fbpx

Klasickou žárovku už nekoupíte. Jsou lepší alternativou zářivky nebo LED žárovky?0

Běžnou žárovku už nekoupíte, zato úsporných variant osvětlení jsou v obchodech plné regály. Jak se mezi nimi zorientovat a podle čeho vybírat? Poradíme vám, kam se který typ světelného zdroje hodí a jaké jsou jeho přednosti.

Klasickým žárovkám odzvonilo. Od letošního září zmizely z pultů obchodů už i ty poslední klasické 40W, 25W a 15W žárovky, které nás provázely víc než stovku let. Variant, které mámě na výběr teď, je celkem dost. Bohužel ne vždy víme, jak vybrat tu nejlepší alternativu. Tedy tu, která je dostupná finančně a hlavně poslouží tím správným světlem. A že vás nebaví číst informace na obalu? Občas je potřeba se zapřít, jde totiž o klíč k úspěchu!

„LED žárovky mají 25 až 50krát delší životnost a uspoří 80 % energie.“

Reklama

Halogenky, LED žárovky, integrované kompaktní zářivky. Základní alternativy, které jsou k dostání v běžných obchodech v řadě různých provedení. Každá z nich se hodí jinam. Pojďme je si je trochu proklepnout a zjistit, kde vám nejlépe poslouží.

Halogenové žárovky svítí jako ty klasické

Pokud chcete vsadit na jistotu, tedy vybrat světelný zdroj, který se nejvíc podobá klasickým žárovkám, jsou halogenové žárovky tou správnou volbou. „Klasickým žárovkám se svým světlem nejvíce blíží halogenové žárovky třídy „C“,“ radí Václav Šlambora z firmy Narva. Halogenové žárovky jsou totiž principem fungování stejné jako žárovky klasické. Jen trochu zdokonalené – v baňce jsou místo argonu nebo dusíku halogeny, které zvyšují účinnost žárovky. „Tvarem nejvíce podobné klasické žárovce jsou halogenové žárovky EcoClassic, které mají tvar jako klasická žárovka, vevnitř banky je ale místo vlákna halogenová kapsle. Spoří 30 % energie a mají dvojnásobnou životnost oproti klasické žárovce,“ říká Věra Donovalová z Philips.


Nejpodobnější světlo klasické žárovce má halogenová žárovka. Foto: sxc.hu

Halogenové žárovky tedy oproti klasickým část energie ušetří, není to ale tolik jako jiné úsporné varianty. A jejich životnost je asi 2 000 hodin, tedy dvakrát delší oproti žárovkám klasickým. A cena? Z úspornějších variant za ně dáte povětšinou nejméně, při nákupu tedy ušetříte třeba i oproti kompaktním zářivkám. Pojďme se tedy podívat na konkrétní halogenové žárovky na trhu. Ať už v kamenných krámech nebo internetových prodejnách objevíte desítky různých halogenových žárovek. My jsme jich vybrali pět a podívali se, jak tyto výrobky uspěly v dTestu.

Přehled vybraných modelů halogenových žárovek podle hodnocení dTestu

Osram HALOGEN ECO CLASSIC A 52W Ikea Halogen 42W Philips EcoClassic30 42W A55 CL Ikea Halogen 53W Philips EcoClassic30 53W A55 CL
očekávaná životnost dobře (68 %) – 1,9 roku dobře (66 %) – 1,8 roku dobře (60 %) – 2 roky dobře (68 %) – 2 roky uspokojivě (58 %) – 1,8 roky
průměrná cena 55 Kč 50 Kč 60 Kč 50 Kč 65 Kč
světelný výkon dostatečně (30 %) uspokojivě (46 %) uspokojivě (40 %) uspokojivě (48 %) uspokojivě (44 %)
podání barev velmi dobře (98 %) velmi dobře (98 %) velmi dobře (98 %) velmi dobře (96 %) velmi dobře (98 %)
barva světla 2 778 K 2 744 K 2 644 K 2 885 K 2 767 K

tab. halogenky

Kompaktní zářivky – bát se jich už nemusíte, stačí vybrat kvalitní kus

Pro kdekoho noční můra – rozsvítíte na chodbě, kde potřebujete rychle vidět, a místo plného světla zářivka sotva svítí. Kompaktní zářivky, jejichž doba do plného rozsvícení byla několik dlouhých minut, je už většinou historií, i když některé mouchy mají hlavně ty levnější dodnes. Plně rozsvítit by se kompaktní zářivka měla maximálně do 3 minut. Tuto nevýhodu na druhé straně kompenzuje úsporný provoz – nikdo jim neupře, že ušetří 50 až 80 % energie oproti klasickým žárovkám.

„Úsporné zářivky, neboli správně integrované kompaktní zářivky mají 6x až 15x delší životnost než klasické zdroje a úsporu kolem 80 %,“ říká Věra Donovalová. „Záleží na tvaru a typu, který si zákazník vybere. Jsou kvalitnější výrobci, kteří mají například dvě řady – „ekonomičtější / spotřební“, kde mají zářivky pomalejší náběh a ne tak dlouhá životnost, anebo „profi / MASTER“ řady, kde mají zdroje rychlý náběh, dlouhou živostnost a nevadí jim ani časté spínaní.“


Zářivky tak, jak je známe – na druhém obrázku kompaktní úsporná zářivky Tornado ESaver od Philips. Zdroj: sxc.hu a Philips

Co ale řada lidí kritizuje, je barva jejich světla. Někomu se sice může zdát světlo ze zářivek nepřirozené, dnes ale na trhu narazíte na celou škálu barev a vybrat si můžete od barev teplých, přes odstíny denní až k těm chladným kancelářským. Častěji ale skutečně narazíte na úporky s chladným světlem.

Přehled vybraných modelů kompaktních zářivek podle hodnocení dTestu

GE Electronic Spiral T2 8W Osram Dulux Longlife 11W 825 Philips Genie Longlife 11W Ikea Sparsam 101.644.87 11W Megaman GSU111 11W
očekávaná životnost dobře (60 %) – 8 let dobře (67 %) – 2 roky dobře (71 %) – 2 roky nedostatečně (8 %) – 2 roky dobře (68 %) – 2 roky
průměrná cena 100 Kč 250 Kč 290 Kč 70 Kč 120 Kč
světelný výkon velmi dobře (81 %) dobře (69 %) dobře (71 %) dobře (71 %) uspokojivě (53 %)
podání barev uspokojivě (47 %) uspokojivě (47 %) uspokojivě (45 %) uspokojivě (46 %) uspokojivě (45 %)
barva světla 2 729 K 2472 K 2683 K 2657 K 2642 K

Kam zářivku vyhodit? Do sběrného dvora nebo vrátit prodejci

A životnost úsporek? To je kapitola sama pro sebe. „Když už jdu a investuju do zářivky, tak čekám i garantovanou životnost. Už dvakrát se mi ale stalo, že přestala svítit po půl roce. Tak jsem si začal schovávat účtenky a teď už je jdu vždycky reklamovat,“ říká Petr Jedlička z Rokycan. Podle výrobců by měly kompaktní zářivky vydržet asi 10 až 20 tisíc hodin, ovšem realita je mnohdy jiná. Řešením v takovém případě skutečně může být reklamace, protože na světlené zdroje se vztahuje 2letá záruka. Vzhledem k tomu, že cena kompaktních zářivek se většinou pohybuje mezi 70 a 250 korunami, vyplatí se si účtenku uschovat. S ještě vyššími cenami (okolo 400 korun) pak počítejte u tvarově netypických kompaktních zářivek.

Pokud mluvíme o výhodách i nevýhodách, zmiňme u zářivek i recyklaci. Nelze je totiž házet do komunálního odpadu, ale je potřeba dát si tu práci a vrátit je na určená místa. Jedovatá rtuť, kterou zářivky obsahují, totiž není na nesprávném místě tím nejlepším pro naši planetu. „Sběr zajišťuje společnost EKOLAMP. Vysloužilé světelné zdroje můžete také vrátit přímo prodejci či odevzdat ve sběrných dvorech. Naplněné kontejnery se odvážejí na tzv. konsolidační místa a poté ke zpracovatelům, kteří ze světelných zdrojů získávají všechny využitelné materiály,“ vysvětluje Michal Staša ze Střediska pro efektivní využívání energie SEVEn.

LED žárovky – hlubší sáhnutí do kapsy se ne vždy vyplatí

LED žárovky snad až na cenu potěší všemi svým vlastnostmi. Vynikají dlouhou životností až 45 000 hodin (25x až 50x delší životnost) a ušetřit by vám měly asi 80 % energie. Nebudete se u nich trápit ani s dlouhým náběhem na plný výkon, ten je totiž okamžitý. Jsou také odolné vůči mechanickým vlivům.  Ale ta cena. Připravte se zkrátka na vyšší cenu zhruba od 400 do 900 korun. I zde v sortimentu najdete řadu Master (tedy dražší a kvalitnější) a spotřební (tedy levnější). „Bezesporu největší výhoda ledek je životnost, nevýhodou je zatím omezená nabídka možných náhrad. U LED žárovek musí být zákazník velmi opatrný ve výběru zdroje. Velmi často levní výrobci deklarují LED náhrady  za zdroje, které neodpovídají  ekvivalentnímu příkonu žárovky,“ varuje Věra Donovalová.


Kompaktní zářivku nebo LED žárovku? KAždá z nich má svoje výhody. Na obrázku zářivka PL Electronic Ambiance 23W a šedesátiwattová LED žárovka od Philips. Foto: Philips

Pokud sledujete informace o LED žárovkách, většinou se dočtete, že LED žárovky jsou budoucností osvětlení. A něco na tom určitě bude, ovšem teorie a praxe se občas rozcházejí a testy ukázaly, že ne vždy je to s jejich dobrými vlastnostmi tak horké. Tak třeba podle výsledků letošního testování dTestu je spotřeba některých LEDek srovnatelná s kompaktními zářivkami. A co se týká účinnosti, tedy toho, kolik světla vyrobí žárovka z 1 W elektrické energie, se LED žárovky průměrně pohybovaly na 61 lumenech světla, zatímco kompaktní zářivky na 58 lumenech. A to není velký rozdíl. Výhoda LEDek je tedy v okamžitém náběhu na plný výkon spíše než ve větší svítivosti.

Životnost LED žárovek? Neplatí čím dražší, tím delší

Rizikem je také u některých LED žárovek životnost, narazit totiž můžete na takové, které místo deklarovaných tisíců hodin svítí sotva několik desítek. Pro takový případ si v šuplíku rozhodně uschovejte záruční list nebo prodejní paragon, protože 24měsíční záruka platí v celé Unii a některé firmy dokonce pro zvýšení odbytu tuto záruku prodlužují i na pět let.

Vsázet byste také neměli na pořekadlo: čím dražší, tím lepší. U LED žárovek to totiž rozhodně neplatí. Klidně se může ukázat, že žárovka za 600 korun svítí srovnatelně jako 20W žárovka. Nedostatkem se také někdy ukazuje nekvalitní podání barev a celkově nepřirozená barva světla. A to je celkem zásadní záležitost, pokud se doma chcete i večer cítit příjemně.

Abychom ale LED žárovkám úplně nekřivdili, test prokázal také řadu pozitivních vlastností. Jdou třeba odolné vůči častému zapínání a vypínání. A oproti ostatním zdrojům světla skutečně vydrží déle. .

Přehled vybraných LED žárovek podle hodnocení dTestu

Osram Parathom Classic A 25 6W Philips MyVision 5W Sylvania ToLEDo GLS A60 6W Toshiba E-CORE 8,4W Osram Parathom Classic B 25 4W
očekávaná životnost velmi dobře (89 %) – 16 let velmi dobře (89 %) – 25 let velmi dobře (88 %) – 15 let nedostatečně (19 %) – 4 roky velmi dobře (89 %) – 25 let
průměrná cena 600 Kč 510 Kč 790 Kč 1 090 Kč 450 Kč
světlený výkon dostatečně (25 %) uspokojivě (55 %) uspokojivě (52 %) velmi dobře (90 %) uspokojivě (45 %)
podání barev uspokojivě (41 %) dobře (79 %) uspokojivě (54 %) uspokojivě (51 %) uspokojivě (57 %)
barva světla 3 061 K 2 617 K 3150 K 2 697 K 2 820 K

LED pásky, aneb vykouzlete si atmosféru přesně podle přání

Zajímavou formou LED svítidel nejen do bytu jsou LED pásky. Jde o pruh pásku s LED diodami, který buď prostřednictvím samolepící vrstvy, nebo lepidla připevníte tam, kde potřebujete osvětlení. A to ať už jde o kuchyň, kde potřebujete klasické plné osvětlení, anebo jen pro dokouzlení atmosféry kdekoli jinde po bytě. Výhodou je možnost zvolit si délku metráže LED pásku a také možnost výběru z pásků s různou hustotou čipů – 30 až 60 na metr. Vybírat lze i z mnoha barev diod podle místa, kam pásek upevňujete.

Barva světla a jeho intenzita – dozvíte se na obalu

Stažení klasických žárovek jistě řadu lidí nepotěšilo, už jen proto, že jejich pořízení bylo hračka. Všechny totiž svítily stejným světlem a tak nám stačil jen zběžný pohled na informaci o příkonu ve wattech – tedy třeba 20, 40, 60, 75 W. U úsporných zdrojů světla vás ale při výběru čeká trochu víc práce, zvlášť pokud se chcete trefit do té správné barvy a intenzity světla. Podstatné informace naleznete na krabičce. Současné značení úsporných zdrojů světla je už o něco sofistikovanější a tedy složitější. Ovšem napoví víc. Všímat bychom si měli hlavně údajů o svítivosti a barvě světla, ty jsou zásadní.

Barva světla je důležitá pro to, abyste se doma cítili příjemně. Vybírat můžete z odstínů od studené bílé přes jasně bílou až po teple bílou barvu. Chladné odstíny se hodí do kanceláří, jasné a teplejší odstíny do odpočinkových místností.  „Pro domácnosti spíše teplé odstíny, pro venkovní osvětlení spíše chladné,“ potvrzuje Václav Šambora.

A jak odstín barvy ověřit? „Barevný tón se udává v Kelvinech (K) a je uveden na balení světelného zdroje. Barevný tón si můžeme zvolit u kompaktních zářivek a u tzv. LED žárovek. Pro místa odpočinku (ložnice, obývací místnosti, dětské pokoje) je vhodné zvolit teplejší odstíny (rozsah 2 500 K -3 500 K). Do míst, kde často pracujeme (dílna, kuchyňská linka, kancelář) je vhodnější odstín studenější (tzv. studená bílá, kterou označuje rozsah 3 500 K – 4 500 K)“, doporučuje Michal Staša. Pro zajímavost klasická žárovka má 2 800 K a svíčka má okolo 1 200 K.


Kompaktní zářivky svítí nejčastěji chladným světlem. Foto: sxc.hu

Jako zajímavost určitě zmiňme LED žárovky s RGB (tedy red – green – blue) čipy, které koupíte s dálkovým ovládáním, díky němuž si u žárovky můžete navolit jakoukoliv barvu z barevného spektra. K dostání jsou tyto žárovky zhruba od 550 korun.

Co se týká svítivosti, ta se udává v lumenech a jde o množství lumenů, které dokáže vyrobit žárovka z 1 W elektrické energie. U halogenových žárovek je to z 1 W 13 lumenů, u zářivek 39 – 70 lumenů a LED žárovek zhruba 35 – 75 lumenů. Pro srovnání u klasických žárovek to bylo okolo 11 lumenů světla.  Údaj o lumenech také objevíte na krabičce a je tedy důležitější než údaj o wattech. Pros srovnání klasické žárovky a úsporné varianty můžete využít následující tabulku.

Převodní tabulka na žárovku

Jmenovitý světelný tok světelného zdroje (lm) Uváděný ekvivalentní příkon žárovky
kompaktní zářivky halogenové žárovky LED a jiné světelné zdroje (W)
125 119 136 15
229 217 249 25
432 410 470 40
741 702 806 60
970 920 1055 75
1 398 1 326 1 521 100
2 253 2 137 2 452 150
3 172 3 009 3 452 200

Dalším údajem je ještě index podání barev. Čím vyšší index, tím přirozenější bude barva osvětlených předmětů. V domácnosti postačí index 80 %, bez problémů ho splňují především halogenové žárovky, u LED zdrojů je právě tato vlastnost často problematická. Třeba v kuchyni proto poslouží spíše halogenové žárovky.

Několik tipů k nákupu:

  • pokud chcete žárovky s vlastností stmívání, hledejte na krabičce označení „dimmable“ (dim)
  • uschovejte vždy paragon nebo účtenku pro případ reklamace!
  • užitečné informace k výběru světelného zdroje naleznete v pdf příručce zde

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz