fbpx

Vyhoďte zbytečné věci a žijte minimalisticky. Budete spokojenější0

Znáte ten pocit, že máte všeho nad hlavu? Že byste si potřebovali odpočinout od práce, lidí, věcí, internetu… Prostě od běžného života? Možná je čas zastavit, nadechnout se a naučit se žít minimalisticky. Jak na to?

Pokud se zbavíte všech zbytečných věcí a ponecháte si pouze to podstatné, zpravidla budete žít spokojenější život.

Žijeme v konzumní době – obklopujeme se věcmi, které nepotřebujeme, jsme zavaleni prací, která nás mnohdy nebaví, informacemi, které nás zatěžují a udržujeme vztahy, které nás nenaplňují. Jak z toho ven? Všechno trochu omezit.

Začněte o svém čase přemýšlet jako o nedostatkovém zboží. Najednou budete jakoukoli povinnost vnímat jako podezřelou a potenciálně rušivou.

Minimalismus je životní styl. Minimalisté se soustředí jen na to podstatné a vědomě si kolem sebe tvoří prázdný prostor. Nejde pouze o to žít s minimem věcí, hlavní myšlenkou je soustředit se na to, co je pro nás v životě opravdu důležité a získat více času na to, co nás naplňuje. Žít minimalisticky nevyřeší všechny naše problémy, ale může nám pomoct žít kvalitnější a plnohodnotnější život.

Reklama

Jak začít? Vytřiďte nepotřebné věci

Větší pocit svobody můžete získat už jen tím, že se zbavíte nepotřebných věcí. Každá věc ve vašem zorném úhlu bere vaši pozornost. Je obrovský rozdíl pracovat na čistém prázdném stole nebo být obklopen hromadou věcí. Vyzkoušejte to a ukliďte si pracovní stůl klidně hned teď. A doma pokračujte – budete se divit, kolik nepotřebných předmětů máte. Ty stojí nejen peníze, ale také místo a čas na údržbu.

Pokud se nedokážete rozhodnout, jestli vám určitá věc ještě k něčemu bude, použijte jednoduchou pomůcku – pokud jste ji nepoužili déle než rok, zbavte se jí. Vše samozřejmě s rozumem, hlavně u sezónních věcí – ať v euforii nevyhodíte něco, co byste si pak museli znovu kupovat. A kam s vyřazenými věcmi? Můžete je prodat na online bazárcích (www.letgo.cz, aukro.cz, bazos.cz, sbazar.cz) nebo darovat – vyzkoušejte facebookové skupiny ve vašem městě nebo online portály nevyhazujto.cz, vsezaodvoz.cz.

Oblečení

Kapitola sama pro sebe, hlavně pro ženy. Všechny to známe – stojíme před narvanou skříní a stejně nemáme co na sebe. I u oblečení platí, že si vystačíme s málem. Také máte pár oblíbených kousků a pak spoustu věcí, o kterých si stále říkáte, že jednou si je oblečete? Neoblečete, vyřaďte je! Ty lepší kousky můžete prodat (aukro.cz nebo přes aplikaci vinted.cz) a pokud chcete někomu udělat radost, v každém větším městě najdete kontejnery na oblečení pro charitu.

Jednou za čas vyřadit nepotřebné věci z šatníku je žádoucí, ale rozhodně není vyhráno. Co dělat, až zase půjdete kolem výlohy, která vás bude lákat k utrácení? Ti, kteří mají slabou vůli stejně jako já, můžou využít metodu FUNK. Před každým nákupem se tedy ujistěte, jestli nové oblečení odpovídá těmto kritériím:

  • F – funkční
  • U – univerzální
  • N – nadčasové
  • K – kvalitní

Buďte na sebe tvrdí a pokud oblečení kritérii neprojde, nekupujte si ho. Další užitečný koncept je tzv. capsule wardrobe, který podporuje myšlenku pomalé módy a snižování odpadu. Jedná se o minimalisticky pojatý šatník s několika základními kousky oblečení, párů bot a doplňků, které se dají snadno kombinovat na různé příležitosti. Oblečení by mělo být nadčasové a kvalitní. Nejdůležitější je, abyste se v něm cítili opravdu dobře a nosili ho rádi. Ideální sbírka by měla obsahovat 25 – 30 kusů. Potom nemusíte každou sezónu kupovat nové věci, které pak stejně nenosíte.

Větší pocit svobody můžete získat už jen tím, že se zbavíte nepotřebných věcí. Každá věc ve vašem zorném úhlu bere vaši pozornost.

Minialisticky bydlet? Jde to poměrně snadno

Až se zbavíte nepotřebných věcí a protřídíte šatník, můžete se posunout na další minimalistickou metu – úpravu interiéru. Vždyť právě domov je místo, které výrazně ovlivňuje to, jak se cítíme. A pokud pro nás znamená další povinnosti a spoustu práce, je čas na změnu.

Minimalismus v interiéru se soustředí na to, aby všechno, co se v něm nachází, bylo funkční, stylové a z kvalitních materiálů (ideální je dřevo, sklo, kov nebo kůže). Příliš mnoho dekorací a zbytečné kusy nábytku nejsou žádoucí – všechno musí mít svůj význam. Nábytek by měl být jednoduchý a bez ozdob, v místnostech by se měly vyskytovat maximálně 2-3 tlumené barvy. Důraz se klade hlavně na to, aby v místnostech zbyly prázdné plochy a místnosti působily vzdušně.

Je obrovský rozdíl pracovat na čistém prázdném stole nebo být obklopen hromadou věcí. Vyzkoušejte to a ukliďte si pracovní stůl klidně hned teď.

Oříškem můžou být kuchyně, ve kterých se nachází spousta věcí, které by ale měly zároveň být jednoduché a funkční. Minimalistická kuchyň má vestavěné spotřebiče, volné pracovní plochy a dostatek úložného místa. Nábytek by měl ladit s podlahou a doplňků zvolit opět raději méně než více.

Minimalismus v životě

Jak už bylo řečeno, minimalismus se netýká pouze věcí, šatníku a interiérů. Jde spíše o způsob života a styl myšlení. Minimalismus jde aplikovat v práci, při vaření, nakupování potravin, cestování, čtení a vlastně úplně při všem, co děláme. Důležité je stanovit si osobní vizi a ujasnit si, co v životě chceme dělat. To nám pomůže určit si priority, neztrácet čas a vyhnout se rozhodovací paralýze. Vnitřní motivace vede nejen k výsledkům, ale hlavně k větší spokojenosti v každodenním životě. To nejcennější, co v životě máme, je naše pozornost a čas.

Věnujte čas také sami sobě a napište si osobní vizi. Když toho budete mít zase nad hlavu, vzpomeňte si na autora bestesellerů Hluboká práceTak dobří, že vás nepřehlédnou, Cala Newporta: “Začněte o svém čase přemýšlet jako o nedostatkovém zboží. Najednou budete jakoukoli povinnost vnímat jako podezřelou a potenciálně rušivou. Vaší standardní odpovědí se stane NE a kritéria pro získání přístupu k vašemu času a pozornosti se dramaticky zpřísní.”

Kde hledat další informace?

  • Doporučené knihy o minimalismu: Životem minimalisty (Leo Babauta), Čtyřhodinový pracovní týden (Timothy Ferriss), Jak nás věci zahlcují (Více žít, méně mít)
  • Doporučené filmy: Minimalism, My Stuff, No Impact Man
  • Facebooková stránka Zjednoduš si život

Autor: Helena Ježková