Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Ionizátor vzduchu: Jak ho vybrat a kdy pomáhá?

Ionizátory vzduchu mohou „ozdravit“ znečištěný vzduch v městském bytě, pomohou alergikům, zlepší krevní oběh, imunitu a působí proti depresi. Co rozhoduje při výběru ionizátoru a jaké typy najdete na trhu?

09. 08. 2011 | Blanka Chocová

Ve zkratce:

Ionizátory do bytu vyčistí vzduch, který dýcháme ve městech a přiblíží ho přirozenému vzduchu v přírodě. Jak fungují? Hodí se i pro vás?

Většina z nás žije ve městech či v jejich blízkosti, prožije zde většinu svého času a jen v letních měsících uniká do přírody – na hory, k moři, na venkov… (Ne)dobrovolně tak trávíme čas v prostředí, kde nám většinu života znepříjemňuje stres, hluk a vzduch znečištěný smogem a prachem. Podívejme se proto na to, jak si ve městě dopřát trochu toho čistého vzduchu a zda ionizátory vzduchu mají smysl.

"Optimální množství iontů je kolem 1 000 - 1 500 na cm3 vzduchu, ve městech je jich až desetkrát méně."

Pokud trpíte dýchacími potížemi, alergiemi či jinými civilizačními chorobami, naordinuje vám lékař v letních měsících nepochybně pobyt u moře. Nejpřirozenějším lékem je v tomto případě vzduch, konkrétně záporně nabité ionty v něm. Nemusí vás ovšem trápit žádná z těchto nemocí, abyste poznali, že takový pobyt udělá lépe i vám.

NEPŘEHLÉDNĚTE!

Domácí čistička vzduchu

Ovzduší v České republice

Alergie na pyl a další

Domácí ventilátory a větráky

Jak úsporně větrat

Vzduch v přírodě obsahuje kladné ionty (kationty dusíku) a záporné ionty (anionty kyslíku a páry). V čistém prostředí se udržuje přibližně shodný poměr iontů obou polarit. Člověk však svým působením tuto harmonii často narušuje. Zjištěné optimální množství iontů ve vzduchu je min. 1 000 až 1 500 na cm3, což splňuje přirozené klima v lesích a na horách. Ještě přípustné množství iontů je 200 až 250 na cm3. V bytech umístěných v centrech měst se však hladina aniontů pohybuje ještě níže, okolo 100 na cm3.

Domy z klasických stavebních materiálů (kámen, cihly či dřevo) díky své nízké vodivosti udržují přibližně stejný poměr iontů jako venku, asi o polovinu méně aniontů se nachází v panelové stavbě, v budově ze železobetonu se nevyskytují téměř žádné. Jejich množství se dále snižuje v prostředí, kde se shlukuje velké množství lidí, kde jsou v provozu počítače, televize nebo zářivky, kde je interiér vybaven předměty z umělých materiálů a plastů, kde je vzduch upraven klimatizací (proto se v autech a letadlech nenachází anionty téměř žádné) nebo kde je vzduch znečištěn cigaretovým kouřem.

Na čerstvém vzduchu je nám dobře
Na čerstvém vzduchu je nám dobře. Zdroj Thinkstockphotos.com

Ionizace vzduchu léčí alergie i deprese

V dnešní době je již téměř nemožné nemít ve svém okolí žádného alergika. Alergie jsou „moderním“ onemocněním. „Moderním“ v negativním slova smyslu, neboť ho nepřímo zapříčinila modernizace společnosti. Přírodním antihistaminikem se mohou stát právě záporně nabité ionty v ovzduší. Ty se po vdechnutí dostávají do krve, kde poté zvýšená koncentrace iontů v krvi působí jako regulátor látek zodpovědných za alergie či astma. Pro naše zdraví je příznivý i fakt, že vlivem aniontů dochází k likvidaci cigaretového kouře.

Co jsou ionty a proč jsou dobré ty záporné?

  • ionty jsou částice, které jsou (díky ztrátě nebo získání elektronu navíc) nabity elektrickou energií
  • kladné ionty (kationty) jsou považovány za nezdravé – nacházejí se v prachu, kouři a dalších toxických látkách
  • záporné ionty (anionty) se často označují jako „vzdušné vitamíny“, v přírodě vznikají při jevech jako je blesk, vodopád, při mořském vlnobití apod.
  • anionty působí příznivě na dýchací ústrojí, pomáhají v léčbě astmatu a alergií, pomáhají snižovat krevní tlak, hojit rány a spáleniny, zabraňují šíření bakterií a nákazy, působí příznivě na psychiku – zlepšují koncentraci, paměť a působí proti depresi

To, že se anionty používají při sterilizaci nemocničního prostředí a zdravotnických pomůcek, jen potvrzuje jejich příznivý účinek při eliminaci bakterií ve vzduchu a šíření nákazy.
Vyšší koncentrace záporných iontů v ovzduší působí příznivě i na krevní oběh. Kromě poklesu sedimentace, rozšiřování cév a dalších příznivých jevů, představují především důležitou zbraň v boji proti vysokému krevnímu tlaku.

Již v úvodu jsme naznačili, jak se v takovém „čistém“ prostředí cítíme příjemně. Tento fakt mohou ovlivnit i záporně nabité ionty. Anionty regulují hormony způsobující deprese, a proto jsou úspěšně využívány při jejich léčbě. Kromě toho v krvi aktivují nervová zakončení, čímž zlepšují vlastnosti mozku, zvyšují koncentraci a paměť. Mohou tak pomoci při práci, studiu nebo i při řízení auta, kdy je naprostá koncentrace nezbytná.

Ionizátory vzduchu do bytu

Pravděpodobně jste již o ionizátorech slyšeli. Umělá ionizace „čistí vzduch“ a kromě toho, že ho činí „čerstvějším“, zbavuje ho také i velkého množství prachových částic. Ionizátory pracují na různých principech. V současnosti jsou nejrozšířenější přístroje kombinující čističku vzduchu s ionizátorem využívající tzv. iontový vítr – vzduch je hnán kazetou přístroje, kde jsou prachové částečky pohlcovány a vzduch ionizován. Tento technologický princip je bezhlučný a nízkonákladový, čímž byly odstraněny nešvary jeho předchůdců.

Ionizátory jsou na trhu v mnoha variantách – ionizátory pokojové, stolní, stropní či do auta. Dají se koupit samostatně nebo, jak už bylo řečeno, nejčastěji v kombinaci s čističkou vzduchu. Spotřebitelé jistě ocení téměř nulovou hlučnost. Jejich nevýhodou je produkce ozonu. U kvalitních přístrojů se ovšem jedná pouze o stopové množství splňující limity.

Existují též hydrodynamické ionizátory, kde je vzduch ionizován tříštěním kapek a nárazy vody na tvrdý podklad. Tyto přístroje slouží i jako zvlhčovače vzduchu a své využití nacházejí především v lázeňství. Tento a další typy ionizátorů jsou vesměs pro domácí účely nevhodné.

Čistý vzduch obsahuje anionty, které pozitivně působí nejen na naše dýchací cesty
Čistý vzduch obsahuje anionty, které pozitivně působí nejen na naše dýchací cesty. Zdroj: Thinkstockphotos.com

Výběr ionizátoru vzduchu: Cena, obsluha a údržba

Protože ionizátor vzduchu není věc v interiéru zanedbatelná, rozhodují kromě kvality výrobku i další faktory. Jak už bylo řečeno, spotřebitel ocení téměř nulovou hlučnost. Aby ionizátor vzduchu nerušil ani vzhledem, je vítaný i moderní design.

Stálicí v otázce konkurence jednotlivých prodejců je atraktivní cena. Při výběru doporučujeme zaměřit se i na to, jak snadné je přístroj obsluhovat a udržovat (to je popsáno níže u jednotlivých typů), a zda pro něj máte umístění. Čistička by měla mít kolem sebe prostor okolo 50 cm kvůli proudění vzduchu. Zároveň by před ní neměl být žádný kovový předmět, aby nedocházelo k okamžitému vybíjení aniontů.

Ionizátory vzduchu: Konkrétní modely

  • Ionizátor Ionic-Care Triton X6

Nejnižší náklady na provoz (dle kalkulačky na webové stránce http://www.porovnani-cisticek.cz/kalkulacka.htm, podle níž jsme zvolili i zástupce čističek a ionizátorů do našeho porovnání) vykazuje Ionizátor Ionic-Care Triton X6, a to jak v případě, že je započítaná pořizovací cena čističky, tak i v případě, kdy není. Jedná se o čističku vzduchu a ionizátor zároveň. 

Průměrná účinnost tohoto přístroje při zachytávání nečistot z ovzduší je 93,2%. Nabízí tři režimy výkonu (nízký, střední a vysoký). Maximální příkon je 15 W. Přepínat režimy lze pomocí jednoho tlačítka a i údržba je poměrně snadná. Skládá se v podstatě ze dvou úkonů – čištění elektrostatického filtru jednou týdně otřením suchým hadříkem nebo omytím mýdlovou vodou a očištěním ionizačních drátků jednou za deset dní, k čemuž slouží výsuvné táhlo na boku přístroje. Pořizovací cena je kolem 3 333 Kč.


Ionizátor Ionic-Care Triton X6. Zdroj: www.ionic-care.cz

  • Super Plus Turbo

Další čističkou s poměrně nízkými provozními náklady je Super Plus Turbo. Její příkon je 10 až 18 W. Doporučována je do místností o velikosti 50 až 100 m3, tehdy výrobce deklaruje až 95% účinnost filtrace vzduchu. Nevýhodou může být cena, která je oproti předchozí kombinované čističce dvojnásobná, a to 6 900 Kč, ani design není příliš atraktivní.

  •  Super Plus Eco-S

Složitější než u předchozího přístroje je i údržba, při které se musí vyjmout a rozebrat kazeta čističky, omýt a opět zasunout, což může být problematické. Sympatické ale je, že výrobce nabízí i ekologičtější verzi čističky vzduchu s ionizátorem – Super Plus Eco-S s průměrným příkonem 8 W. Model Super Plus Eco-S je vhodný do menších prostorů (25 až 70 m3). Nabízí tři pracovní režimy a účinnost filtrace je 95 %. Jeho cena je 5 900 Kč. Je vylepšením modelu Super Plus Eco, jehož účinnost filtrace byla 90 %.


Ionizátor  Super Plus Turbo. Zdroj www.cisticky-vzduchu-super-plus.cz

  •  Avair Oxygen Mini

Ultramoderním minimalistickým designem, bohužel na úkor vyšší spotřeby, se pyšní kombinovaná čistička vzduchu Avair Oxygen Mini. Jejím plusem je ovšem vysoká účinnost filtrace prachových částic – 99 %, které je docíleno umístěním třech různých filtrů včetně uhlíkového pohlcujícího pachy. Příkon je 45 W, a proto jsou i provozní náklady vyšší než u předcházejících čističek. Pořizovací cena se pohybuje okolo 4 000 Kč.


Avair Oxygen Mini. Zdroj: www.avair.cz

SROVNÁNÍ: Ionizátory podle ceny, příkonu a účinnosti

Model
Pořizovací cena
Maximální příkon
Účinnost filtrace prachových částic
Design
Ionic-Care Triton X6
3333 Kč
15 W
93,2%
Atraktivní, moderní
Super Plus Turbo
6900 Kč
18 W
95%
Nepříliš atraktivní a připomínající klimatizaci
Super Plus Eco
5900 Kč
8 W
95%
Nepříliš atraktivní a připomínající klimatizaci
Avair Oxygen Mini
od 3 900 Kč
45 W
99%
Velmi moderní, minimalistický

Související články

Tagy: Bydlení, Větrání, Domácnost

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

FAKRO CZECH s.r.o.

Jsme pobočka nadnárodní dynamicky se rozvíjející společnosti, která se zabývá výrobou a prodejem střešních…

<!-- -->
KOREK spol. s r.o., org. sl.

Jsme specialisté na dodatečné zateplení budov kontaktním tepelně izolačním systémem a v rámci revitalizace…

<!-- -->
Družstevní závody Dražice – strojírna s.r.o.

Značka DZ Dražice, která existuje již od roku 1956, je zárukou kvality, výkonu a hodnoty ohřívače vody.…

<!-- -->
Regulus spol. s r.o. - Rekuperace a větrání

Firma Regulus s.r.o. slouží v oblasti teplo - voda - plyn již od roku 1992 a v současnosti se orientuje…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!