Vypadají jako dřevo, ale nevyrostly v lese. Jsou skoro nezničitelné, potřebují vyčistit jen občas a nestojí vás každý rok další a další peníze. O čem je řeč? O prknech z plastů.
Ve spoustě lidí bezpochyby přetrvává pocit, že by voňavé dřevo na své terase nikdy nenahradili něčím, co vypadá jako nárazník od auta. Výrobci plastových náhražek dřeva však už své produkty mohou směle vystavovat vedle dřevěných terasových prken, aniž byste na první pohled poznali jakýkoli rozdíl.
„Plotovky vyrábějí z odpadu českých domácností.“
ReklamaJestliže se tedy dokážete vyrovnat s pocitem, že našlapujete po něčem, co kdysi možná bylo pestrobarevnou směsí slisovaných petlahví, stojí za úvahu i další výhody těchto zajímavých materiálů. Ale pozor: pro výrobu náhražek dřeva se nepoužívají recyklované plasty vždy. Pokud vám na tom záleží, vždy se raději zeptejte, jaký materiál ten či onen výrobce používá.
Odpad jako obnovitelný materiál |
Plastová prkna odolávají slunci i vodě
Pokud jde o přednosti kompozitových a plastových prken, je jich celá řada. Jsou stálobarevné, struktura jejich povrchu je přirozeně protiskluzová a bez deformací odolají silnému mrazu i přímému slunci, dřevokazným houbám i jiným parazitům a také vodě.
Foto: Woodplastic.cz
Jednoduše se montují pomocí systému nerezových spojek na připravený rošt. Systém přitom zůstává neviditelný, okraje se zakrývají soklovými lištami. Kompozitové materiály jsou zcela recyklovatelné a pokud hledáte šetrnější alternativu ke dřevu, mohou být dobrou volbou i z těchto důvodů. Podíl dřeva v materiálu je kolem 60 procent a pro výrobu se zpravidla využívá zbytkové dřevo. Celá léta se navíc obejdou bez zanechání jakékoli další ekologické stopy, protože nevyžadují žádné impregnační a ochranné nátěry a odolávají povětrnostním podmínkám bez nutnosti další údržby, vyjma občasného čištění. Výrobci garantují životnost těchto materiálů po dobu pětadvaceti let.
Foto: Woodplastic.cz
Kde končí plastový odpad
Na trhu existují náhražky pravého dřeva především v podobě terasových prken a plotových planěk, přesněji řečeno profilů, které mohou v řadě případů nahradit skutečná dřevěná prkna. Vyrábějí se z různých typů plastů. Například společnost WPC – Woodplastic dodává terasy z kompozitového materiálu, označovaného jako WPC. „Prvotní náklady na realizaci jsou relativně stejné při započítání nákladů na pořízení exotických prken a nutného nátěru,“ uvádí firma na svém webu.
Foto: Woodplastic.cz
Společnost Transform pak třeba odebírá pro výrobu svého sortimentu plotovek, desek, zatravňovací dlažby a dalších výrobků plastový odpad zhruba z pěti set českých měst. Odpad ze sběrných nádob a dotřiďovacích linek je ve firmě dále tříděn a po úpravých slouží k výrobě řady produktů především pro dům a zahradu.
Probarvení zevnitř
Standardní délka prken je čtyři metry, šířka 138 milimetrů a výška 23 milimetrů. Prkna bývají v několika základních barevných provedeních (například teak či palisandr). Výhodou, která vyvažuje do jisté míry omezené barevné spektrum těchto materiálů, je jejich probarvení už v procesu výroby. Jsou proto stálobarevné a nevyžadují další povrchové nátěry.
Vlastnosti kompozitových prken je předurčují k využití nejen na terasy či okrajové plochy kolem bazénů, ale do koupelen, saun či vinných sklepů a všude tam, kde oceníte jejich odolnost vůči vlhkosti a mechanickému poškození.
Foto: Woodplastic.cz
Veškeré výhody těchto podlahových materiálů se samozřejmě odrážejí v ceně, která se pohybuje kolem 1500 korun za metr čtvereční a u jednotlivých prodejců se může výrazně lišit. Vyšší pořizovací náklady by pak měly kompenzovat nulové investice do další údržby včetně ochranných nátěrů.