Stavba malých domů je dlouho populární ve Spojených státech a zájem o ně začíná být i v Česku. Malý dům se hodí pro skromné bydlení a může být i poměrně levný. Jejich majitelé si pochvalují hlavně nízké náklady na stavbu bez nutnosti hypotéky a velmi dobrý komfort bydlení.

Obliba miniaturních domů možná souvisí s nedávnou ekonomickou krizí a prekarizací práce. Možná ale také zejména mezi mladými lidmi roste nechuť k hypotékám a velkému zadlužování. Anebo jde jen o logické pokračování v rozvinutém světě už běžného středostavovského trendu dobrovolné skromnosti a konzumního minimalismu. Každopádně trend malých domů začíná být patrný také v Česku. Ve spojených státech se ale malé domy na kolečkách staví už delší čas a lidé si takové bydlení chválí.
Malé domy – často jen se zastavěnou plochou o velikosti něco málo přes 10 m2 – staví na americkém trhu už spousta výrobců. Jedním z nich je i společnost Tumbleweed Houses, která miniaturní domky úspěšně produkuje už od roku 1999.
ReklamaMiniaturní dům si lidé rádi umísťují na podvozek většího přívěsného vozíku. Domy jsou většinou navrženy tak, aby na vozík dobře pasovaly a beze zbytku využívaly místních legálních možností maximálního rozměru nákladu, který může jet po silnici. Nejde ale o náhradu obytných aut, počítá se spíš s občasným přejetím na jinou lokalitu.
Chata na kolech? Proč ne?
Ačkoli jde o domy velikosti menší chaty, nepostrádají obvyklý komfort bydlení. Mají kuchyň, toaletu, koupelnu a obývací pokoj, před dveřmi je pak malá veranda. Jako ložnice většinou slouží obytné podkroví. Toaleta je většinou kompostovací či chemická, vytápění je pak plynové.

Jde o klasickou rámovou dřevostavbu s izolací z minerální vlny. Výrobce sice neuvádí tepelně-izolační charakteristiky takové stěny, ale domek lze podle jeho slov bez problémů obývat i v chladnějších klimatických podmínkách. Malý prostor se prostě snáze vytopí i pomocí menších plynových kamen.

Takovýto „downsizing“ však s sebou nese i nutné úpravy životního stylu. Miniaturní dům je sice velmi pěkný – Tumbleweed Houses nabízí celou řadu návrhů domů od koloniálního designu až po vzhled skandinávské chaty. Přece jen jde ale o lepší chatu s prostorovými kompromisy. Co je dobré pro jednoho single nadšence, nebude fungovat pro rodinu s dětmi. Do miniaturního domku si také neschováte kolo, natož pak třeba sekačku na trávu. Při výstupu do podkroví musíte použít žebřík a strop přitom není moc vysoký – nic pro klaustrofobiky.

Jako inspirace pro zahradní domek či chatu ale mohou minidomky Tumbleweed posloužit velmi dobře. Osobně si nějaký z nich dovedu velmi dobře představit jako malý zahradní ateliér, kancelář či domek pro hosty.

V Česku je také stavba takového domu na kolech vzhledem k přísnějším předpisům problematičtější – přívěs s domkem by musel být homologovaný, což není jednoduché ani levné. Přesto jsou však lidé, kteří se jejich stavbou zabývají. Pěkný je třeba projekt Mobile Hut, stavbu malých domů formou odborného vedení na svém webu Tiny Home nabízí také Honza Němec.
