Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Udělejte si sami – univerzální prací gel

Mnoho běžně používaných věcí v domácnosti si můžete udělat sami a tím znatelně ušetřit. Například doma vyrobený prací gel – mýdlový sliz – vám umožní téměř úplně přestat kupovat prací prášky.

14. 02. 2018 | Johana Rottová

Ve zkratce:

Mýdlový sliz je gelová hmota, která vznikne smícháním mýdla, vody a uhličitanu sodného – prací sody. Dokáže přitom bez problémů nahradit běžné prací prostředky, a navíc je i mnohem ekologičtější.

Mýdlový sliz je gelová hmota, která vznikne smícháním mýdla, vody a uhličitanu sodného – prací sody. Dokáže přitom bez problémů nahradit běžné prací prostředky, a navíc je i mnohem ekologičtější. Mýdlo v pracím slizu funguje jako aktivní prací složka, soda má pak na starosti změkčení vody, aby praní bylo účinnější.

Příprava mýdlového slizu

Prací sliz vyrobíte tak, že v jednom litru horké vody rozpustíte cca 100 gramů nastrouhaného jádrového mýdla (asi dvě třetiny kostky) a 70 gramů prací sody. Vše dobře rozmíchejte, doplňte horkou vodou na objem 5-6litrů a nechte vychladnout. Výsledkem je pak bílá hmota konzistencí podobná pudingu – prací sliz. Během chladnutí sliz občas zamíchejte, aby se vám na jeho povrchu nevytvořil pevnější škraloup. Výsledná hmota by měla být co nejvíce homogenní.

Výsledek - mýdlový sliz - potřebuje ještě trochu zředit. Foto: autorka

Jakmile vám sliz vychladne, zřeďte jej – pokud je to potřeba – teplou vodou na konzistenci běžného tekutého pracího prášku a přelijte do lahví. Na jedno praní pak použijte asi 200 ml slizu.

Jak prací sliz ještě vylepšit?

Pokud chcete prací sliz trochu zdokonalit, můžete místo levného jádrového mýdla použít marseilleské mýdlo, které je vyrobeno z olivového oleje. Výsledný produkt je pak podle mých zkušeností trochu jemnější a lépe voní. Před praním zkuste do dávky mýdlového slizu přidat několik kapek vonné esence či oleje. Jako aviváž pak použijte třeba ocet (nebojte se, vaše prádlo jím cítit nebude).

Zkoušela jsem také místo prací sody použít jedlou sodu (hydrogenuhličitan sodný), ale tudy cesta nevede. Sliz se sice vytvoří, ale časem se jeho jednotlivé složky oddělujía vypadá nevábně. Takže jen prací sodu.

Nevýhodu má prací sliz asi jen jednu. Bílé prádlo v něm časem trochu šedne, takže jednou za čas je dobré ho vyprat v běžném bělicím pracím prášku. Ale i bělicí prací prášek lze docela dobře připravit doma. O tom si řekneme někdy příště.

Kolik stojí jednotlivé složky:

SložkaCena
100 g jádrového mýdlacca 12 Kč
90 g prací sody ccacca 3 Kč
100 g marseilleského mýdla na pranícca 14 - 20 Kč

Orientační náklady na litr pracího slizu (pět praní): cca 3 - 5 Kč + 45 minut práce

Související články

Tagy: Dům a zahrada, Jak na to, Bydlení, Domácnost

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

Družstevní závody Dražice – strojírna s.r.o.

Značka DZ Dražice, která existuje již od roku 1956, je zárukou kvality, výkonu a hodnoty ohřívače vody.…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!