Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Miniaturní domy - trend, nebo rozmar několika podivínů?

Stavba malých domů je v Americe nečekaně populární. Dokládá to spousta blogů a webů věnovaných svépomocné stavbě různých chat a miniaturních domků. Jejich majitelé si pochvalují hlavně nízké náklady na stavbu bez nutnosti hypotéky a velmi dobrý komfort bydlení.

02. 01. 2014 | Michal Doležel

Ve zkratce:

Chcete si postavit chatu? Jako inspirace vám mohou posloužit minidomky Tumbleweed Houses. Jsou určeny pro trvalé bydlení a v USA si nacházejí stále větší oblibu. Skromné bydlení bez hypotéky je atraktivní hlavně pro početnou sociální skupinu singles.

Obliba miniaturních domů možná souvisí s ekonomickou krizí a obecnou nechutí k hypotékám a velkému zadlužování. Možná jde jen o logické pokračování v rozvinutém světě už běžného středostavovského trendu dobrovolné skromnosti a konzumního minimalismu. Anebo jde jen o výstřelek několika alternativně smýšlejících lidí? Malé domy – často jen se zastavěnou plochou o velikosti něco málo přes 10 m2 – staví na americkém trhu už spousta výrobců. Jedním z nich je i společnost Tumbleweed Houses, která miniaturní domky úspěšně produkuje už od roku 1999.

Do zahrady ideální. Romantický design sice nemusí vyhovovat každému. Minidům s verandou však může na zahradě sloužit jako  relaxační útočiště nebo domek pro hosty. (Foto: Tumbleweed Houses) 

Miniaturní dům si lidé rádi umísťují na podvozek většího přívěsného vozíku. Domy jsou většinou navrženy tak, aby na vozík dobře pasovaly a beze zbytku využívaly místních legálních možností maximálního rozměru nákladu, který může jet po silnici. Nejde ale o náhradu obytných aut, počítá se spíš s občasným přejetím na jinou lokalitu.

Chata na kolech? Proč ne?

Ačkoli jde o domy velikosti menší chaty, nepostrádají obvyklý komfort bydlení. Mají kuchyň, toaletu, koupelnu a obývací pokoj, před dveřmi je pak malá veranda. Jako ložnice většinou slouží obytné podkroví. Toaleta je většinou kompostovací či chemická, vytápění je pak plynové.

Interiér je dřevěný, vstupujete přímo do kuchyně/obýváku. Některé větší typy minidomů mají kuchyň oddělenou. (Foto: Tumbleweed Houses) 

Jde o klasickou rámovou dřevostavbu s izolací z minerální vlny. Výrobce sice neuvádí tepelně-izolační charakteristiky takové stěny, ale domek lze podle jeho slov bez problémů obývat i v chladnějších klimatických podmínkách. Malý prostor se prostě snáze vytopí i pomocí menších plynových kamen.

Jako ložnice slouží obytné podkroví. (Foto: Tumbleweed Houses) 

Takovýto "downsizing" však s sebou nese i nutné úpravy životního stylu. Miniaturní dům je sice velmi pěkný – Tumbleweed Houses nabízí celou řadu návrhů domů od koloniálního designu až po vzhled skandinávské chaty. Přece jen jde ale o lepší chatu s prostorovými kompromisy. Co je dobré pro jednoho single nadšence, nebude fungovat pro rodinu s dětmi. Do miniaturního domku si také neschováte kolo, natož pak třeba sekačku na trávu. Při výstupu do podkroví musíte použít žebřík a strop přitom není moc vysoký – nic pro klaustrofobiky.

Nejde o kočovné bydlení. Počítá se jen s občasným převozem. (Foto: Tumbleweed Houses) 

Jako inspirace pro zahradní domek či chatu ale mohou minidomky Tumbleweed posloužit velmi dobře. Osobně si nějaký z nich dovedu velmi dobře představit jako malý zahradní ateliér, kancelář či domek pro hosty.

Nejmenší dům Tumbleweed má pouze 10 m2. Jde spíš o chatu. (Foto: Tumbleweed Houses) 

Související články

Tagy: NazelenoPlus, Technologie, Gadgets (Ekobydlení), Bydlení, Stavba a rekonstrukce

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

KOREK spol. s r.o., org. sl.

Jsme specialisté na dodatečné zateplení budov kontaktním tepelně izolačním systémem a v rámci revitalizace…

<!-- -->
FAKRO CZECH s.r.o.

Jsme pobočka nadnárodní dynamicky se rozvíjející společnosti, která se zabývá výrobou a prodejem střešních…

<!-- -->
Družstevní závody Dražice – strojírna s.r.o.

Značka DZ Dražice, která existuje již od roku 1956, je zárukou kvality, výkonu a hodnoty ohřívače vody.…

<!-- -->
Regulus spol. s r.o. - Rekuperace a větrání

Firma Regulus s.r.o. slouží v oblasti teplo - voda - plyn již od roku 1992 a v současnosti se orientuje…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!