fbpx

Klimatizace do domu či bytu: Jaké máte možnosti a kolik vás bude stát?0

Ačkoli to právě moc nevypadá, letních veder si nejspíš v blízké budoucnosti budeme užívat stále více. Není proto divu, že mnoho lidí začíná uvažovat o koupi domácí klimatizace. Klimatizační zařízení je ale velký žrout energie a někdy také zdroj hluku. Jakou si pořídit klimatizaci do bytu nebo do rodinného domu a na kolik vás její provoz přijde?

klimatizace - venkovní jednotka
Venkovní jednotky splitových klimatizací. Foto: Pixabay.com

Klimatizační zařízení se stává pomalu standardem i v českých domácnostech. Je to dáno hlavně současným nestálým počasím na jehož výkyvy se lidský organismus hůře adaptuje. Domácí klimatizace zajistí v rodinném domě či bytě příjemnou teplotu i ve dnech, kdy je venku největší parno. Kvalitní klimatizační zařízení ale dokáže v zimě i poměrně lacino přitápět.

Mobilní klimatizace – do domů a bytů

Pokud potřebujete pouze chladit vzduch v jedné místnosti, například v pokoji či pracovně, bude se vám hodit mobilní klimatizace. Při jejím výběru pro vás bude klíčová hlavně podlahová plocha místnosti, kterou chcete chladit. Běžná mobilní klimatizační zařízení zvládnou uchladit vzduch v místnosti o rozloze od cca 10 do 25 m2. Vždy však záleží na konkrétních podmínkách. Máte pracovnu v přízemí rodinného domu, nebo jde o pokoj v podkroví, které bývá ve slunečních dnech hodně vyhřáté? Svou roli hrají i elektrické spotřebiče v místnosti – hlavně vařič, ale třeba i počítač – a také počet oken a jejich orientace.

Reklama

U klimatizací dejte pozor na hluk – některé mají hlučnost pouhých 44 dB, jiné však až 56 dB – jsou tedy čtyřikrát hlučnější.

Obecně lze říci, že pro domácnost či malou kancelář bude stačit mobilní klimatizační jednotka o chladicím výkonu okolo 3 kW. Takové zařízení zakoupíte za cca 9 000 Kč a při jeho provozu počítejte se spotřebou elektřiny okolo 1,3 kW za hodinu, což není úplně málo.

Chladicí výkon klimatizací bývá často uváděn v britských termálních jednotkách (BTU), přičemž jeden kW chladicího výkonu se přibližně rovná 3430 BTU. Při nákupu mobilní klimatizace se ptejte také na hlučnost, některé modely mají hlučnost pouhých 44 dB, některé však až 56 dB – jsou tedy čtyřikrát hlučnější (Zdroj: Recenzetesty.cz)

Problém – hadice na odvod teplého vzduchu

Největším problémem mobilních klimatizací je nutnost instalace hadice na odvod teplého vzduchu. Nejde o žádnou drobnost – hadice je sice ohebná, její průměr však bývá i 15 cm. Uživatelé často tuto hadici prostě jen vystrčí z pootevřeného okna, to ale samozřejmě není ideální řešení. Pokud to jde, měla by být hadice nějakým způsobem vyvedena ven přes otvor ve zdi. Hadice by navíc neměla být příliš dlouhá, protože s její délkou narůstají tlakové ztráty a zatěžuje se tak kompresor klimatizace.

Hadice na odvod teplého vzduchu je velký problém mobilních klimatizací. Fyzika je však neúprosná a teplo je prostě potřeba nějak vyvést ven z místnosti. Mimochodem všimněte si, že hadici na odvod teplého vzduchu jen málokdy najdete na oficiálních produktových fotografiích…

Na obranu mobilních klimatizací ale můžeme říci, že tato zařízení většinou umí také upravovat vlhkost vzduchu v místnosti, případně napomáhat jeho cirkulaci. Mobilní klimatizace se hodí spíše jen na sezónní a krátkodobý provoz v těch nejteplejších dnech. Zapojení hadice na odvod vzduchu může vyřešit například vsazená deska do střešního okna, případně upravené dveře na balkon.

Výhody klimatizací typu split

Mnohem praktičtějším, ale také dražším a na instalaci náročnějším řešením a to jak v bytech tak v rodinných domech, je využití klimatizace typu split. Ta má dvě jednotky – vnější s kompresorem a vnitřní s regulačními prvky. Jedna vnější jednotka může navíc obsluhovat několik jednotek vnitřních. V takovém případě hovoříme o klimatizačních zařízeních typu multisplit.

Splitová klimatizace má několik výhod. Méně obtěžuje hlukem, protože hlučný kompresor je umístěn vně místností, a většinou mívá také lépe propracovaný regulační systém. Díky tomu například nezatěžuje obyvatele přímým proudem chladného vzduchu. Energetické nároky pak pomáhá snížit kvalitní ovládání s možností denního a nočního nastavení a také invertorová technologie regulace kompresoru (viz informační boxík). Moderní klimatizace mají inteligentní senzor, který dokáže zaznamenat výskyt osoby v místnosti a směřovat proud vzduchu mimo ni.

Velkou výhodou multisplitových klimatizací je variabilita instalace – vnitřní jednotky mohou být instalovány do stropního podhledu (kazetové a mezistropní) případně pod okenní parapet (parapetní jednotky). Někteří výrobci, jako třeba Samsung, nabízí možnost ovládání klimatizace na dálku pomocí mobilního telefonu nebo počítače. Řídicí elektronika je propojena s počítačovou sítí pomocí wi-fi, celé zařízení pak jednoduše můžete ovládat na dálku z mobilního telefonu přes internet. To se ale samozřejmě týká hlavně dražších zařízení.

Vnější jednotka splitové klimatizace nebývá většinou příliš estetická záležitost. Je proto vhodné ji umístit někam stranou. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Nevýhodou splitových klimatizací je složitější instalace

Naopak nevýhodou těchto klimatizací je složitější instalace, kterou musí zpravidla provést odborná firma. Také jejich cena je vyšší. Na trhu sice seženete klimatizaci typu split s vnější a vnitřní jednotkou za cenu okolo 9 000 Kč, za kvalitnější zařízení však zaplatíte od 15 000 Kč výše. Příkon běžných split klimatizací se pohybuje okolo 1 – 1,5 kW. Zařízení typu multisplit však mají příkon vyšší podle počtu vnitřních jednotek.

Cena za montáže se pak odvíjí od náročnosti celého procesu a délky potřebného propojovacího potrubí. Montáž jednouché split klimatizace do bytu vás vyjde na cca 7 000 Kč, multisplit do rodinného domu vám firmy namontují asi za 15 000 Kč. Jde ale o orientační odhad, ceny mohou být v praxi vyšší podle lokálních podmínek.

Tip pro úsporu: Invertorová technologie

K úspornějšímu chodu klimatizačního zařízení přispívá tzv. invertorová technologie řízení kompresoru. Ta umožňuje plynule regulovat výkon kompresoru na základě vnější a vnitřní teploty. Řídicí procesor na základě údajů z čidel teploty upravuje výkon kompresoru podle předem naprogramovaného algoritmu. Díky tomu je možné snížit nároky klimatizace na elektřinu až o 40 %.

Invertorová technologie by se měla také pozitivně projevit na životnosti kompresoru, protože ten pracuje plynuleji s menším počtem cyklů zapnuto/vypnuto. Životnost kvalitního klimatizačního zařízení by podle odborníků měla být minimálně deset let.

Vytápění pomocí klimatizace

Klimatizace tipu split s vnější a vnitřní jednotkou fungují na stejném principu jako tepelná čerpadla, proč toho tedy nevyužít k vytápění v zimních měsících? Některé klimatizační jednotky mohou pracovat jako tepelná čerpadla typu vzduch-vzduch. Čerpají proto do interiéru teplo z okolí domu.

Při volbě klimatizace, kterou hodláte i přitápět, je vhodné sledovat ukazatele SEER a SCOP. Ty by měl mít každý produkt uvedený v energetickém štítku. Ukazatel SEER ukazuje poměr příkonu klimatizace a chladicího výkonu a ukazatel SCOP pak poměr příkonu a topného výkonu. Čím vyšší jsou tyto hodnoty, tím úsporněji klimatizace pracuje.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi