fbpx

Ekologické barvy: jsou šetrnější k našemu zdraví?0

Chystáte se vymalovat byt nebo nově natřít podlahu? Přemýšlíte o tom jakou barvu použijete? U barev určených do interiéru byste měli pozornost věnovat jejich složení. Jsou na českém trhu k dostání ekologické a k lidskému zdraví šetrné barvy? Jak je poznat od těch obyčejných? Kolik stojí?

Právě v letním období se řada z nás rozhodne vymalovat byt, natřít topení nebo zrenovovat novým nátěrem nábytek. Při výmalbě interiéru bychom ale měli pozornost věnovat složení barev, které použijeme. Většina nátěrových barev dostupných na českém trhu totiž obsahuje látky, které nejsou pro lidské zdraví optimální.

„Pro nátěry v interiéru by měly být ekologické barvy samozřejmostí, jsou totiž mnohem bezpečnější pro lidské zdraví.“

Reklama

Jedná se především o těkavé organické látky a také některé sloučeniny těžkých kovů. Ty jsou zátěží pro životní prostředí nejen při své výrobě, ale i při pozdější likvidaci nátěru. Chcete-li se těmto látkám vyhnout, můžete použít ekologické a k lidskému zdraví šetrné nátěrové barvy, které jsou k dostání také na českém trhu.

Nezávadné a ekologické bydlení

   – Ekologické a nezávadné podlahy

   – Ekologické matrace: zajistí zdravý spánek?

   – Ekologické a šetrné hračky

   – Futony: přírodní matrace inspirované Japonskem

Jak se liší “ekobarvy” od běžných barev?

Za ekologické barvy, čili barvy šetrné k životnímu prostředí a lidskému zdraví, lze obecně označit barvy a laky, které jsou ředitelné vodou. Vyhneme se tak totiž použití rozpouštědel, která obsahují těkavé organické látky. Právě ty se podílí na poškozování zemské atmosféry.

Ekobarvy nejsou o  nic méně kvalitní než obyčejné barvy
Ekobarvy nejsou o  nic méně kvalitní než obyčejné barvy

V ideálním případě šetrné barvy neobsahují aromatické uhlovodíky (benzen, toluen, fenoly), dioxiny, formaldehyd, trichlorethylen apod. Pro nátěry v interiéru by měly být ekologické barvy  samozřejmostí, jsou totiž mnohem bezpečnější pro lidské zdraví. Při úpravě dřevěné podlahy nebo nábytku se můžeme chemii vyhnout úplně – místo lakování můžeme dřevo napustit přírodním olejem nebo voskem.

Jak se při nákupu “ekobarev” nenechat zmást?

Protože být “eko” je v módě, měli bychom si dát pozor na různé “ekoznačky” a “ekonápisy” na obalu. Někdy si je výrobci dávají na obaly svých výrobků sami a jejich pravdivost je pro běžného zákazníka v podstatě nemožné ověřit. Často může jít pouze o marketingový tah.

Tzv. Zelený bod nezaručuje nezávadnost barvy! Znamená pouze to, že výrobce přispěl na recyklaci obalu
Tzv. Zelený bod nezaručuje nezávadnost barvy! Znamená pouze to, že výrobce přispěl na recyklaci obalu

Nenechte se zmást značkou „Zelený bod“. Ta informuje pouze o tom, že výrobce přispěl na recyklaci obalu a neříká tedy nic o šetrnosti nebo nešetrnosti obsahu výrobku. Naopak opravdu spolehlivou značkou je „Ekologicky šetrný výrobek„. Ta je udělována ministerstvem životního prostředí na základě kritérií, která schvaluje nezávislá rada odborníků. Řada nátěrových barev již má tuto značku. Kritériem je zde nejen ředitelnost vodou, ale také nepoužívání barviv obsahujících těžké kovy.

Značce “Ekologicky šetrný výrobek” můžete důvěřovat

Má-li některá barva značku „Ekologicky šetrný výrobek“, nemusíte už dále její obsah ověřovat sháněním dalších nezávislých informací. Seznam výrobků s touto značkou můžete najít v Ekologické poradně Veronica nebo přímo na stránkách Agentury pro ekologicky šetrné výrobky.

Značky garantující ekologickou šetrnost výrobku
Značky garantující ekologickou šetrnost výrobku. Zdroj: www.ekowatt.cz

Spolehlivou ekoznačkou užívanou v rámci celé Evropské unie je „květina – The flower“.  Interiérové i venkovní barvy a laky opatřené takovou značkou garantují, že výrobek neobsahuje těžké kovy a rakovinotvorné nebo toxické látky. Použitá barviva jsou vyráběna  v souladu s přísnými ekologickými kritérii a z výrobku se uvolňuje pouze minimální množství rozpouštědel. Takovou značku nesou například některé nátěrové hmoty od řecké firmy Vivechrom nebo finské firmy Tikkurila, které jsou k dostání také v ČR.

Dostupnost šetrných barev

Některou ze dvou výše zmíněných ekoznaček se pyšní celá řada výrobků – od latexových nebo disperzních barev, přes antikorozní barvy, laky na dřevo, lazury na okna  a dveře nebo email na radiátory. Interiérové barvy jsou dostupné ve škále pestrobarevných odstínů.

Šetrné nátěry jsou dostupné v široké škále barev
Šetrné nátěry jsou dostupné v široké škále barev

Interiérové i venkovní barvy a laky se značkou „Ekologicky šetrný výrobek“ najdete například u firmy Barvy Tebas, Teluria Skrchov nebo Meffert ČR. Pozor – ne celá, ale jen část produkce těchto firem nese požadované označení.

Dále stojí za zmínku mezinárodní firma Biofa, výrobce přírodních barev a nátěrů. V případě neúspěchu v kamenném obchodě můžete také vyzkoušet online obchody.

Kolik stojí ekobarvy?

Ekobarvy jsou stejně kvalitní jako jejich obyčejné protějšky (a v některých případech dokonce kvalitnější). Oproti konvenčním barvám si za ně musíme ale připlatit. U některých barev s ekoznačkou je rozdíl minimální. Například interiérovou barvu Balakryl Color, která je k dostání v mnoha odstínech, pořídíme v sedmikilovém balení za 200 až 300 Kč. Tato cena je dokonce nižší než u některých obyčejných barev.

Vyloženě přírodní barvy jsou ale znatelně dražší. Jako příklad můžeme uvést několik výrobků od firmy Biofa: Univerzální podkladový nátěr 0,75 l za 485 Kč, stejné množství Barevných pigmentů za 200 až 300 Kč nebo Barevné koncentráty 0,125 l za 155 Kč.

Vyplatí se postupovat podle instrukcí od výrobce použité barvy
Vyplatí se postupovat podle instrukcí od výrobce použité barvy

Jak si šetrně vymalovat?

Pokud si tedy chceme vymalovat tak, abychom nezatížili životní prostředí ani své zdraví, stačí dodržovat několik jednoduchých kroků. Tím prvním je upřednostnit ekologicky šetrný výrobek. Někdy je lepší nepoužívat barvy vůbec. Třeba dřevo je možné napustit přírodními látkami (olej, vosk). Ideální je dodržovat postup natírání doporučený výrobcem. V interiéru používejte pouze barvy určené pro vnitřní prostory!

Vymalovat si ekologicky šetrnou barvou není náročnější než běžnou barvou. Pokud jste zvyklí malovat si pokoje sami, nepotřebujete ani tentokrát najímat firmu. Chcete-li si ale pokoj přece jen raději nechat vymalovat, nemusíte hledat firmu, která se zabývá speciálně ekologickou výmalbou. Stačí se jen ujistit, zda je ochotna použít barvu s některou ze zmíněných ekologických značek.

Autor: Redakce Nazeleno.cz