Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Oblíbená obuv, která dlouho nevydrží: Jak recyklovat staré žabky?

Lidé nosí žabky již několik tisíc let, ekologický problém však začaly představovat až ve chvíli, kdy se k jejich výrobě začaly používat umělé hmoty. Miliony vysloužilých žabek se staly nedílnou součástí nepředstavitelného množství plastového odpadu, který znečišťuje mořskou vodu i pobřeží. Jde použité žabky recyklovat?

07. 02. 2014 | Jarmila Bajerová

Ve zkratce:

Znečištění moří plasty představuje stále větší problém. Z odpadků se v mořích tvoří celé ostrovy a drobné plastové částečky se stávají nevítanou, ale nedílnou součástí mořských ekosystémů. V Keni si všimli, že velkou část plastového odpadu na pobřeží tvoří obnošené žabky a začali s netradičním způsobem recyklace.

Obyvatelé východoafrického státu Keňa se snaží vyřešit problém znečištění mořského pobřeží po svém. Zjistili totiž, že na znečištění přilehlého pobřeží Indického oceánu se z velké části podílí vysloužilá tzv. flipflop obuv, česky nejčastěji nazývaná jako žabky.

Pestrobarevní sloni vyrobení z vysloužilých žabek. (Zdroj: ocean-sole.com)

Společnost Ocean Sole, která zároveň funguje také jako nadace, se zabývá přeměnou starých žabek do podoby nejrůznějších předmětů. Pod rukama místních pracovníků vznikají figurky pestrobarevných zvířátek různých velikostí, od miniaturních přívěsků na klíče, až po více než půlmetru vysoké slony či hrochy. Žabky poslouží také jako materiál pro výrobu šperků nebo vánočních ozdob.

Zvířata z žabek se vyrábí v různých velikostech. (Zdroj: ocean-sole.com)

Společnost odvádí část zisku z prodeje předmětů do vlastní nadace s hlavním cílem podporovat ochranu mořského ekosystému. Při recyklaci žabek navíc získalo práci více než sto lidí. Cílem společnosti je zrecyklovat tímto kreativním způsobem 400 tisíc žabek ročně.

Výrobky nezapřou inspiraci v africké fauně. (Zdroj: ocean-sole.com)

Související články

Tagy: NazelenoPlus, Volný čas, Odpady

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií