Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Několik tipů na ekologické vánoční dárky, které ještě stihnete koupit

Možná nejste sami, komu je z duše protivné neustálé konzumní šílenství kolem vánoc, přesto se ale vánočních dárků úplně vzdát nechcete. Máme pro vás několik nápadů, jak vše vyřešit. Nejde o konkrétní doporučení, ale spíše o tipy, jakým směrem se při výběru vánočních dárků ubírat a nezbláznit se z toho.

17. 12. 2013 | Johana Rottová

Ve zkratce:

Jaké zvolit vánoční dárky tak, aby: Udělaly radost, bylo možné je snadno koupit či objednat, vyhnuli jste se přitom stresu, byly pokud možno ekologické a netradiční? Máme pro vás několik tipů, jak udělat svým blízkým radost a nerezignovat přitom na ekologické hledisko.

Dobré jídlo a pití - tím nic nezkazíte

Velmi dobrým a ekologickým dárkem může být jídlo a pití. Jde totiž o z principu netrvalé a tedy i ekologické dárky. Už můj dědeček vždy říkal: „Žádný dárek nepotřebuju, ale pokud už mi chcete něco dát, tak ať se to dá sníst nebo vypít“. Dobré jídlo či pití udělá radost každému a neklade na obdarovaného břemeno dárek nějak používat a po použití ekologicky zlikvidovat. Samozřejmě, jídlo a pití má obal, ale ten se dá většinou s minimem námahy recyklovat.

Dá se to sníst nebo vypít? Pak jde o ekologický dárek. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Jednoduchá volba, která potěší - služby a poukázky

Nenechte se odradit škarohlídy, kteří tvrdí, že dávat pod stromeček dárkovou poukázku je nenápadité a vypovídá to jen o tom, že nechcete o dárcích pro své blízké příliš přemýšlet. Naopak, toto tvrzení můžete obrátit ve svůj prospěch. Zralou úvahou jste přece přišli na to, nejlepší dárek je takový, který si obdarovaný vybere sám. Takže například poukázkou na wellness či lázeňské služby rozhodně nic nezkazíte. Například naším rodinným hitem jsou letos masáže. Navíc poukaz zakoupíte snadno, bez stresujících front a jde o ekologický dárek, protože služby jsou nehmotné a mají vysokou přidanou hodnotu.

Pro každého - kurzy a zážitky

Jednoho mého kamaráda fascinují kombajny a moc by si přál zkusit nějaký řídit. Díky nejrůznějším internetovým „agenturám na zážitky“ můžete každému splnit to nejtajnější přání. Ať už jde o obligátní skok s padákem, střelbu z armádní pušky nebo třeba kurz dojení krav, či saharské kuchyně, na pár kliknutí máte takový dárek pod stromečkem. A opět – nehmotný dárek, snadno a bez problémů objednatelný, žádný stres a přitom radost.

Dobrý dárek, který šetří planetu: e-knihy

Z hlediska redukce předvánočního stresu je Wish List na Amazon.com opravdu tou nejlepší zprávou, kterou můžete od svých blízkých dostat. Dobrým vánočním dárkem, který zapadá do našeho konceptu nehmotnosti a snadné dosažitelnosti bez stresu, jsou elektronické knihy. Mají vaši blízcí čtečku nebo tablet? Darujte jim elektronickou knihu nebo předplatné elektronické verze nějakých novin či časopisů. Objednáváte většinou od svého počítače, kdykoli, bez front či stresu.

Koupíte ji rychle a udělá radost - e-kniha. (Foto: Thinkstockphotos.com) 

Technologie a další věci: s rozmyslem a ekologicky

Pokud už přece jen chcete někomu věnovat něco, na si může sáhnout, zkuste do svých úvah zapojit i ekologické hledisko. Darujte raději jednu dražší a kvalitnější věc, než více levných. Pokud máte omezené finanční zdroje, složte se na dražší dárek s několika dalšími lidmi. Darujte takové věci, které lidem umožní žít nějak úsporněji. Může to být například zmíněná čtečka e-knih nebo úspornější elektrický spotřebič. Lidé mají rádi i netradiční dárky – můj muž si přeje kompostér, pár lidí z mého okolí ocenilo LED žárovky. Možnosti tu prostě jsou.

Vánoce na Nazeleno.cz:

Související články

Tagy: Aktuálně, NazelenoPlus, Bydlení

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

FAKRO CZECH s.r.o.

Jsme pobočka nadnárodní dynamicky se rozvíjející společnosti, která se zabývá výrobou a prodejem střešních…

<!-- -->
KOREK spol. s r.o., org. sl.

Jsme specialisté na dodatečné zateplení budov kontaktním tepelně izolačním systémem a v rámci revitalizace…

<!-- -->
Regulus spol. s r.o. - Rekuperace a větrání

Firma Regulus s.r.o. slouží v oblasti teplo - voda - plyn již od roku 1992 a v současnosti se orientuje…

<!-- -->
Družstevní závody Dražice – strojírna s.r.o.

Značka DZ Dražice, která existuje již od roku 1956, je zárukou kvality, výkonu a hodnoty ohřívače vody.…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!