fbpx

Osvěžovače vzduchu vyhoďte. Škodí zdraví!0

Kdo z nás by nechtěl, aby byl jeho domov čistý, útulný a voňavý? K navození pocitu pohody a čistoty stále častěji používáme nejrůznější osvěžovače vzduchu. Ty ovšem ve většině případů obsahují jedovaté látky! Co z osvěžovačů dýcháme a proč se jim raději vyhnout?

Možná jste se někdy zamysleli nad zdravotní bezpečností intenzivně vonícího osvěžovače, ale pak jste mávli rukou s tím, že když se to prodává, tak by to přece mělo být v pořádku. Není jistě bez zajímavosti, že pro tolik oblíbené chemické osvěžovače vzduchu neexistují konkrétní normy, které by určovaly, jak moc by měl být daný výrobek bezpečný. Řada nezávislých testů navíc dokládá, že osvěžovače obsahují zdraví škodlivé látky, a to často ve velkých koncentracích.

„Přírodní éterické oleje nejsou oproti chemickým vonným látkám škodlivé.“

Z karcinogenních látek se v chemických osvěžovačích vyskytuje benzen a formaldehyd, který již v malých koncentracích způsobuje bolest hlavy a vyvolává potíže s dýcháním. Obdobné účinky má i toluen, který bývá v osvěžovačích rovněž přítomen. Těkavé kapaliny xylen a styren mají vedle dráždění dýchacích cest negativní dopad i na funkci jater. Xylenové pižmo, které se nejen v osvěžovačích používá jako aromatická látka, se akumuluje v živých organismech a je v podezření z ovlivňování hormonálního cyklu a tedy i potížemi s reprodukcí.

Reklama

Zdraví na Nazeleno.cz

   – Aloe vera: Zázračná rostlina?

   – Ekologické barvy: Jsou šetrné?

  –  Ekologické matrace pro zdravý spánek

   – Skořice voní a má léčivé účinky

Ptáte se, jak ale udržet bez oblíbených osvěžovačů váš domov voňavý a čistý? V první řadě je dobré se zamyslet nad tím, zda jsou vůbec potřeba! Někdy stačí jen otevřené okno či spuštěný ventilátor, aby se vzduch v místnosti zbavil nepříjemných pachů. Pokud se nechcete vzdát vůně, existuje celá řada možností, které jsou bezpečnější než konvenční chemické osvěžovače. I tady je ale potřeba pečlivě vybírat.

Osvěžovače vzduchu ve většině případů obsahují zdraví škodlivé látky
Osvěžovače vzduchu ve většině případů obsahují zdraví škodlivé látky

Vonné tyčinky: Pozor na škodlivé spaliny

Dezinfekčních a léčivých účinků kouře z pálení bylin se využívalo již v dávné minulosti. Dnes se s aromatickým dýmem většinou setkáváme ve formě vonných tyčinek či františků. Méně známé jsou speciální papírky vyrobené z hmoty obsahující směs vonných rostlinných látek, které se spalují obdobným způsobem. Tyto vonné papírky nalezneme i na našem trhu pod názvem Papier d’Arménie, balení se 36 proužky stojí 135 Kč.

Vonné tyčinky by neměly být uměle dobarvované
Vonné tyčinky by neměly být uměle dobarvované

Při nákupu bychom si měli všímat, jestli se skutečně jedná o přírodní produkty a zda vonné tyčinky nejsou například uměle dobarvované. Problémem vonných tyčinek jsou aromatické polycyklické uhlovodíky, které vznikají při nedokonalém spalování a mají karcinogenní účinky. Vonné tyčinky či františky je vhodné používat v dostatečně velkých prostorách s možností větrání. Také je nutné mít na paměti, že kupříkladu zapálením cigarety či svíčky se koncentrace uhlovodíků v místnosti zvyšuje.

Přírodní éterické oleje: Vybere si úplně každý

Jednoznačným plusem vonných rostlinných olejů jsou léčivé účinky, které se využívají v aromaterapii. Příjemné provonění prostoru tak může být spojeno s užitečným působením rostlinných silic. Při výběru je třeba dávat si pozor na to, zda se skutečně jedná o 100% přírodní oleje a ne syntetické náhražky. Dobrým vodítkem je latinský název rostliny, místo původu či informace o bio kvalitě uvedená na etiketě.

Byliny v éterických olejích a jejich účinky

Levandule
nespavost, bolesti hlavy, chřipka, dýchací potíže; uklidňující účinky
Pomeranč
deprese, horečka, nechutenství
Růže
krevní oběh, nespavost, bolest hlavy, žaludeční potíže, horečka; působí jako afrodisiakum
Jasmín
onemocnění horních cest dýchacích, menstruační bolesti; antidepresivum
Borovice
rýma, nachlazení; antiseptické účinky
Máta
dýchací problémy, nevolnost; povzbuzuje mozkovou činnost

Jak používat éterické oleje?

Způsobů využití přírodních éterických olejů je nepřeberné množství. Nejznámější jsou aromalampy, kdy se olej nakape do nádobky s vodou a pod ní zapálená svíčka způsobuje těkání vůně do prostoru. Zde ovšem opět nastává problém se škodlivými sazemi, vznikajícími při spalování. Je proto lepší nechat vonné látka vzlínat samovolně.

Zkuste si byt provonět třeba jen usušenou levandulí
Zkuste si byt provonět třeba jen usušenou levandulí

Nejjednodušší možností je nakapat olej na nějaký předmět, vhodné je zejména dřevo či porézní keramika, kdy dochází k pozvolnému uvolňování vůně. Větší efekt má použití tzv. provensálských difuzérů. K pronikání éterického oleje do vzduchu dochází prostřednictvím dřevěné kuličky upevněné na dřevěné tyčince, která je zapíchnutá v lahvičce s olejem. Sada provensálského difuzéru a oleje od značky Florame vyjde zhruba na 300 Kč.

Moderní aromaterapie: Spreje, elektrické difuzéry i fontánky

Přírodní interiérové spreje obsahují pouze éterické oleje, vodu a alkohol. Jsou vhodné zejména pro okamžité osvěžení vzduchu. Sprej je praktický zejména na cesty, do zaměstnání i do auta. Také zde existuje pestrý výběr z celé škály vůní. Na trhu jsou k dostání bytové spreje v bio kvalitě značek Primavera (kolem 200 Kč/30 ml) či Florame (470 Kč/100ml). Seženete je ve specializovaných bio-obchodech nebo v e-shopech.

Elektrický difuzér funguje na principu vhánění suchého vzduchu, který rozptyluje éterický olej do vzduchu ve formě mikročástic, aniž by byl samotný olej zahříván. Díky tomu jsou zachovány všechny léčivé vlastnosti a zároveň vůně déle vydrží ve vzduchu. Existují rovněž kombinované difuzéry, které spojují účinky aromaterapie, působení barev a hudby, čímž se stávají rovněž zajímavým doplňkem domácnosti. Vtipnou záležitostí je difuzér, který je možné přes USB připojit přímo k počítači. Fontánky vhodně kombinují aromaterapii s osvěžením suchého vzduchu, který se v interiérech často vyskytuje. Cena elektrických difuzérů a fontánek je samozřejmě vyšší a pohybuje se zhruba od 600 Kč až k 5 000 Kč.

Zdraví na Nazeleno.cz

   – Aloe vera: Zázračná rostlina?

   – Ekologické barvy: Jsou šetrné?

  –  Ekologické matrace pro zdravý spánek

   – Skořice voní a má léčivé účinky

Autor: Redakce Nazeleno.cz