Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Myčka nádobí slaví 127 let. Vynalezla ji žena!

Mytí nádobí nepatří mezi oblíbené činnosti a bylo tomu tak i před více než sto lety, kdy se Josephine Cochran ze Spojených států nadchla pro myšlenku automatické myčky nádobí. Svému vynálezu zasvětila mnoho let života, výsledkem byla první opravdu funkční myčka nádobí.

27. 12. 2013 | Jarmila Bajerová

Ve zkratce:

O sestrojení mechanické myčky nádobí se vynálezci pokoušeli již od poloviny devatenáctého století. Američance Josephine Cochran se podařilo tuto myšlenku dotáhnout do konce a stát tak na úplném počátku rychle se rozvíjejícího odvětví. Myčka nádobí právě slaví 127 let od svého vzniku.

Svůj vynález si Josephine Cochran nechala patentovat 28. 12. 1886. Jednalo se o myčku nádobí s ručním pohonem. Ačkoli patenty na přístroje, které měly sloužit k mytí nádobí, jsou zaznamenány už z dřívějších let, až myčka nádobí od Josephine Cochran prokázala opravdovou funkčnost, šetřila práci a čas.

První myčka nádobí byla poměrně velké zařízení. Zdroj: alincolnlearning.us

O Cochran se můžeme dočíst, že byla velmi krásná, poměrně brzy se vdala a užívala si s manželem pohodlný život s častými večírky, na kterých svým hostům servírovali pokrmy na historickém porcelánu. Cochran nemohla vystát, když se služebnictvo nechovalo k porcelánovým kouskům s dostatečnou péčí, a tak myla cenné nádobí raději sama. Při této neatraktivní činnosti často přemýšlela, proč někdo nevynalezne stroj, který by nádobí umyl. Až se jednoho dne rozhodla, že to udělá sama.

Josephine Cochran zasvětila vývoji funkční myčky nádobí velkou část života. Zdroj: clickamericana.com

Nádobí se v její myčce skládalo do drátěných přihrádek určených speciálně pro talíře, šálky nebo příbory. Ruční klika poháněla celý stroj. Myčka měla horizontálně uložené kolo, dovnitř kterého se upevňovalo nádobí. Samotné kolo bylo umístěno v měděném kotli. Když se kolo otáčelo, mýdlová voda z kotle se rozstřikovala na nádobí.

Obrazová příloha patentu z roku 1886, celý patent si můžete prohlédnout zde. Zdroj: epo.org

Cesta k funkční myčce však byla dosti složitá. Cochran sice měla v technické problematice určitý přehled díky svému otci, neměla však dostatek zkušeností, musela se toho hodně naučit a najmout si pomocníky. Celý vývoj přístroje zabral asi osm let. Její manžel zemřel o tři roky dříve než byla myčka patentována, zanechal po sobě mnoho dluhů, a tak se vize revolučního přístroje, který by mohl sloužit jako zdroj obživy, stala ještě naléhavější.

Myčka měla různé drátěné přihrádky, podobně jako ty dnešní. Zdroj: epo.org

Myčku nádobí se zpočátku nepodařilo prosadit pro použití v domácnostech, jak Cochran původně zamýšlela. V tehdejší době se totiž ženám zdála myčka příliš drahá. Úspěch se však dostavil, když začala myčku nádobí nabízet pro hotely, nemocnice a jiná velkokapacitní zařízení. Svou firmu úspěšně řídila až do roku 1912, kdy jí bylo 73 let. Zemřela v následujícím roce. Později po její smrti firmu odkoupila společnost s dnešním názvem KitchenAid, která je součásti společnosti Whirlpool. 

       

Dům Josephine Cochran (vlevo dobové vyobrazení, vpravo současný stav - před domem je umístěn pomník vynálezkyně) Zdroj: shelbyvilleillinois.net

Související články

Tagy: NazelenoPlus, Bydlení, Úsporné spotřebiče, Domácnost

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

Družstevní závody Dražice – strojírna s.r.o.

Značka DZ Dražice, která existuje již od roku 1956, je zárukou kvality, výkonu a hodnoty ohřívače vody.…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!