fbpx

Drtiče kuchyňského odpadu aneb konec vynášení koše0

Přemýšlíte, jak naložit s kuchyňským odpadem, aby doma nepřekážel a neobtěžoval nepříjemným zápachem? Jaké možnosti likvidace biologického odpadu existují? Vyplatí se využívat drtiče odpadu, je lepší bio odpad vynášet do hnědých popelnic, nebo si založit vlastní kompost?

Zhruba 40 – 50 % veškerého odpadu, který v domácnostech vyprodukujeme, tvoří biologický odpad z kuchyně. Pro většinu z nás je tím nejjednodušším způsobem jak se ho zbavit, vyhodit ho do běžného směsného odpadu. Z koše se ale mnohdy line nepříjemný zápach a je nutné ho často vynášet. Tato možnost však není jediná – existují i další varianty, které mohou hospodaření s odpady v kuchyni usnadnit.

„Rozumná cena kvalitního drtiče pro větší domácnost by neměla překročit 5 – 6 000 korun.“

Reklama

Množství kuchyňského odpadu, které končí na skládkách komunálního odpadu, od roku 2003 stále stoupá. V současnosti již každý člověk vyprodukuje 169 kg biologického odpadu za rok, což je o 40 % více než v roce 2003.

Odpady na Nazeleno.cz

   – Třídění odpadu: jak na to?

   – Bioodpad: nevyužitá příležitost?

   – Jak jsme na tom s tříděním odpadů?

   – Recyklace žárovek: Kam je vyhodit?

Hnědý kontejner aneb popelnice na bioodpad

Kuchyňský odpad se dá stejně jako papír nebo plasty recyklovat. Velkou část odpadu, která běžně končí v popelnicích na komunální odpad, je možné zpracovat a využít. V poslední době se na ulicích vedle známých modrých a žlutých kontejnerů objevují také hnědé popelnice na bioodpad.

Hnědou popelnici na bioodpad si můžete objednat od technických služeb obce (v současnosti zavádí tuto službu stále větší množství měst včetně Prahy). Vedle klasické popelnice na směsný odpad si postavíte i hnědou na bioodpad a zaplatíte za ni okolo 500 korun ročně. A co vše do ní lze vyhodit? Nejen posekanou trávu, spadané ovoce, menší větve, čistou zeminu, ale i zbytky zeleniny a ovoce, slupky od brambor, čajové sáčky a další odpad organického původu. Svoz je ale prováděn pouze ve vegetačním období, tzn. od začátku dubna do konce listopadu.

Materiál, který je ze svozu popelnic získán, se dále zpracovává v kompostárnách a využívá se v zemědělství či při údržbě zeleně. Kvalitní kompostovou zeminu si však každý, kdo vlastní pozemek, může vytvořit i na své zahrádce. Založení vlastního kompostu a kompostování výše jmenovaných materiálů ušetří nejen peníze za bio popelnici, ale i za kvalitní hnojivo pro zahrádku.

Kam s kuchyňským odpadem? Kromě popelnice lze využít také drtiče odpadů nebo kompost
Kam s kuchyňským odpadem? Kromě popelnice lze využít také drtiče odpadů nebo kompost

Drtič odpadu: Rychlý a efektivní pomocník v kuchyni

Zcela jinou možností, jak se rychle a efektivně zbavit zbytků z kuchyně jsou kuchyňské drtiče odpadu. Ty pro mnohé domácnosti zdaleka nejsou novinkou, ale po řadu let účinným pomocníkem. Zájem o ně lidé projevili zhruba před deseti lety a od té doby se jejich počet v domácnostech postupně zvyšuje. V současnosti drtič používá asi 0,8 % domácností v Praze, jinde je to o něco méně.

Jednou z nesporných výhod drtičů odpadu je velice rychlá a nenáročná likvidace potravinových zbytků v domácnosti. S jeho používáním se lze jednoduše vyhnout zahnívajícímu koši, nebo případnému výskytu hmyzu. Zlikvidovat s jeho pomocí můžeme například slupky od ovoce a zeleniny, čajové sáčky, kávovou sedlinu, košťály, odřezky masa, skořápky vajec, kuřecí i rybí kosti, staré pečivo nebo zbytky z talířů včetně papírových ubrousků.

Jak drtič odpadu pracuje a kde ho lze instalovat?

Výhodou je i mobilita drtiče odpadu. „Drtič je vhodný do každé domácnosti, která odpady nemůže jinak zužitkovat – to platí tedy i pro městské panelákové byty,“ upřesňuje Jiří Houdek z firmy ALFA expo, která se zabývá prodejem drtičů.

Aby mohl být drtič odpadu instalován, musí být splněny dvě podmínky: „Dřez s odtokovým otvorem 90 mm (v dnešní době většina dodávaných dřezů) a dostatek místa pod dřezem (pokud v tomto prostoru není instalován odpadkový koš, vyhovuje vždy),“ dodává Jiří Houdek. U starších kuchyní, kde průměr dřezu bývá menší, je nutné větší množství úprav, instalace je však i tady možná.

Drtiče kuchyňského odpadu se dají instalovat i v panelákových bytech
Drtiče kuchyňského odpadu se dají instalovat i v panelákových bytech

Samotné drcení odpadu pak probíhá na dně drtící komory, do níž se zbytky hodí. Po spuštění proudu studené vody a zapnutí drtiče se na dně vysokou rychlostí začne otáčet talíř s výkyvnými drtícími kladívky. Zbytky jídla jsou pak odstředivou silou „strouhány“ o vnější nehybný perforovaný válec. Výsledkem drcení jsou na konci jemné částečky (menší než 0,5 mm).

document.write(„“);

Odpad sám obsahuje až 80 % vody. Takže po rozdrcení odchází do kanalizace odpadní voda s drobečky (pouze 20 %). Nemá tendenci se usazovat a doputuje až do čističky, kde je skvělým krmivem pro bakterie a při rozkladu produkuje bioplyn, který lze využít pro výrobu elektrické energie,“ popisuje funkci drtiče Renáta Bendová ze společnosti Bond marketing, s.r.o. Ani spotřeba vody pro drtič nepředstavuje nijak výraznou položku – přibližně 5 litrů denně. A pokud je drtič vypnutý, nijak nemění funkci dřezu.

Drtič odpadu versus kanalizace

Ani cena tohoto domácího pomocníka není nijak závratná. Drtiče můžete pořídit zhruba od 3 500 do 20 000 korun. „Rozumná cena kvalitního drtiče pro větší domácnost (plně nerezový, výkon alespoň 500 W) by dle našeho názoru neměla překročit 5 až 6 000 korun, pro menší domácnosti  – výkon cca do 400 W asi tak do 4 000 korun. Důležité je zachování podmínky, že všechny části drtiče, které přijdou do styku s odpadním médiem, jsou plně antikorozní – nikoliv pouze s povrchovou antikorozní úpravou – toto má podstatný vliv na životnost drtiče,“ doplňuje Jiří Houdek.

Jediný zádrhel může nastat ohledně odvodu rozdrceného odpadu do kanalizace. Zcela bez problémů je používání drtiče v domech napojených na žumpu bez odtoku nebo malou domovní čistírnu odpadních vod. Co se týká ostatních typů kanalizace, je vždy nutné dbát na Českou technickou normu, která uvádí, že podmínky pro napojení drtiče domovního odpadu na vnitřní (domovní) kanalizaci stanovuje provozovatel kanalizace. Napojení drtiče odpadu na kanalizační řad je tedy nutné konzultovat s vlastníkem kanalizace.

Zřejmě neefektivnější možností nakládání s kuchyňským odpadem z domácnosti zůstane ale kompostování – ať už domácí či společné. Z pohledu ekologie je to způsob, který dovoluje zbavit se odpadu tam, kde vzniká a navíc ho i úspěšně zužitkovat. Ať už tedy zvolíme popelnici na bioodpad, kompost na zahrádce anebo tzv. vermikompostér (domácí kompostování za pomocí žížal), na skládky díky tomu pošleme méně odpadků, čímž snížíme i cenu za jejich odvoz. A navíc vše téměř bez práce.

Autor: Redakce Nazeleno.cz