Ve špatně provedených rozvodech teplé vody nebo nesprávně provozovaných zásobnících se může množit nebezpečná bakterie legionella. Ta představuje život ohrožující riziko hlavně pro seniory, malé děti a pro lidi s oslabeným imunitním systémem. Počet nakažených v Česku roste.

V České republice dlouhodobě roste počet lidí nakažených legionelózou. Jedná se o horečnaté onemocnění, které se může podobat zápalu plic. Pro zdravé dospělé lidi, jde spíš o krátkodobou nepříjemnost, legionářská nemoc (jak se také legionelóza nazývá) však může být nebezpečná dětem a starším osobám. Zatímco v roce 2009 bylo podle statistik Státního zdravotnického ústavu v Česku evidováno pouhých 25 případů této nemoci, v loňském roce je jich zaznamenáno 212.
Ve starých domech i novostavbách
Legionella se množí ve vlhkém prostředí při teplotách 20–45 °C. Pro svůj růst potřebuje také dostatek živin. Právě proto se jí daří v rozvodech teplé vody a v klimatizacích. Prevencí je hlavně vysoká čistota všech ohřívacích zařízení a dostatečně vysoká nebo naopak u studené vody nízká teplota vody.
ReklamaLegionella může být závažným problémem nesprávně provozovaných zásobníků a starších nebo rozsáhlejších rozvodů vody v hotelích, nemocnicích, ale i v bytových domech. Může se však vyskytovat i v nově postavených domech s nevhodně navrženým systémem přípravy teplé vody.
Bakterie legionella se totiž dobře množí zejména tam, kde se po delší dobu udržuje z nějakého důvodu teplota vody v určitých mezích a to zejména tam, kde jsou dále přítomny určité živné materiály nebo nánosy. Nebezpečné mohou ale být i klimatizace.
Horečka, kašel a bolest hlavy
K nákaze pak dochází většinou při sprchování. Nakazit se totiž můžete pouze vdechováním bakterií. Naopak při pití nakažené teplé vody by k nákaze docházet nejspíš nemělo, ale jeden nikdy neví. Nemoc doprovází horečka, kašel, bolest hlavy a nezřídka i průjem. Pro zdravého člověka není legionelóza ohrožující, nebezpečná však může být pro děti, staré lidi a osoby se sníženou imunitou. Právě těm pak hrozí i další komplikace. Nemoc se léčí podáním antibiotik.
Chybí hlavně informace
Správný návrh technického zařízení budov s ohledem na legionellu specifikuje norma ČSN 06 0320 Ohřívání užitkové vody – Navrhování a projektování z roku 1998. Odborníci však uvádějí, že jak projektantům, tak i široké veřejnosti informace o legionelle a možnostech její prevence chybí.

Jako účinná prevence proti legionelle fungují například zásobníky, které umožňují hygienickou přípravu teplé vody. Ta spočívá v průtokovém ohřevu vody zamezujícím její delší stagnaci. Další možností je například pravidelná termická desinfekce zahřátím na vyšší teplotu – například 70°C. Tento způsob ovšem přináší nevýhody v podobě zvýšeného vylučování vodního kamene a vyšších nákladů na přípravu teplé vody v použití s moderními zdroji tepla (tepelné čerpadlo, solární systém, kondenzační plynové kotle).
Co způsobuje množení bakterií legionella:
- Trvale nízká teplota vody v potrubí a zásobníku,
- koroze stěn zásobníku,
- delší odstávka ohřívače vody,
- usazeniny v zásobníku a v potrubí,
- nedostatečná cirkulace teplé vody v rozsáhlejších rozvodech,
- umístění potrubí se studenou vodou příliš blízko zdroji tepla (např. potrubí teplé vody),
- nekvalitní a špatně navržené rozvody vody.