Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Konec realitních makléřů v Čechách? Ministerstvo chystá velké změny

Dosáhněte věku 18 let, mějte čistý trestní rejstřík a zajděte si na živnostenský úřad zažádat o volnou živnost. Hned další den se pak můžete pustit do práce a začít zprostředkovávat koupě a prodeje nemovitostí. Stát se v Česku realitním makléřem může prakticky každý. A odborné ani široké veřejnosti se to pranic nelíbí.

04. 11. 2014 | Komerční sdělení

Ve zkratce:

České republice působí 25 000 realitních makléřů. Zhruba. Přesné číslo nelze říci, protože makléři mají jen volné živnosti a nemusí se nikam registrovat. V oboru panuje obrovská fluktuace - podle analýz MMR drtivá část makléřů u své práce vydrží jen několik málo měsíců. A co je ještě horší, spousta „odborníků na nemovitosti“ ani nezná základní právní pojmy.

Ministerstvo pro místní rozvoj (dále jen MMR) proto chystá legislativní změny, jež by pokřivenou situaci na realitním trhu měly narovnat.

Armáda „realitních makléřů“

V České republice působí 25 000 realitních makléřů. Zhruba. Přesné číslo nelze říci, protože makléři mají jen volné živnosti a nemusí se nikam registrovat. V oboru panuje obrovská fluktuace - podle analýz MMR drtivá část makléřů u své práce vydrží jen několik málo měsíců. A co je ještě horší, spousta „odborníků na nemovitosti“ ani nezná základní právní pojmy. Nerozumí principu katastru nemovitostí. Uzavírá neplatné kupní smlouvy. Jednoduše jí schází potřebná kvalifikace pro vykonávání povolání. Svěřte pak podobnému makléři třeba prodej svojí několikamilionové komerční nemovitosti...

Blýská se na lepší časy?

MMR už naštěstí intenzivně pracuje na novém realitním zákonu, který by měl veškeré problémy eliminovat. V době od 23. června 2014 do 20. července 2014 dokonce proběhlo dotazníkové šetření, do kterého se zapojili jak široká veřejnost, tak i samotní realitní zprostředkovatelé. Celkem 2 284 respondentů se v dotazníku vyjádřilo vcelku jasně – chceme, aby se podmínky vstupu na realitní trh výrazně zpřísnily. A MMR dle oficiálního vyjádření vezme výsledky dotazníku v potaz.

Zákon nejdříve v roce 2017

I když všechno dobře dopadne a MMR skutečně připraví efektivní zákon, který zpřísní podmínky vstupu na realitní trh, podle časového harmonogramu se případného schválení zákona nedočkáme dříve, než v průběhu roku 2017. Účinnosti by pak zřejmě nabyl až začátkem roku 2018. Do té doby si tak zákazníci při výběru realitního zprostředkovatele musí dávat velký pozor.

Vybírejte takové realitní kanceláře, které mají věhlas, reference a spokojené zákazníky. A nejlépe takové, jež jsou součástí některého profesního sdružení – ideálně např. Asociace realitních kanceláří České republiky (ARK). Členství v této asociaci totiž firmy zavazuje k plnění přísných podmínek, díky kterým máte jistotu, že jednáte s opravdovými profesionály.

Související články

Tagy: Bydlení

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

KOREK spol. s r.o., org. sl.

Jsme specialisté na dodatečné zateplení budov kontaktním tepelně izolačním systémem a v rámci revitalizace…

<!-- -->
Regulus spol. s r.o. - Rekuperace a větrání

Firma Regulus s.r.o. slouží v oblasti teplo - voda - plyn již od roku 1992 a v současnosti se orientuje…

<!-- -->
FAKRO CZECH s.r.o.

Jsme pobočka nadnárodní dynamicky se rozvíjející společnosti, která se zabývá výrobou a prodejem střešních…

<!-- -->
Družstevní závody Dražice – strojírna s.r.o.

Značka DZ Dražice, která existuje již od roku 1956, je zárukou kvality, výkonu a hodnoty ohřívače vody.…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!