u nás ani jinde ve světě. I proto se k mnohým z nás nikdy nedostala informace o tom, co s mobilním telefonem dělat po vyřazení či zdali vůbec existuje možnost ho recyklovat. Zřejmě nás tedy nepřekvapí fakt, že k recyklaci se v celosvětovém měřítku dostává jen malé procento přístrojů, v ČR pouze několik set kusů ročně. A to i přesto, že lze díky recyklaci mobilů získat velké množství cenných materiálů.
Reklama
Odpady na Nazeleno.cz |
– Recyklace osvětlení: Nevyhazujte žárovky do koše– Ekologická likvidace auta je zadarmo– Jak jsme na tom s tříděním odpadu?– Kolik energie vyrobíme v ČR z odpadů?– Život bez plastů? Několik tipů jak na to |
Recyklované mobily: Desetitisíce tun elektroodpadu
Ročně vymění mobilní telefon asi 500 milionů lidí na celém světě. To představuje odpad odpovídající více než 30 tisícům tun plastů, 7,5 tisícům tun mědi, 500 tunám niklu, zinku a stříbra. Mobilní telefon se totiž skládá zhruba ze 49 % z plastů, 34 % železa, 15 % mědi a zbytek tvoří cín, zinek či drahé kovy jako zlato či stříbro a další látky. Pokud se tedy starý mobilní telefon dostane do popelnice, dojde k zatížení životního prostředí mnoha látkami, s nimiž si příroda neumí poradit.
V případě, že je přístroj vyhozen do komunálního odpadu, jsou dvě možnosti, kam dál poputuje. Buď skončí na skládce komunálního odpadu, anebo zamíří do spalovny. Co je lepší? Ani jedna varianta pro nás není příznivá. V přírodě se z mobilu začnou vinou nejrůznějších vlivů uvolňovat toxické látky jako je arsen, olovo nebo měď, jejichž částečky mohou požít zvířata nebo se vstřebají do země a vody. Odtud se mohou jednoduše dostat do potravního řetězce a zpět až k nám. Pokud se mobilní telefon dostane do spalovny, ve spalovací peci se z něj uvolní určité množství vysoce toxických látek, které jsou sice zadrženy filtry, ale zdražují provoz spaloven.
Součástky z demontovaných telefonů se dále využívají při výrobě nové elektroniky
Jak lze u nás mobilní telefon recyklovat?
Vlastníte-li tedy vyřazený mobilní telefon, máte několik možností jak s ním ekologicky naložit. Můžete ho například odnést do sběrného dvora, který se specializuje i na sběr elektroodpadu. Podobnou možností je vrátit mobilní telefon v rámci organizovaného svozu, který se v obcích pořádá většinou jednou do roka. Obě tyto varianty jsou ale mnohdy málo dostupné a pro možné zájemce často složité a odrazující.
document.write(„“);
Další možností jsou opravny a servisy, které jsou od zákazníků často schopny převzít již nefunkční elektrospotřebiče. Kam ale s funkčními, již nepotřebnými zařízeními? Buď je můžete odevzdat při koupi nového modelu, kdy je povinností prodejce od vás vzít kus za kus, anebo můžete zvolit jednu z nejdostupnějších variant – kontejner na elektroodpad. Jejich počet v loňském roce nebývale narostl a nyní je jich v ČR už více než čtyři tisíce. Seznam kontejnerů a ostatních možností sběru naleznete na stránkách www.asekol.cz.
Recyklujte svůj mobilní telefon a dostanete zaplaceno!
Zajímavou iniciativou, která se v oblasti recyklace mobilních telefonů v poslední době rozvíjí, je iniciativa Recyklace-mobilů. Služby, které nabízí, jsou pro uživatele zřejmě nejpohodlnější ze všech výše předkládaných variant. Nejenže od vás starý mobilní telefon převezmou a ekologicky recyklují, navíc za něj ale dostanete i zaplaceno. Stačí jen nalézt svůj mobilní telefon v nabídce, kde jsou uvedeny další detaily. Nezveřejněné mobilní telefony (většinou se jedná o starší modely) je také možno recyklovat, ovšem bez finanční odměny. U starších přístrojů jsou totiž přirozeně použity starší materiály i technologie a jejich recyklace je proto složitější.
Co se tedy děje s mobilními telefony, které se dostanou do zpětného zpracování? „Někteří výrobci mobilních telefonů mají celosvětově nastaven program tzv. znovuvyužití (reuse) mobilních telefonů. Což znamená, že vykupují zpět určité své modelové řady, většinou novější verze maximálně dva roky staré. Po provedení kontroly jsou následně prodávány – převážně v zemích třetího světa. V České republice je však procento mobilních telefonů využitelných pro tyto programy zcela zanedbatelné,“ říká Manažer společenské odpovědnosti T-mobile, Jitka Chocová.
Hlavní způsob recyklace telefonů tedy spočívá v jejich rozebrání na součástky, které jsou znovu použity – ať už k výrobě nových produktů či energie. „Recykluje se obecně zhruba 80 % hmotnosti telefonů, část ze zbylých 20 % – například nerecyklovatelné plasty – se využije energeticky. Materiál, který není využitelný žádným z těchto způsobů, se skládkuje,“ uvádí Jitka Chocová. Součástky je pak možné použít ať už při výrobě nových mobilních telefonů anebo téměř jakéhokoliv typu elektroniky.
Recyklace mobilů významně šetří náklady na výrobu nových materiálů
Jaké materiály lze při recyklaci získat?
Významným materiálem získávaným při recyklaci je také zlato, stříbro, nikl či měď. U mědi jsou takto významným způsobem šetřeny náklady na její výrobu – získání mědi z recyklace je o 87 % méně energeticky náročné než její těžba. I u dalších materiálů je tato úsporná velmi významná – ať už jde o hliník (95 %), plasty (okolo 80 %), či olovo (65 %). Nejinak tomu je i u zlata – jeden gram zlata lze získat recyklací 29 telefonů. Pokud by se ale toto množství zlata mělo vytěžit, vznikne kvůli tomu 2900 kg odpadu. Z těchto a dalších konkrétních čísel vyplývá, že recyklace mobilních telefonů stojí za to.
Přestože se tedy na první pohled zdá, že jeden nepoužívaný mobil doma nic neznamená a místa zase tolik nezabere, je jasné, že jeho recyklace je energeticky i materiálově prospěšná. V současnosti se v našich domovech „povaluje“ asi 5 až 8 milionů nepoužívaných mobilních telefonů, což představuje až 870 tun odpadu. To je už významné množství – pokud by se dostalo k recyklaci, významně bychom ušetřili náklady na těžbu mnoha materiálů.