Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Klimatizace do domu či bytu: Jaké máte možnosti a kolik vás bude stát?

Vlnu letních veder ještě - zdá se – nemáme za sebou a mnoho lidí začíná uvažovat o koupi domácího klimatizačního zařízení. Jaké jsou možnosti a na kolik vás jeho provoz přijde?

06. 08. 2013 | Jan Pergl

Ve zkratce:

Chcete si pořídit klimatizaci? Možností, jak vychladit vzduch v místnosti je několik. Nejsnadnější je pořízení mobilní klimatizace, ta má ale několik nevýhod. Lepším řešením je pak instalace klimatizace typu split s vnitřní a vnější jednotkou. Tak jako tak se připravte na spotřebu elektřiny ve výši cca 1,3 kW za hodinu.

Klimatizační zařízení se stává pomalu standardem i v českých domácnostech. Je to dáno hlavně současným nestálým počasím na jehož výkyvy se lidský organismus hůře adaptuje. Domácí klimatizace zajistí v rodinném domě či bytě příjemnou teplotu i ve dnech, kdy je venku největší parno. Kvalitní klimatizační zařízení pak dokáže v zimě i poměrně lacino přitápět. Při provozu klimatizace je ale nutné počítat s několika skutečnostmi.

Mobilní klimatizace – do domů a bytů

Pokud potřebujete pouze chladit vzduch v jedné místnosti, například v pokoji či pracovně, bude se vám hodit mobilní klimatizace. Při jejím výběru pro vás bude klíčová hlavně podlahová plocha místnosti, kterou chcete chladit. Běžná mobilní klimatizační zařízení zvládnou uchladit vzduch v místnosti o rozloze od cca 10 do 25 m2. Vždy však záleží na konkrétních podmínkách. Máte pracovnu v přízemí rodinného domu, nebo jde o pokoj v podkroví, které bývá ve slunečních dnech hodně vyhřáté? Svou roli hrají i elektrické spotřebiče v místnosti – hlavně vařič, ale třeba i počítač – a také počet oken a jejich orientace.

Větrání domů a bytů:

 

Obecně lze říci, že pro domácnost či malou kancelář bude stačit mobilní klimatizační jednotka o chladicím výkonu okolo 3 kW. Takové zařízení zakoupíte za cca 9 000 Kč a při jeho provozu počítejte se spotřebou elektřiny okolo 1,3 kW za hodinu. Chladicí výkon klimatizací bývá často uváděn v britských termálních jednotkách (BTU), přičemž jeden kW chladicího výkonu se přibližně rovná 3430 BTU. Při nákupu mobilní klimatizace se ptejte také na hlučnost, některé modely mají hlučnost pouhých 44 dB, některé však až 56 dB – jsou tedy čtyřikrát hlučnější.

Problém - hadice na odvod teplého vzduchu

Největším problémem mobilních klimatizací je nutnost instalace hadice na odvod teplého vzduchu. Nejde o žádnou drobnost – hadice je sice ohebná, její průměr však bývá 15 cm. Uživatelé často tuto hadici prostě jen vystrčí z pootevřeného okna, to ale samozřejmě není ideální řešení. Pokud to jde, měla by být hadice nějakým způsobem vyvedena ven přes otvor ve zdi. Hadice by navíc neměla být příliš dlouhá, protože s její délkou narůstají tlakové ztráty a zatěžuje se tak kompresor klimatizace. Hadice na odvod teplého vzduchu je velký problém mobilních klimatizací. Fyzika je však neúprosná a teplo je prostě potřeba nějak vyvést ven z místnosti. Mimochodem všimněte si, že hadici na odvod teplého vzduchu jen málokdy najdete na oficiálních produktových fotografiích...

Výhodou mobilních klimatizací je snadná přenosnost. Nevýhodou je mimo jiné také nutnost odvodu teplého vzduchu z místnosti. (Foto: Thinkstockphotos.com) 

Na obranu mobilních klimatizací ale můžeme říci, že tato zařízení většinou umí také upravovat vlhkost vzduchu v místnosti, případně napomáhat jeho cirkulaci. Mobilní klimatizace se hodí spíše jen na sezónní a krátkodobý provoz v těch nejteplejších dnech. Zapojení hadice na odvod vzduchu může vyřešit například vsazená deska do střešního okna, případně upravené dveře na balkon.

následující kapitola

Kapitoly článku

Související články

Tagy: Tepelná čerpadla, Bydlení, Větrání, Úsporné spotřebiče

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

KOREK spol. s r.o., org. sl.

Jsme specialisté na dodatečné zateplení budov kontaktním tepelně izolačním systémem a v rámci revitalizace…

<!-- -->
Regulus spol. s r.o. - Rekuperace a větrání

Firma Regulus s.r.o. slouží v oblasti teplo - voda - plyn již od roku 1992 a v současnosti se orientuje…

<!-- -->
FAKRO CZECH s.r.o.

Jsme pobočka nadnárodní dynamicky se rozvíjející společnosti, která se zabývá výrobou a prodejem střešních…

<!-- -->
Družstevní závody Dražice – strojírna s.r.o.

Značka DZ Dražice, která existuje již od roku 1956, je zárukou kvality, výkonu a hodnoty ohřívače vody.…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!