fbpx

Zelené pomůcky aneb do školy s propiskou z kukuřice a ekologickým tonerem0

První školní den je výjimečný nejen pro prvňáčky, pro rodiče znamená hodiny strávené v regálech se školními pomůckami. Dejte při jejich výběru pozor na PVC a nevybírejte jen podle ceny. Ty ekologicky šetrné jsou sice dražší, tisice korun ale nebudete potřebovat.

I mezi školními pomůckami si přijdou na své ti, kteří preferují ekologicky šetrný přístup k životu. Papíry z certifikovaného dřeva, rozložitelné propisky, ale i ekologické rollery nebo tonery do tiskáren. Připravili jsme pro vás přehled pomůcek od různých značek, se kterými se jako zelení nadšenci nemusíte stydět.

„Zajímalo by mě, jaká propiska pochází z Česka, a nemusela se při jejím převozu plýtvat energie“

Reklama

Ale pozor, celá řada pomůcek může být dětem nebezpečná. Ruce pryč od PVC, kupujete-li výbavu školákovi. Ekologické sdružení Arnika předloni kontrolovalo školní potřeby a výsledek byl překvapivý: pět z devíti výrobků obsahovalo pro děti nebezpečné ftaláty. Analýza byla součástí projektu Zdravá planeta pro zdravé děti. Jeho koordinátorku Jitku Strakovou zaráží, že u hraček je obsah nebezpečných ftalátů striktně omezován, zatímco školní potřeby, se kterými děti přichází rovněž do styku, nikdo nekontroluje.

Arnika vydala vlastní desatero rad pro výběr šetrných pomůcek: http://arnika.org/jak-vybrat-setrnou-skolni-pomucku

Desatero rad od Arniky

  • Dáváme přednost školním pomůckám bez PVC.
  • Kupujme školní sešity ze sběrového papíru. Recyklace = třídění odpadu + nákup recyklovaných výrobků.
  • Kupujeme neparfémované psací potřeby nebo gumy.
  • Dáváme přednost mazacím gumám z přírodní gumy – kaučuku.
  • Dáváme přednost fixům, barvám a lepidlům na vodní bázi bez obsahu organických rozpouštědel.
  • Dáváme přednost nelakovaným tužkám a pastelkám.
  • Při výběru školních potřeb dáváme přednost biologicky rozložitelným nebo snadno recyklovatelným materiálům z obnovitelných surovin, jako je dřevo, papír, případně textil nebo kov.
  • Předcházejme vzniku odpadu – vyhýbejme se školním pomůckám na jedno použití.
  • Kupujeme školní pomůcky, u kterých víme, kdo je a za jakých podmínek vyrobil – pokud je to možné, preferujeme české výrobce.

Přehled nebezpečných školních pomůcek naleznete v dostupných databázích informačního systému RAPEX nebo na stránkách Arniky.


Foto: Thinkstock.com

Jak poznat nebezpečný výrobek? Pozor na ty z Číny

Největší problém pro děti představují výrobky z PVC. Jak poznat nebezpečí? „Někdy to je značené, někdy ne. Jestli je na obalu číslo 3 v recyklačním trojúhelníčku nebo zkratka vynil, je to PVC,“ radí Jindřich Petrlík, který má v Arnice na starosti toxické látky. „Jisté je, že toxické látky nejsou obsažené v plastech, jako je polypropylen nebo polyethylen, nebo v textilu.“

Kromě vyhýbání se PVC Petrlík doporučuje sledovat seznamy nebezpečných výrobků, které vydávají Ministerstvo zdravotnictví, Česká obchodní inspekce či evropský informační systém RAPEX. Výstupy z nich lidé najdou i v databázi nebezpečných výrobků na stránkách Arniky, také je zveřejňují některé deníky.

Od zmíněné analýzy uběhly dva roky, nicméně podle Petrlíka se při pohledu na pulty obchodů moc nezměnilo. „Nedávná zpráva o akci našich kolegů v USA však ukazuje, že stejný problém s přítomností ftalátů ve školních potřebách řeší i tam. Vydali zprávu, která ukazuje, že z PVC měkčeného ftaláty jsou dokonce i taštičky na svačiny pro školáky,“ říká Petrlík. Naštěstí se ftaláty prověřují a některé se dostaly na seznam látek, které budou v dohledné zakázány.

Nezávadné a ekologické bydlení

  • Ekologické a nezávadné podlahy

  • Ekologické matrace: zajistí zdravý spánek?

  • Ekologické a šetrné hračky

  • Ekologické barvy

Výroba pomůcek bez ftalátů vyjde firmy až o pětinu dráž

Výrobci závadných materiálů s Arnikou zjištěné výsledky konzultovali. Vesměs uváděli, že výrobky splňují evropské i české normy a že ftaláty ve své výrobě opouštějí. „Nicméně i když výrobce produkuje bez problematických ftalátů, fakt, že výroba a likvidace PVC je pro životní prostředí problematická a spojená s produkcí toxických látek, zůstává,“ připomíná Straková.K používání ftalátů mají výrobci své důvody. Je to hlavně cena. KOH-I-NOOR Hardtmuth například uvádí, že produkce bez ftalátů vyjde o pětinu dráže, je tedy třeba si připlatit a neřídit se v obchodech pouze cenou.Nejlevnější výrobky z Číny nejsou vždy zdravotně úplně v pořádku. Nelze spoléhat ani na ekoznačky, v tomto oboru o ně výrobci moc nestojí.

Ekologické potřeby. A penál se jen zazelená

Ačkoliv o ekoznačky není zájem, o ekologicky šetrné zboží zájem je. A co zákazník chce, to musí výrobce nabízet. Trend ekologické šetrnosti zachytily snad všichni producenti, mimo jiné i výrobce Kores. Nabízí výrobky ekologicky rozložitelné, šetrné a zdravotně zcela nezávadné. Dětem by se v penálu mohly hodit korekční roll-ony s tělem ze stoprocentní směsi rozmělněného dřeva s delší páskou nebo třeba korekční bělítko na bázi vody. Je ředitelné vodou, netoxické a ekologicky odbouratelné.

Lepicí tyčinky Kores, ale třeba i Scotch, jsou ze 60 % vyrobeny z obnovitelných zdrojů, neobsahují žádná rozpouštědla ani kyseliny a jsou netoxické. Naopak obsahují glycerin, který zabraňuje vysychání. Ze stoprocentně recyklovaného plastu je lepicí tyčinka Tesa EcoLogy. K tomu dětem do aktovky můžeme přibalit také bločky z recyklovaného papíru. Ekologická je rovněž lepicí páska od výrobce Niceday, která je z ekologicky odbouratelné celuózy s vysokou přilnavostí. Chybět by neměly ani nůžky KleenEarth s rukojetí z recyklovaného plastu, které jsou navíc opatřeny systémem Microban. Ten brání šíření bakterií.

Zelené psaní: propisky z petek i z kukuřice

A jak může vaše dítě psát „zeleně“? Lze zvolit propisku ze starých PET lahví, z kukuřičného škrobu nebo ze dřeva. Propisky, vyrobené z PET láhví, bývají povětšinou vyrobené z druhotných surovin. Třeba řada BeGreen od výrobce Pilot je minimálně ze 70 % z recyklovaných materiálů. Cenově jsou tyto propisy srovnatelné s konvenčními a ekologická ohleduplnost tak nestojí nic navíc. Propiska Pilot Super Gel – BeGreen je podle výrobce z 93,9 % z recyklovaného materiálu. Gelové rollery této řady pak tvoří z 89 % bývalé PET láhve. Výrobce Pentel pak nabízí více než 71 % recyklovaného materiálu v „eko“ propisce či mikrotužce, v propisce BIC je recyklovaného materiálu ještě o 5 % více. Edding má řadu značkovačů Ecoline, kde je garantováno až 80 % recyklovaného materiálu v umělohmotných částech.

Něco jiného je propiska Knock Down. Ta v sobě snoubí recyklovaný plast s recyklovaným kartonovým tubusem a dřevěným klipem. Lze sehnat i propisky celé ze dřeva. Jitka Straková radí zajímat se o původ dřeva a o fakt, zda bylo dřevo těženo udržitelným způsobem. „Zajímalo by mě, jaká propiska je vyrobena v Česku, a nemusela být plýtvána energie a vypouštěny zplodiny při jejím dovozu ze zahraničí.“ To ale není vůbec snadné dohledat. Propiska z kukuřice se prostě rozloží na kompostu Propisky z kukuřičného škrobu jsou sice jednorázové, ale poté, co definitivně dopíší, se mohou hodit na kompost, kde se rozloží.

Podobné je to i s propiskami ze dřeva či z papíru. I kukuřičný škrob má svůj obchodní název. Materiál Greenplast vzhledem připomínající sklo, který se prodává pod značkou Paper Green ICO a stojí pár korun, je vlastně z kukuřice. Při teplotě mezi 60 a 80 stupni a vlhkosti 50 až 70 % z propisky do šesti až dvanácti týdnů moc nezbude. Musí však být zajištěn také dostatečný přístup mikroorganismů a kyslíku. Nemusíte se ale bát, že se propiska rozpadne během psaní dopisu, to podle výrobce nehrozí. Zahraniční společnost Green Concept také nabízí bio obdbouratelná kuličková pera, zde se kukuřičný škrob nazývá Mater-Bi.

Nejekologičtější je jen měnit náplně. A to Češi dělají rádi Výrobci se předhánějí, kdo nabídne více „eko“ propisku, ale marná sláva, nejvíce ekologické je kupovat si náhradní náplně do klasických propisek nebo plnicích per. A to Češi podle prodavaček rádi dělají. Úplně nejlevnější propisky nebo specifická kuličková pera ale náhradní náplně nemají. Dobře vybavená papírnictví však nabízí kolem dvaceti variant náhradních náplní, výběr je tak celkem slušný.

Ekologický pokojíček malého školáka

náplně do tiskáren, které potřebují stále mladší školáci, mohou být ekologicky šetrné. Například u těch laserových od Koresu je 60 % obsahu vyrobeno z obnovitelných materiálů. Do tiskáren by pak měl jezdit výhradně recyklovaný papír. Ten tenký se ale občas zasekává a pak je paradoxně ekologické začít používat pspír obyčejný. Jak papír, tak nábytek může mít certifikát, který potvrdí, že pochází z lesa, kde se s dřevem zachází šetrně. Dvě nejznámější značky jsou FSC a PEFC. Jsou v postatě rovnocenné, nicméně i odborníci zabývající se certifikací FSC radí, že je lepší koupit nábytek z českého dřeva bez certifikátu než z tropického dřeva se známkou FSC. Hlavně si ale máme dát pozor na umělá barviva.

Kalíšky na propisky, stojany na sešity i odpadkové koše lze pak pořídit od výrobce Multiform. Nejen že nabízí širokou škálu barev, ale vše je také 100% recyklovaný materiál, což garantuje certifikát Blue Angel.

Autor: Redakce Nazeleno.cz