fbpx

Levné bydlení: Freedomky a mobilní domy na kolečkách0

Pojetí bydlení se mění. Staví se domy nejen ze dřeva, ale třeba z plastových lahví nebo pneumatik. Dovedete si představit bydlení v malém domečku, který vám přivezou hotový a jen ho usadí na zahradu? Jaké výhody a nevýhody mají Freedomky a mobilní domy? Dokážou konkurovat dřevostavbám?

Bydlet rychle a levně. Jestliže jste si tato kritéria zvolili jako prioritní, možná jste při hledání ideálního domu narazili na mobilní domy na kolečkách (mobilheimy) nebo Freedomky. Jde o nový typ bydlení, který se k nám pomalu dostává ze západní Evropy.

Pokud nepočítáme cenu pozemku a vybudování přípojek na sítě, vyjde průměrný mobilní domek o 42 m2 i s vybavením na nějakých 350 000 korun.“

Reklama

Jestliže jste mladí a plánujete mít větší rodinu, pak domy na kolečkách nebo Freedomky asi nebudou tím pravým pro vás. Nejsou totiž příliš rozlehlé, i když  Freedomky lze libovolně upravovat – přidávat nebo odebírat jednotlivé moduly podle potřeby (velikosti rodiny).

SERIÁL: Dřevostavby

Co obnáší výstavba dřevostavby?

Dřevostavba: Bydlení za 3 měsíce

– Přehled konstrukčních systémů

Výhody a nevýhody dřevostaveb

Požární ochrana dřevostaveb

Levné bydlení? Potřebujete vlastní pozemek!

Marketing Freedomků je podobně jako u montovaných domků založen na tom, že jde o bydlení, které je levnější než městský byt. To může být pravda za předpokladu, že máte vlastní pozemek a smíříte se s nepříliš velkým prostorem.

Na druhou stranu, pokud se chcete vyhnout všem úkonům spojených se stavbou, jako je vyběhání stavebního povolení nebo dohadovaní se s řemeslníky, jsou mobilní domky ideálním řešením. Prostě je přivezou, usadí na vaši zahradu a budete bydlet.

Koncept svobodného bydlení

Za konceptem Freedomku stojí architekt Marek Štěpán, na kterého se obrátil brněnský návrhář Jiří Brosch, jenž toužil po malém, praktickém domku, který bude snadný na údržbu a jehož pořízení bude co nejjednodušší (tj. odpadnou stavební práce a starosti spojené se stavbou domu).

Na rozdíl od mobilních domů nejsou Freedomky určené k putovaní, ale ke standardnímu trvalému bydlení. Nicméně pokud se rozhodnete změnit časem místo pobytu, můžete si Freedomek přenést s sebou.

FOTOGALERIE


Freedomek. Zdroj: Freedomky.cz

Velikost, vybavení a cena Freedomku

Freedomek je dodáván jako hotový produkt – tedy včetně vybavení. Právě s ohledem na své rozměry (Freedomek 1Plus má 28 m2 a Freedomek 2Plus něco málo přes 42 m2) je prostor domku rozvržen přísně funkčně a vybavení promyšleno do posledního detailu. Jestliže uchováváte starožitný nábytek po babičce, tak se vám do Freedomku prostě nevejde.

Uvnitř najdete obytnou místnost s kuchyňským koutem, ložnici a koupelnu s toaletou.  Za Freedomek 2Plus ve verzi Klasik (domek je vybaven nábytkem, koupelnou a kuchyňskými spotřebiči) zaplatíte 1 263 000 korun (vč. 10% DPH, které se však od příštího roku zvedne na 20 % a cena pak stoupne na 1 378 800 korun).
Životnost Freedomku je z pohledu na udržovaný vnější plášť 50–70 let. Z pohledu interiéru záleží na využívání a míře opotřebování jednotlivých částí. V tomto ohledu se neliší od běžné domácnosti,“ říká Marek Štěpán.

V plánu jsou i tzv. rozšířené Freedomky, které budou mít až 112 m2. „Výroba těchto typů se plánuje na příští rok. Jejich cena není zatím oficiálně k dispozici,“ dodává architekt.

Vytápění je řešeno elektřinou

Freedomek je zpravidla instalován na zemní ocelové vruty, takže není nutné připravovat betonové základy. „Možnost dopravy na místo v celku a usazení domku na zemní vruty je výhodná. Problém by mohl být s deformací domku při nedokonalém srovnání nebo při sednutí některých vrutů. Relativně malá deformace by mohla ovlivnit těsnost dveří a oken. Těsnost je přitom pro spotřebu tepla a komfort kritická,“ říká energetický poradce a odborník Karel Murtinger.

V klasické verzi jsou Freedomky vybaveny nástěnnými elektrickými přímotopy, možné je využívat i elektrický topný infrapanel nebo krbová kamna. „Náklady na vytápění by bylo možné snížit (při zachování srovnatelného komfortu) použitím pelet namísto elektřiny,“ dodává Murtinger.

Jak je na tom domek s tepelnou ztrátou?

Trendem současné doby jsou úspory. Už od roku 2013 by se měly stavět pouze nízkoenergetické domy. Jak je na tom s tepelnou ztrátou Freedomek, který je vybaven izolací z minerální vaty o tloušťce 16 cm?

Tepelná ztráta Freedomku 2PLUS Klasik je 2,0 kW při -13°C. Freedomek dodávaný pro švýcarský trh má hodnoty výrazně nižší. Je to z důvodu požadavku švýcarského trhu na vyšší teplené úspory, což ovlivňuje i vstupní náklady na jeho pořízením,“ říká Štěpán.

Z tepelného hlediska na tom Freedomek není zase tak špatně. V zásadě jde o standardní dům, který vyhoví normě a vejde se do energetické třídy C. Na vytápění potřebuje zhruba 100 kWh na metr čtvereční ročně. Řekněme, že další 2–3 MWh jsou potřeba na ohřev vody (za předpokladu, že zde žijí dva lidé). Pokud používají solární kolektory a případně k tomu krbová kamna, tak může jít o přiměřeně úsporné bydlení už proto, že je to malé,“ vypočítává Karel Murtinger.

Mobilní domy i pro trvalé bydlení?

Mobilní domy nejsou, na rozdíl od Freedomku, primárně konstruovány pro trvalé bydlení, i když někteří lidé je k tomuto účelu využívají. „Až 70 % zákazníků si u nás kupuje mobilní domy právě k trvalému bydlení,“ říká Jan Bednář ze společnosti BIVAKHOMES. Z velké většiny pak jde o starší páry, kteří přenechali svůj dům dětem a na zahradě mají místo pro instalaci mobilního domu.

Ještě před několika lety byly v České republice mobilní domy spíše vzácností. Koncept mobilheimů se k nám dostal ze západní Evropy a Spojených států, kde jsou využívány především jako chaty. Podle Jana Bednáře je lze velmi snadno přestavět právě pro trvalé bydlení. Především je nutné přidat izolaci.

FOTOGALERIE


Mobilní dům Jasmine Lodge. Zdroj: BIVAKHOMES, s.r.o.

Mobilní dům tvoří ocelová konstrukce, dřevo a asi 5–6 cm polystyrenu. Od roku 2000 se vyrábí mobilhemy s dvojitými okny. Dodatečné zateplení polystyrenem pak vyjde asi na 35 000 korun,“ dodává Bednář.

Mobilní domy je možné upevnit podobně jako Freedomky na ocelové vruty. Sítě a odpad jsou vyvedeny spodem a je možné je jednoduše připojit. V mobilním domku, jehož životnost je odhadována na 40–50 let, se topí propan butanem, ale využít lze i krbová kamna.

Pokud nepočítáme cenu pozemku a vybudování přípojek na sítě, vyjde průměrný mobilní domek o 42 m2 i s vybavením na nějakých 350 000 korun,“ říká Jan Bednář. Dalších asi 100 000 korun je pak třeba připočítat na dodatečné zateplení, obložení do dřeva, terasu, výměnu kamen apod.

Freedomek, mobilní dům, nebo dřevostavba?

Pokud si vytvoříme pomyslnou škálu levného bydlení, bude na jejím konci mobilní domek, následovat bude Freedomek, kterému bude na paty šlapat montovaná dřevostavba.

Tip: Více o dřevostavbách na klíč čtěte v článku Dřevostavby na klíč: Opravdu za cenu bytu?

Při výstavbě Freedomku sice odpadají starosti spojené s výstavbou domu, ale pokud ho srovnáme s levnějšími montovanými dřevostavbami, je otázkou, jak moc bude konkurenceschopný. Menší dřevostavbu na klíč o užitné ploše 60 m2 totiž pořídíte včetně základové desky a DPH za přibližně stejnou cenu jako Freedomek.

 

Autor: Jana Poncarová