fbpx

Pracím práškem neplýtvejte! Perte ekonomicky i ekologicky0

Také při kupování pracích prostředků sledujete hmotnost? To je chyba. Správné je zajímat se o počet pracích cyklů. Na trhu se totiž začínají objevovat koncentrované prací prostředky, kterých je na jedno vyprání potřeba menší množství.

V oblasti praní si lze vybrat z bohaté nabídky – lze používat tradiční prací prášky, které kdysi nahradily mýdlo, moderní gely, které jsou na trhu od 90. let nebo inovativní předávkované prostředky, které bývají nejvíce koncentrované. A každá skupina se dávkuje jinak, je třeba se předem informovat na obalu, než začneme daný prostředek dávat do pračky.

„Mnohdy sypeme prací prací prášek od oka a tím si zbytečně zvyšujeme náklady za praní.“

Co se ceny týká, vychází srovnatelně gely a prací prášky, kapsle jsou o trochu dražší – zákazník platí za pohodlnější dávkování. Dá se říct, že za jedno vyprání zaplatí člověk jen za prací prostředky od pěti do deseti korun.

Reklama

 Ekonomické praní

– Jak doma ekonomicky prát 

– Vyperou eko prací prostředky?

– Jak vybrat úspornou pračku

Pracími prášky plýtváme

Pouze čtvrtina českých spotřebitelů čte pokaždé informace na obalech, prozradil průzkum, který si nechal udělat Henkel ČR, pod něhož spadá hned několik značek pracích prostředků. Jinými slovy, většina lidí nečte dostatečně informace na obalech a při praní dává zbytečně moc pracího prášku. V takovém případě by měli volit tablety nebo rozpustné balíčky, tedy předávkované prostředky. Ty jsou odměřeny již od výrobce.


Často dáváme více prášku, než je nutné. Zdroj: Thinkstockphotos.com

„Češi mnohdy nevěnují pozornost informacím a doporučením o správném dávkování a při praní sypou prací prášek od oka. Tím nevyužívají všechny výhody produktů a zároveň si zbytečně zvyšují náklady za praní,“ upozorňuje Roman Kýr, manažer marketingu divize Pracích a čisticích prostředků společnosti Henkel ČR.

80 gramů pracího prášku: hodně, nebo málo?

Pokud dáváte stále přednost pracím práškům, možná pamatujete na první vlnu koncentrace. V roce 2006 se zmenšilo množství pracího prášku potřebného k vyprání ze 150 na 100 gramů. Nyní přichází další vlna: Persil Expert je balení o pětinu menší, avšak se stejným počtem pracích cyklů jako dosud. Místo dnes obvyklých 100 gramů bude na jedno vyprání stačit jen 80 gramů. Například v Německu ale již lze zakoupit dm Denkmit / Vollwaschmittel, kterého stačí na jednu dávku 67,5 gramů, uvádí německý dTest.

„Koncentrace pracích prášků je správným krokem, jelikož výrobky jsou k životnímu prostředí v mnoha ohledech šetrnější,“ potvrzuje Tomáš Hák, zástupce ředitele Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy. A na tuto problematiku zákazníci stále více slyší – za posledních pět let vzrost o pětinu počet Čechů, kteří se starají o životní prostředí. Hák řekl, že tento trend také vnímá.


Průzkum ukázal, že pouze třetina spotřebitelů čte obaly a řídí se radami výrobce. Zdroj: Thinkstockphotos.com

A výhody koncentrovaného prášku pocítí i zákazníci. „Menší balení se snadněji skladuje v domácnosti, lépe se s ním manipuluje, snazší je doprava z prodejny domů a vytváří i méně odpadu,“ shrnuje výhody Kýr. A v neposlední řadě jsou menší balení výhodnější i pro prodejce, neboť zaberou méně místa na prodejních pultech.

Helena Hamouzová z divize Pracích a čisticích prostředků u společnosti Henkel ČR říká, že částka, kterou spotřebitel zaplatí za 1 vyprání, se nezmění. Je ale nutné Persil Expert správně používat, dodává.

Nicméně pokud máte tvrdou vodu nebo silně znečištěné oblečení, je radno dát pracího prostředku o trochu více, což také radí obal. Ale na druhou stranu, i nadměrné množství pracího prostředku může mít negativní účinek – v pračce vznikne pěna, která omezuje mechanický účinek praní v prače a může blokovat odtokové trubky, navíc se prádlo špatně vymáchá.

 Vyrobte si eko prací prášek doma

I v dnešní době je možné si ekologický prací prostředek vyrobit doma. Stačí pořídit si mýdlo s jelenem, nastrouhat a rozpustit v míse s horkou vodou. Tato tekutina se pak přelije do láhve o objemu deset litrů a dolije vodou. Za stálého míchání se přisype asi 150 gramů sody, při tvrdší vodě se doporučuje o trochu více. Je možné přidat i vonné oleje. Na jeden prací cyklus se pak používají zhruba dvě deci tohoto gelu, obecně nazývaném mýdlový sliz.

Mýdlové ořechy nejsou k jídlu

Pokud chcete prát ještě více ekologicky, je tu řešení. Po stovky let se v Indii a Nepálu používá přírodní alternativa pracích prostředků, tedy mýdlové ořechy. Prostředky, které firma Tierra Verde prodává pod značkou YELLOW+BLUE jsou vyrobeny na bázi rostlinných saponinů, které jsou získávány extrakcí z mýdlových ořechů v bio kvalitě. Přípravky tedy neobsahují žádné ropné látky, fosfáty, syntetickou parfemaci či barviva. Tyto, také koncentrované, výrobky tak minimalizují zátěž pro životní prostředí. Jedná se také o skvělou alternativu pro pokožku citlivou na syntetické prací prostředky.

Lze prát i samotnými mýdlovými ořechy, je nutné je ale vložit do látkového sáčku. Čtyři až šest půlkových skořápek se vloží do přiloženého bavlněného pytlíku, zavlaží a pak se umístí přímo do pračky mezi prádlo. Majitelka firmy Tierra Verde Nataša Foltánová říká, že jeden prací cyklus mýdlovými ořechy vychází na 3 až 4 koruny, tedy levněji než konvenčními pracími prostředky. Při nízkých pracích teplotách lze navíc ořechy použít i opakovaně.

Pokud již ořechy dále používat nebudete, lze je zlikvidovat jako biologický odpad. „Hodí se pro jemné, ale důkladné a šetrné praní a čištění, není ani potřeba používat aviváž,“ říká Foltánová. Prádlo prané mýdlovými ořechy prý mnohem déle udrží jasné barvy, lze s nimi prát i vlnu, hedvábí, pašmínu nebo peří. A do odpadních vod nejdou žádné fosfáty.

Také Foltánová pro Nazeleno.cz potvrdila, že za nárůst prodeje ekologických prostředků vděčí stále většímu počtu lidí, kteří přemýšlí, za co utratí své peníze a jaké mají každodenní aktivity dopad na svět okolo nás.

„Kouzelná“ koule a mýdlový sliz

Další možností je zvolit výrobek, který se jmenuje BIOWASHBALL® a dá se pořídit za 999 Kč. Jedná se o švýcarský prací prostředek, aktivní prací složkou v něm je unikátní biologický keramický materiál, jehož jednotlivé částice jsou uzavřeny v tvarované plastové kouli. Stačí kouli vložit do bubnu pračky mezi špinavé prádlo a používat ji lze i při ručním praní.

Podle výrobce má koule životnost asi 1 000 použití, což je při každodenním paní asi tři roky. Praní bez používání fosfátů prý chrání povrchové i spodní vody, s vodou z pračky je podle výrobce klidně možné zalévat zahradu. Jasná je také úspora obalových materiálů, i samotná plastová koule je recyklovatelná.

Autor: Jana Poncarová