fbpx

Ekologický nábytek z kartonu: Až dosloužím, chci do sběru, nebo do kompostu0

Pokud máte pocit, že by si váš interiér zasloužil nějaký originální kousek, ale hledáte něco jednoduchého a recyklovatelného, potom je tu nábytek z kartonu. Nízká hmotnost, vysoká nosnost a ekologická nezávadnost, to jsou hlavní přednosti nábytku z vlnité lepenky.

Z kartonu lze vyrobit prakticky cokoli – stoly, židle, postele, křesla, knihovny nebo pelíšky pro domácí mazlíčky. Karton je recyklovatelný materiál a po ukončení jeho životnosti v roli vybavení domácnosti je možné jej také zkompostovat. Pro svou variabilitu je karton jako materiál velmi oblíbený také u designérů, kteří z něj dokáží vykouzlit originální, ale přitom plně funkční kusy nábytku.

Reklama

Originální židle jsou vyrobeny z kartonu. (Zdroj: ideacarton.pl)

Kartonový nábytek může mít svoji klasickou světle hnědou barvu, ale lze jej také obarvit. Lakováním kartonu se zvyšuje jeho odolnost zejména vůči tekutinám. Kartonový nábytek může být ideální do dětského pokoje, děti si jej mohou pomalovat či polepit podle svojí fantazie.

Z kartonu může být vyroben plnohodnotný nábytek. (Zdroj: designyourust.com)

Obvykle je tvořen z několika vrstev lepenky, čímž je dosaženo zvýšené nosnosti. Na židli z kartonu se tedy nemusíte bát sednout. Některé modely kartonového nábytku mohou být navíc vyztuženy jiným materiálem. Výhodou kartonového nábytku je také jeho nízká hmotnost, kterou oceníte zejména pokud se často stěhujete.

Postel, noční stolky i úložné boxy z kartonu se díky nízké hmotnosti dobře stěhují. (Zdroj: dornob.com)

Knihovnička ve tvaru ovečky oživí dětský pokoj i obývák. (Zdroj: dornob.com)

Kartonová móda se nevyhnula ani boudám a pelíškům domácích mazlíčků. Obzvláště pro kočky a pejsky, kteří se ke svým věcem nechovají s dostatečnou úctou, se kartonové řešení nabízí jako levná varianta s možností svépomocné realizace.

Domeček pro kočku z kartonu můžete vyrobit sami dle svých představ a schopností. (Zdroj: trendhunter.com)

Tento pelíšek bude na domácí výrobu již trošku složitější, je třeba trpělivost a dobré nůžky. (Zdroj: theflyingroom.com)

Vyřezaný karton může sloužit jako netradiční čelo postele. (Zdroj: cartonlab.com)

Některé kusy nábytku připomínají skládanky origami. (Zdroj: designcombo.blogspot.com)

Stolní fotbal v kartonovém provedení. (Zdroj: trendhunter.com)

Autor: Redakce Nazeleno.cz