fbpx

Ionizátor vzduchu: Jak ho vybrat a kdy pomáhá?0

Ionizátory vzduchu mohou „ozdravit“ znečištěný vzduch v městském bytě, pomohou alergikům, zlepší krevní oběh, imunitu a působí proti depresi. Co rozhoduje při výběru ionizátoru a jaké typy najdete na trhu?

Většina z nás žije ve městech či v jejich blízkosti, prožije zde většinu svého času a jen v letních měsících uniká do přírody – na hory, k moři, na venkov… (Ne)dobrovolně tak trávíme čas v prostředí, kde nám většinu života znepříjemňuje stres, hluk a vzduch znečištěný smogem a prachem. Podívejme se proto na to, jak si ve městě dopřát trochu toho čistého vzduchu a zda ionizátory vzduchu mají smysl.

“Optimální množství iontů je kolem 1 000 – 1 500 na cm3 vzduchu, ve městech je jich až desetkrát méně.”

Pokud trpíte dýchacími potížemi, alergiemi či jinými civilizačními chorobami, naordinuje vám lékař v letních měsících nepochybně pobyt u moře. Nejpřirozenějším lékem je v tomto případě vzduch, konkrétně záporně nabité ionty v něm. Nemusí vás ovšem trápit žádná z těchto nemocí, abyste poznali, že takový pobyt udělá lépe i vám.

NEPŘEHLÉDNĚTE!

Domácí čistička vzduchu

Ovzduší v České republice

– Alergie na pyl a další

Domácí ventilátory a větráky

Jak úsporně větrat

Vzduch v přírodě obsahuje kladné ionty (kationty dusíku) a záporné ionty (anionty kyslíku a páry). V čistém prostředí se udržuje přibližně shodný poměr iontů obou polarit. Člověk však svým působením tuto harmonii často narušuje. Zjištěné optimální množství iontů ve vzduchu je min. 1 000 až 1 500 na cm3, což splňuje přirozené klima v lesích a na horách. Ještě přípustné množství iontů je 200 až 250 na cm3. V bytech umístěných v centrech měst se však hladina aniontů pohybuje ještě níže, okolo 100 na cm3.

Domy z klasických stavebních materiálů (kámen, cihly či dřevo) díky své nízké vodivosti udržují přibližně stejný poměr iontů jako venku, asi o polovinu méně aniontů se nachází v panelové stavbě, v budově ze železobetonu se nevyskytují téměř žádné. Jejich množství se dále snižuje v prostředí, kde se shlukuje velké množství lidí, kde jsou v provozu počítače, televize nebo zářivky, kde je interiér vybaven předměty z umělých materiálů a plastů, kde je vzduch upraven klimatizací (proto se v autech a letadlech nenachází anionty téměř žádné) nebo kde je vzduch znečištěn cigaretovým kouřem.

Ionizace vzduchu léčí alergie i deprese

V dnešní době je již téměř nemožné nemít ve svém okolí žádného alergika. Alergie jsou „moderním“ onemocněním. „Moderním“ v negativním slova smyslu, neboť ho nepřímo zapříčinila modernizace společnosti. Přírodním antihistaminikem se mohou stát právě záporně nabité ionty v ovzduší. Ty se po vdechnutí dostávají do krve, kde poté zvýšená koncentrace iontů v krvi působí jako regulátor látek zodpovědných za alergie či astma. Pro naše zdraví je příznivý i fakt, že vlivem aniontů dochází k likvidaci cigaretového kouře.

Co jsou ionty a proč jsou dobré ty záporné?

 

  • ionty jsou částice, které jsou (díky ztrátě nebo získání elektronu navíc) nabity elektrickou energií
  • kladné ionty (kationty) jsou považovány za nezdravé – nacházejí se v prachu, kouři a dalších toxických látkách
  • záporné ionty (anionty) se často označují jako „vzdušné vitamíny“, v přírodě vznikají při jevech jako je blesk, vodopád, při mořském vlnobití apod.
  • anionty působí příznivě na dýchací ústrojí, pomáhají v léčbě astmatu a alergií, pomáhají snižovat krevní tlak, hojit rány a spáleniny, zabraňují šíření bakterií a nákazy, působí příznivě na psychiku – zlepšují koncentraci, paměť a působí proti depresi

To, že se anionty používají při sterilizaci nemocničního prostředí a zdravotnických pomůcek, jen potvrzuje jejich příznivý účinek při eliminaci bakterií ve vzduchu a šíření nákazy.
Vyšší koncentrace záporných iontů v ovzduší působí příznivě i na krevní oběh. Kromě poklesu sedimentace, rozšiřování cév a dalších příznivých jevů, představují především důležitou zbraň v boji proti vysokému krevnímu tlaku.

Již v úvodu jsme naznačili, jak se v takovém „čistém“ prostředí cítíme příjemně. Tento fakt mohou ovlivnit i záporně nabité ionty. Anionty regulují hormony způsobující deprese, a proto jsou úspěšně využívány při jejich léčbě. Kromě toho v krvi aktivují nervová zakončení, čímž zlepšují vlastnosti mozku, zvyšují koncentraci a paměť. Mohou tak pomoci při práci, studiu nebo i při řízení auta, kdy je naprostá koncentrace nezbytná.

Ionizátory vzduchu do bytu

Pravděpodobně jste již o ionizátorech slyšeli. Umělá ionizace „čistí vzduch“ a kromě toho, že ho činí „čerstvějším“, zbavuje ho také i velkého množství prachových částic. Ionizátory pracují na různých principech. V současnosti jsou nejrozšířenější přístroje kombinující čističku vzduchu s ionizátorem využívající tzv. iontový vítr – vzduch je hnán kazetou přístroje, kde jsou prachové částečky pohlcovány a vzduch ionizován. Tento technologický princip je bezhlučný a nízkonákladový, čímž byly odstraněny nešvary jeho předchůdců.

Ionizátory jsou na trhu v mnoha variantách – ionizátory pokojové, stolní, stropní či do auta. Dají se koupit samostatně nebo, jak už bylo řečeno, nejčastěji v kombinaci s čističkou vzduchu. Spotřebitelé jistě ocení téměř nulovou hlučnost. Jejich nevýhodou je produkce ozonu. U kvalitních přístrojů se ovšem jedná pouze o stopové množství splňující limity.

Existují též hydrodynamické ionizátory, kde je vzduch ionizován tříštěním kapek a nárazy vody na tvrdý podklad. Tyto přístroje slouží i jako zvlhčovače vzduchu a své využití nacházejí především v lázeňství. Tento a další typy ionizátorů jsou vesměs pro domácí účely nevhodné.

Výběr ionizátoru vzduchu: Cena, obsluha a údržba

Protože ionizátor vzduchu není věc v interiéru zanedbatelná, rozhodují kromě kvality výrobku i další faktory. Jak už bylo řečeno, spotřebitel ocení téměř nulovou hlučnost. Aby ionizátor vzduchu nerušil ani vzhledem, je vítaný i moderní design.

Stálicí v otázce konkurence jednotlivých prodejců je atraktivní cena. Při výběru doporučujeme zaměřit se i na to, jak snadné je přístroj obsluhovat a udržovat (to je popsáno níže u jednotlivých typů), a zda pro něj máte umístění. Čistička by měla mít kolem sebe prostor okolo 50 cm kvůli proudění vzduchu. Zároveň by před ní neměl být žádný kovový předmět, aby nedocházelo k okamžitému vybíjení aniontů.

Ionizátory vzduchu: Konkrétní modely

  • Ionizátor Ionic-Care Triton X6

Nejnižší náklady na provoz (dle kalkulačky na webové stránce http://www.porovnani-cisticek.cz/kalkulacka.htm, podle níž jsme zvolili i zástupce čističek a ionizátorů do našeho porovnání) vykazuje Ionizátor Ionic-Care Triton X6, a to jak v případě, že je započítaná pořizovací cena čističky, tak i v případě, kdy není. Jedná se o čističku vzduchu a ionizátor zároveň.

Průměrná účinnost tohoto přístroje při zachytávání nečistot z ovzduší je 93,2%. Nabízí tři režimy výkonu (nízký, střední a vysoký). Maximální příkon je 15 W. Přepínat režimy lze pomocí jednoho tlačítka a i údržba je poměrně snadná. Skládá se v podstatě ze dvou úkonů – čištění elektrostatického filtru jednou týdně otřením suchým hadříkem nebo omytím mýdlovou vodou a očištěním ionizačních drátků jednou za deset dní, k čemuž slouží výsuvné táhlo na boku přístroje. Pořizovací cena je kolem 3 333 Kč.

Ionizátor Ionic-Care Triton X6. Zdroj: www.ionic-care.cz

Super Plus Turbo

Další čističkou s poměrně nízkými provozními náklady je Super Plus Turbo. Její příkon je 10 až 18 W. Doporučována je do místností o velikosti 50 až 100 m3, tehdy výrobce deklaruje až 95% účinnost filtrace vzduchu. Nevýhodou může být cena, která je oproti předchozí kombinované čističce dvojnásobná, a to 6 900 Kč, ani design není příliš atraktivní.

  •  Super Plus Eco-S

Složitější než u předchozího přístroje je i údržba, při které se musí vyjmout a rozebrat kazeta čističky, omýt a opět zasunout, což může být problematické. Sympatické ale je, že výrobce nabízí i ekologičtější verzi čističky vzduchu s ionizátorem – Super Plus Eco-S s průměrným příkonem 8 W. Model Super Plus Eco-S je vhodný do menších prostorů (25 až 70 m3). Nabízí tři pracovní režimy a účinnost filtrace je 95 %. Jeho cena je 5 900 Kč. Je vylepšením modelu Super Plus Eco, jehož účinnost filtrace byla 90 %.

Ionizátor  Super Plus Turbo. Zdroj www.cisticky-vzduchu-super-plus.cz

Avair Oxygen Mini

Ultramoderním minimalistickým designem, bohužel na úkor vyšší spotřeby, se pyšní kombinovaná čistička vzduchu Avair Oxygen Mini. Jejím plusem je ovšem vysoká účinnost filtrace prachových částic – 99 %, které je docíleno umístěním třech různých filtrů včetně uhlíkového pohlcujícího pachy. Příkon je 45 W, a proto jsou i provozní náklady vyšší než u předcházejících čističek. Pořizovací cena se pohybuje okolo 4 000 Kč.

Avair Oxygen Mini. Zdroj: www.avair.cz

SROVNÁNÍ: Ionizátory podle ceny, příkonu a účinnosti

Model
Pořizovací cena
Maximální příkon
Účinnost filtrace prachových částic
Design
Ionic-Care Triton X6
3333 Kč
15 W
93,2%
Atraktivní, moderní
Super Plus Turbo
6900 Kč
18 W
95%
Nepříliš atraktivní a připomínající klimatizaci
Super Plus Eco
5900 Kč
8 W
95%
Nepříliš atraktivní a připomínající klimatizaci
Avair Oxygen Mini
od 3 900 Kč
45 W
99%
Velmi moderní, minimalistický
Profilový obrázek

Autor: Redakce Nazeleno.cz