Konečně jste se rozhodli pořídit si vámi dlouho vysněnou pergolu? A už jste přemýšleli, zda ji necháte odkrytou či ji zastřešíte? Pokud váháte, zda pergolu zastřešit či nikoliv, prozradíme vám hned několik důvodů, proč je dobré pergolu opatřit vhodnou střešní krytinou.
Proč zastřešit pergolu?
Proč vlastně nad zastřešením pergoly váhat? Jedním ze dvou hlavních důvodů, proč nenechat pergolu zastřešit, je, že lidé touží mít pergolu vzdušnou. Tím se však podstatně zkracuje období, po které je možné pergolu během roku užívat. Druhým důvodem pak bývají zpravidla dodatečné finance. Na druhou stranu si mnoho lidí neuvědomí, že pokud je pergola zastřešená a neprší na ni, rapidně se tím prodlouží její životnost a vy tím tak ušetříte náklady, ať už na pozdější renovaci stávající pergoly či na pořízení pergoly nové.
Zastřešení pergoly má ale i mnoho dalších výhod. Kromě ochrany pergoly před vnějšími vlivy, jako je slunce, déšť, mráz, kroupy a další, vám zakrytá pergola umožní, abyste si ji během roku užili co nejdéle. Výběrem vhodného zastřešení navíc vykouzlíte pod pergolou během horkých letních dnů i příjemný stín.
Jaké materiály k zastřešení pergoly použít?
Výběr vhodného materiálu je důležitým aspektem zastřešení. Jednotlivé materiály se totiž neliší pouze cenově, ale mají také různou životnost, propustnost světla či design. Všechna tato kritéria je proto nutné při výběru zastřešení pergoly dobře zohlednit. Mezi nejčastěji používané materiály nechybí polykarbonát, sklolaminát, plechová krytina, textilie, sklo nebo térová lepenka.
K nejoblíbenějším a cenově dobře dostupným řešením patří především sklolaminát či polykarbonát, které vás dokonale ochrání před deštěm a navíc vám dlouho vydrží. Polykarbonát je velice pružný a nerozbitný materiál, který je k dostání v řadě barevných odstínů a profilů. Může však být i čirý jako sklo. V takovém případě je ale vhodné pod něj umístit například baldachýn, který vás ochrání před větším slunečním žárem. Sklolaminát je na rozdíl od polykarbonátu barevně neutrální a propouští tak mnohem přirozenější světlo.
Myslete na detaily
V případě, že váháte, kterému materiálu dát přednost, je dobré poradit se s odborníky. A pokud patříte mezi kutily, kteří si vše rádi dělají svépomocí, nezapomeňte při výběru materiálu zohlednit i celkový ráz domu, zahrady a samotné pergoly. Špatně zvolený typ zastřešení může zkazit celkový dojem.
Kromě vzhledu je ovšem alfou a omegou správného zastřešení pergoly především kvalitně provedená realizace. Vzhledem k tomu, že o tom, zda je zastřešení vybudováno kvalitně či nikoliv, mohou rozhodovat milimetry, je lepší to nechat na odbornících, kteří s tím mají bohaté a mnohaleté zkušenosti. Nebudete se tak muset obávat, že vám po pár týdnech používání začne pod pergolu například zatékat.
Rozhodli jste se pro zastřešení vaší pergoly a rádi byste si nechali poradit? Obraťte se na www.vetas.cz.