fbpx

Kolik stojí klimatizace a co všechno umí? Cenový přehled pro léto 20120

Klimatizace umí vzduch ochladit, ale i vyčistit nebo zvlhčit. Nevíte, kterou koupit? Výběr klimatizačních jednotek je široký a výčet jejich funkcí také. Připravili jsme přehled typů a srovnali ceny pro letní sezonu 2012.

„Miluju léto. Sluníčko, koupání a opalování nemůžu vynechat. Každý rok se ale najde pár úmorných dní, kdy se mi ven vůbec nechce. Zvlášť, když musím do práce,“ říká účetní Jana z Prahy. „Cestování městskou dopravou je vždycky zlý sen, v práci i doma ale naštěstí využívám služeb svého neocenitelného pomocníka – klimatizace. Bez ní už si to ani nedokážu představit,“ dodává Jana. Kde jsou ty časy, kdy klimatizace ochlazovala vzduch jen na pár institucích ve městě.

„Jednotka by měla ochladit místnost a nezapínat se příliš často.“

Reklama

Dnes už si její služby často dopřáváme i doma. Stejně jako Jana jsme si na pohodlí, které nám v letních vedrech klimatizace dopřává, velmi rychle zvykli. Byť v našich podmínkách se léto dá přežít i bez ní, tohle zařízení umí vykouzlit větší pohodu doma nebo v práci i v době, kdy v Česku panují tropy.

Klimatizace, chlazení a větrání

 

 • Kolik vaše klimatizace spotřebuje energie?

 • Zkušenosti s klimatizací

 • Pasivní klimatizace chladí zadarmo

 • Průvodce: Vybíráme ventilátory a větráky

 • Klimatizace vs. rekuperace. Jaký je rozdíl?

Pokud jste při čtení předchozího odstavce pouze přemýšleli nad tím, jak to udělat, abyste byli mezi těmi „šťastnými“, kteří klimatizaci už doma mají, máme pro vás pár užitečných informací a tipů. Jak tedy vybírat? Na začátek možná malé varování. I při nákupu klimatizace se můžete spálit a koupit něco, co jste původně vlastně vůbec nechtěli. Jít do supermarketu a vybrat první zařízení s označením „klimatizace“ se totiž nemusí vyplatit. Může totiž jít třeba jen o zvlhčovač vzduchu.


Díky klimatizaci je uvnitř bytu příjemná teplota i v parném létě. Foto: Thinkstock.com

Co sledovat pří výběru klimatizace?

Jednoznačně správný výkon. Jednotka by měla zvládla ochladit danou místnost a přitom se nezapínat příliš často. Pokud si netroufáte vybrat sami, svěřte svůj komfort do rukou profesionálů. Firma vám doporučí zařízení podle kubatury místnosti i její orientace na světové strany. Pro správný typ je nutné vědět, kolik lidí se v klimatizovaném prostoru pohybuje, jaká jsou v bytě či domě okna. Obrovský rozdíl je i v tom, jestli zařízení bude ochlazovat vzduch v přízemním domku nebo rozpáleném podkrovním bytě.

Orientačně si ale velikost výkonu jednotky můžete spočítat i sami. Pro ukázku jsme spočítali výkon jednotky pro obývací pokoj v panelákovém bytě. Co všechno zahrnout do výpočtu?

 • objem místnosti:  (5 x 5 x 2,7) 67,5 m3
 • plocha oken: okna jižní 2,5 m2 jižní
 • stínění oken: bez žaluzií
 • další otvory: otevřené dveře 1,9 m2
 • příkon zařízení v místnosti: (2 x PC) 120 W
 • počet osob v místnosti: 2

A výsledek? Podle tabulky bychom potřebovali klimatizační jednotku o chladicím výkonu 4,2 kW. Pohrát si s čísly můžete i vy, možnost výpočtu výkonu klimatizace nabízí například PRE zde.

Mobilní klimatizace je rychlé a levnější řešení

„Chci mít doma příjemný chládek a nemuset zdlouhavě zkoumat, jakou klimatizaci vybrat. Jak rychle pořídit účinné zařízení do menšího bytu?“ ptá se čtenářka Jitka. Pro řešení, kdy se nemusíte pouštět do žádných stavebních úprav, se ideálně hodí mobilní klimatizace. Jednotku na kolečkách můžete postavit do kterékoliv místnosti v bytě a hadici s odpadním vzduchem vyvést pootevřeným oknem ven. Počítejte ale s tím, že v jedné místnosti budete mít větší chlad než ve druhé, což nemusí být vždycky úplně příjemné. Určitý problém taky může představovat průchod hadice ven. Variantou je průraz do obvodového zdiva, což ale není až tak úplně bez problémů a mobilní klimatizace v tu chvíli přestává být vlastně mobilní. Průchod hadice oknem zase způsobuje vyšší energetické nároky na zařízení, když si dovnitř stále necháváte proudit horký letní vzduch zvenku. Takže – mobilní klimatizace sice rychlým řešením je, o účinnosti by se ale dalo polemizovat.

Název klimatizace

Chladicí výkon (kW)

Cena (Kč, bez DPH)

Mobilní klimatizace Master AC 1200 E 3,5 11 295
Mobilní klimatizace Master AC 14 EHP – dělená a s topením 4 18 040
Mobilní klimatizace Sinclair AMC-15A 4,4 9 999
Mobilní klimatizace Sinclair AMC-12AN 3,5 9 165
Mobilní klimatizace Remko RKL 290 2,9 13 200
Mobilní klimatizace Remko RKL 350 S line 3,5 15 270

Na trhu narazíte i na okenní jednotky. O co se jedná? Systém je podobný mobilní klimatizaci, pro chlazení tedy potřebujete jen jednu jednotku, kterou jednoduše umístíte do okna, případně do stěny. Musíte ale počítat s tím, že takové zařízení vypadá v interiéru spíš nevzhledně, používá se tedy spíš v technologických provozech a větších halách.

Klimatizace typu split ochladí vzduch v malém i větším bytě

Klimatizace typu split je dlouhodobé řešení, které oceníte při každoročních parných dnech. Tady už je potřeba odborná instalace. Firma vám domů namontuje dvě jednotky – jednu ven (na balkon, fasádu) a druhou dovnitř. Vnitřní jednotky můžete vybírat z celé řady provedení – nástěnné, stropní, podstropní anebo parapetní. Pokud chcete chladit víc místností zároveň, poohlédněte se po variantě multisplit, kdy na jednu venkovní jednotku můžete do bytu nainstalovat více interiérových. V takovém případě ale platí – více jednotek, více spotřebované energie.

Název klimatizace

Chladicí výkon (kW)

Cena (Kč, bez DPH)

Daikin Comfort 2,5 20 287
Daikin Comfort 3,5 23 888
Daikin Emura (hliník) 2,5 36 946
Daikin Emura (bílá) 3,5 40 401
Daikin Professional 2 25 530
Daikin OKi Comfort 5 23 226
Okenní klimatizace Fujitsu AMY 12 UA 3,45 20 500
Okenní klimatizace Fujitsu AFY 16 UA 4,55 31 100
Panasonic KIT-E18NKE 5 39 975
Panasonic KET-E9NKE-3 2,5 27 475
Panasonic KIT-XE12NKE-3 3,5 31 725
Panasonic KIT-E15HKEA 4,4 41 225

Technologie s inverterem je tichá a spotřebuje méně energie

„Uvažujeme nad klimatizací do našeho podkrovního bytu, kde je v létě povětšinou opravdu vedro. Trochu se ale bojím toho účtu za elektřinu, který by nás potom čekal. Když už do klimatizace budeme investovat, chtěli bychom jednotku účinnou, ale zároveň levnou na provoz,“ shodují se manželé Práškovi z jižních Čech. Tento požadavek řeší klimatizační jednotky s inverterem, které jsou sice při pořízení dražší, dokážou ale běžet o něco úsporněji. Technologie inverter umí plynule měnit výkon kompresoru v určitém rozpětí, díky čemuž je teplota v místnosti udržována stabilněji a množství spotřebované energie je až o 40 % nižší. Zařízení pracuje v závislosti na vnější a vnitřní nastavené teplotě a výhodou je i menší hlučnost. Kompresor by navíc díky této technologii měl mít i delší životnost, když není omezován pouze na stav zapnuto/vypnuto, ale běží plynuleji v různém výkonu.

Vyčistí vzduch od plísní a vytopí místnost. I to umí klimatizace

„Na trhu je teď spousta typů klimatizací a každá umí něco. Mojí prioritou je prostě účinné ochlazení vzduchu, ostatní mě tolik nezajímá,“ konstatoval zákazník, který vybíral klimatizaci do svého panelákového bytu. Zjistil, že klimatizační jednotky dnes umí nejen ochladit vzduch, ale i vyvětrat, vzduch zvlhčovat, čistit a někdy i dokonce vytápět. Byť se vám třeba funkce vytápění zdá zbytečná, funkce větrání, která vám ušetří práci s pravidelným otevíráním okna, se vlastně docela hodí. Pokud už nad touto funkcí zauvažujete, vyplatí se zvolit takovou jednotku, která vyvětrá dostatečné množství vzduchu podle počtu osob, které se v místnosti pohybují. Existují i typy, které nabízejí „částečné větrání“ a vyměňují vzduch v menší míře. Funkce zvlhčování nebo odvlhčování vzduchu zase funguje tak, že jednotka vzduch zbaví plísní a škodlivých mikroorganismů a posléze vlhkost rovnoměrně rozvádí po místnosti. Takže čistý a filtrovaný vzduch zalahodí i alergikům a všem, kteří jsou na kvalitu vzduchu citliví.

Autor: Redakce Nazeleno.cz