fbpx

Modulární mobilní dům s „jedlou“ stěnou a zelenou střechou vyrobí více energie než spotřebuje0

Kompaktní mobilní dům s pozitivní uhlíkovou bilancí se představil kolemjdoucím v australském Melbourne. Prosklená fasáda, sluneční místnost, jedlé rostliny v kapsách na zdi, fotovoltaické panely nebo zelená střecha – zkrátka takto by mohl vypadat vysněný domek mnoha ekologických nadšenců.

Tento prototyp představila společnost ArchiBlox jako první modulární dům na světě s pozitivní uhlíkovou bilancí. Dům je navržen tak, aby mohl vyrábět více energie, než ke svému chodu potřebuje. Tvůrci jeho přínosy pro životní prostředí za dobu životnosti srovnávají s užitkem, jaký by přineslo více než 6 tisíc stromů.

Reklama

Stěna s květináči nabízí praktické využití i příjemný pohled. (Zdroj: dezeen.com)

Za prosklenou fasádou přes celou šířku domu se nachází „sluneční místnost“, která slouží jako nárazník mezi venkovním prostředím a hlavními obytnými prostory. Během chladných měsíců vytváří kapsu teplého vzduchu pro izolaci interiéru a v létě naopak ochranu před nadměrným ohříváním horkým sluncem. Tvůrci stavby tuto místnost nazývají „plíce domu“.  V zadní části tohoto prostoru se nachází „jedlá stěna“, kterou si můžeme představit jako zeď pokrytou závěsnými květináči určenými pro pěstování bylinek a dalších jedlých plodin, kterým se na slunném, teplém a chráněném stanovišti bude dařit.

Kapsy pro pěstování rostlin jsou umístěny i zvenčí. (Zdroj: dezeen.com)

Travnatá střecha domku tvoří praktickou i estetickou izolační vrstvu. O větrání se stará důmyslný systém ventilace využívající přirozený tah. Hlavní obytné prostory tvoří obývací pokoj s jídelnou a kuchyní na jedné straně domu a ložnice s koupelnou na straně druhé. Dům využívá solární energie prostřednictvím několika střešních fotovoltaických panelů. Součástí domu je také systém pro recyklaci dešťové vody, který pomáhá snižovat spotřebu pitné vody.

Obývák je spojený s kuchyní. (Zdroj: dezeen.com)

Ložnice je od obývací části oddělena nábytkovou stěnou. (Zdroj: dezeen.com)

„Sluneční místnost“ nabízí prostor pro relaxaci. (Zdroj: dezeen.com)

Půdorys domku. (Zdroj: dezeen.com)

Autor: Jarmila Bajerova