fbpx

Klimatizace do domu či bytu: Jaké máte možnosti a kolik vás bude stát?0

Mobilní klimatizace

Vlnu letních veder ještě – zdá se – nemáme za sebou a mnoho lidí začíná uvažovat o koupi domácího klimatizačního zařízení. Jaké jsou možnosti a na kolik vás jeho provoz přijde?

Klimatizační zařízení se stává pomalu standardem i v českých domácnostech. Je to dáno hlavně současným nestálým počasím na jehož výkyvy se lidský organismus hůře adaptuje. Domácí klimatizace zajistí v rodinném domě či bytě příjemnou teplotu i ve dnech, kdy je venku největší parno. Kvalitní klimatizační zařízení pak dokáže v zimě i poměrně lacino přitápět. Při provozu klimatizace je ale nutné počítat s několika skutečnostmi.

Mobilní klimatizace – do domů a bytů

Pokud potřebujete pouze chladit vzduch v jedné místnosti, například v pokoji či pracovně, bude se vám hodit mobilní klimatizace. Při jejím výběru pro vás bude klíčová hlavně podlahová plocha místnosti, kterou chcete chladit. Běžná mobilní klimatizační zařízení zvládnou uchladit vzduch v místnosti o rozloze od cca 10 do 25 m2. Vždy však záleží na konkrétních podmínkách. Máte pracovnu v přízemí rodinného domu, nebo jde o pokoj v podkroví, které bývá ve slunečních dnech hodně vyhřáté? Svou roli hrají i elektrické spotřebiče v místnosti – hlavně vařič, ale třeba i počítač – a také počet oken a jejich orientace.

Větrání domů a bytů:

  • Správné větrání  – mikroventilace neřeší vše

  • Větrání se často podceňuje

  • Úsporné větrání – jaké jsou možnosti?

 

Obecně lze říci, že pro domácnost či malou kancelář bude stačit mobilní klimatizační jednotka o chladicím výkonu okolo 3 kW. Takové zařízení zakoupíte za cca 9 000 Kč a při jeho provozu počítejte se spotřebou elektřiny okolo 1,3 kW za hodinu. Chladicí výkon klimatizací bývá často uváděn v britských termálních jednotkách (BTU), přičemž jeden kW chladicího výkonu se přibližně rovná 3430 BTU. Při nákupu mobilní klimatizace se ptejte také na hlučnost, některé modely mají hlučnost pouhých 44 dB, některé však až 56 dB – jsou tedy čtyřikrát hlučnější.

Problém – hadice na odvod teplého vzduchu

Největším problémem mobilních klimatizací je nutnost instalace hadice na odvod teplého vzduchu. Nejde o žádnou drobnost – hadice je sice ohebná, její průměr však bývá 15 cm. Uživatelé často tuto hadici prostě jen vystrčí z pootevřeného okna, to ale samozřejmě není ideální řešení. Pokud to jde, měla by být hadice nějakým způsobem vyvedena ven přes otvor ve zdi. Hadice by navíc neměla být příliš dlouhá, protože s její délkou narůstají tlakové ztráty a zatěžuje se tak kompresor klimatizace. Hadice na odvod teplého vzduchu je velký problém mobilních klimatizací. Fyzika je však neúprosná a teplo je prostě potřeba nějak vyvést ven z místnosti. Mimochodem všimněte si, že hadici na odvod teplého vzduchu jen málokdy najdete na oficiálních produktových fotografiích…

Výhodou mobilních klimatizací je snadná přenosnost. Nevýhodou je mimo jiné také nutnost odvodu teplého vzduchu z místnosti. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Na obranu mobilních klimatizací ale můžeme říci, že tato zařízení většinou umí také upravovat vlhkost vzduchu v místnosti, případně napomáhat jeho cirkulaci. Mobilní klimatizace se hodí spíše jen na sezónní a krátkodobý provoz v těch nejteplejších dnech. Zapojení hadice na odvod vzduchu může vyřešit například vsazená deska do střešního okna, případně upravené dveře na balkon.