fbpx

Vánoční stromek: Umělý, nebo živý?0

Štědrý den klepe na dveře a vy ještě nemáte vánoční stromek. Je lepší živý, nebo umělý? To je otázka, kterou si každoročně klade mnoho z nás. Odpověď jsme hledali za vás.

Do Vánoc zbývají necelé dva týdny a většina z nás si u prodejců na tržištích, v nákupních centrech nebo přímo od pěstitelů pořizuje vánoční stromek. Někteří vybírají z nabídky živých stromků a jiní sází na jeho nestárnoucí syntetickou podobu.

„Výroba jednoho umělého stromku spotřebuje takové množství kyslíku, jaké vyprodukuje několik stovek živých vánočních stromků za dobu svého růstu.“

Reklama

Při koupi málokdo z nás myslí na to, co se stane se stromky po Vánocích. Jde-li o strom umělý, je to snadné, po Vánocích se jednoduše složí zpět do krabice. Řezané stromky zpravidla bezmyšlenkovitě vyhodíme k popelnici a čekáme, až si je odvezou popeláři. V řadě měst již nějakou dobu funguje speciální svoz vánočních stromků, které míří do spaloven nebo se štěpkují a využívají se v kompostu.

Vánoce na Nazeleno

   – Zdravé vánoční cukroví

   – Vánoční osvětlení a spotřeba

   – Vánoční bio menu

   – Vánoční dárky 2010

Umělé stromky jsou přítěží

Domnívat se, že koupí umělého stromku budeme šetřit životní prostředí, neboť se bude muset řezat méně živých stromků, je naprostý omyl. Umělé stromky a zejména jehličí, jsou vyráběny z PVC, jehož základní surovinou je ropa. Výroba takového stromku, dovoz a jeho recyklace nadělá více škody než užitku. Podle propočtů výroba jednoho umělého stromku spotřebuje takové množství kyslíku, jaké vyprodukuje několik stovek živých vánočních stromků za dobu svého růstu (cca 10 let).

Štítek na stromku prozradí, v jaké zemi byl vypěstován
Štítek na stromku prozradí, v jaké zemi byl vypěstován. Zdroj: www.radhosttrans.cz

Materiály, z nichž se umělý strom vyrábí, často obsahují i látky, které jsou zdraví škodlivé nebo látky, které mnohokrát překračují povolenou normu. Jedná se především o těžké kovy, jako je silně toxické kadmium nebo chrom. Umělé stromky patří mezi produkty, které se ve velkém množství dováží z Asie. Zde jsou normy pro užití chemikálií jiné a v některých případech ty naše přesahují až čtyřicetinásobně.

Živé stromky pouze od domácích pěstitelů

Každý rok se v ČR prodá přibližně 1,3 milionu živých vánočních stromků, z toho přibližně 90 % řezaných jedlí pochází ze zahraničí. To, že řezání živých stromků na životní prostředí nemá negativní vliv, platí jen tehdy, jsou-li stromky od tuzemských pěstitelů. Dovoz stromků z Německa, Dánska, Belgie nebo Rakouska znamená několik tun oxidu uhličitého navíc (1 kamion živých stromků = přibližně 2 tuny CO2 ). Proto pravidelným kupováním stromků od domácích pěstitelů ulevíte nejen životnímu prostředí, ale také tím podpoříte domácí produkt.

Vánoční stromky se pěstují na speciálních plantážích, kde rostou až 12 let (výška cca 180 cm). Pěstitelé je během růstu tvarují vyvazováním a střihem až do finální podoby. Zájemci mohou využít i možnost výběru přímo na plantáži, který někteří pěstitelé nabízejí. Stromek si budoucí majitelé zarezervují a k jeho řezu dojde až těsně před svátky. Tím odpadá několikatýdenní skladování na balkónech či ve sklepích. Za svůj život stromek poskytne příbytek a úkryt různým druhům hmyzu, ptactvu a jiným drobným živočichům.

Plantáže nabízí až pět druhů vánočních stromků
Plantáže nabízí až pět druhů vánočních stromků. Zdroj: www.radhosttrans.cz

Certifikované vánoční stromky

Na některých místech v ČR také můžete zakoupit vánoční stromky, které pochází ze šetrně obhospodařovaných lesů s certifikátem FSC. Jedle, borovice i smrky s certifikátem FSC pocházejí z tuzemských lesů. Kde je můžete v ČR koupit?

V Praze se stromky FSC prodávaly před budovou Ministerstva životního prostředí od 7. do 8. prosince. Stromky pocházely z prořezávky z Krkonoš. „Lesnické prořezávky jsou ve většině krkonošských lesů zatím ještě nutnou součástí péče o tuto část bohatství našeho nejstaršího národního parku,“ řekl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka důvody pro volbu místa prodeje stromků.

Na Brněnsku bude k dispozici přes 5 000 FSC smrčků, které se budou prodávat například v Babicích nad Svitavou (20. prosince) nebo v Rudicích (12. – 18. prosince).

Tradiční vánoční stromek lze koupit s dobrým svědomím. Určitě bych preferoval tuzemské stromky s certifikátem FSC před umělými nebo často dováženými vánočními stromky například z dánských farem, které se na jejich pěstování specializují. Při dovozu z těchto plantáží totiž procestují kamionem půl Evropy a jejich doprava tak daleko více znečistí ovzduší a prostředí, ve kterém žijeme,“uvedl Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.

Vánoční stromky v květináči můžete po Vánocích vrátit zpět do zahradnictví
Vánoční stromky v květináči můžete po Vánocích vrátit zpět do zahradnictví. Zdroj: www.zahradnictvikyvala.cz

Vánoční stromky v květináčích lze použít opakovaně

Zatímco řezané stromky se po Vánocích vyhodí na smetiště, stromečky v květináčích takový konec nečeká. I s obalem je můžete vložit do země (pokud máme zahradu) a před dalšími Vánocemi vyjmout a opět použít. Stromek v květináči nám udělá ale i parádu na balkóně.

V případě, že se stromek v květináči stěhuje z venkovních do vnitřních prostor nebo naopak, potřebuje pár dní na aklimatizaci (stromek je nutné na rozdílné teploty přivykat postupně). Příliš rychlé změny teplot mohou stromku uškodit natolik, že zajde.

Vánoční stromek si můžete i pronajmout

Chtěli byste vánoční strom v květináči, ale nemáte ho po svátcích kam zasadit? Jednoduché i levné řešení nabízí jejich pronájem  na 10 – 14 dní. Stromek přivezou až k vám domů a nemusíte si dělat ani starosti s aklimatizací. Stromky jsou pěstované v České republice a cena pronájmu se pohybuje mezi 300 – 500 Kč (v závislosti na velikosti).

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz