Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Kompostér jako elektrický spotřebič? Vypadá jako domácí pekárna

Proč vyhazovat bioodpad do komunálního odpadu, když jej lze kompostováním přeměnit do podoby kvalitního zahradního hnojiva? Pokud máte zahrádku, je to snadné. Ve městech to ale může být složitější. Automatický kompostér, který svůj obsah sám zahřívá i promíchává, by mohl představovat zajímavé řešení.

14. 03. 2014 | Jarmila Bajerová

Ve zkratce:

Domácí kompostování je atraktivní způsob, jak přeměnit odpad v něco užitečného. Kompostování v klasickém kompostéru však může být zdlouhavé. Automatizované kompostéry, které mají svoji práci hotovou za pár hodin, tak vypadají jako dobrý nápad.

Malé kompostéry vhodné do bytu nebo na balkon si mezi obyvateli měst již určitou oblibu získaly. S plně automatickým kompostérem však může být domácí kompostování ještě o poznání jednodušší. Kompostér může v kuchyni fungovat jako jeden z odpadkových košů na tříděný odpad. Po naplnění má být kompost hotový během neuvěřitelných tří hodin.

 

 

Přístroj připraví kompost podobně jako domácí pekárna chleba. (Zdroj: indiegogo.com, fastcoexist.com)

Kvalitu výsledného produktu by ale bylo nutné ještě ověřit. V ukázce použití ve videu vypadá hotový kompost spíše jako suchý materiál vhodný k mulčování a vůbec ne jako kvalitně vyzrálý kompost připomínající tmavou hlínu, jak jej známe ze zahrádek.

Food Cycler Home from Food Cycle Science on Vimeo.

Po otevření přístroje uvidíme vyjímatelnou nádobu, která je vhodná i do myčky. Během procesu se údajně z kompostéru neuvolňují žádné pachy díky vyměnitelným uhlíkovým filtrům a přístroj má jen minimální hlučnost. Je uzpůsoben ke kompostování veškerého kuchyňského bioodpadu a zbytků jídel. Potenciálně škodlivé látky z potravin jsou eliminovány během procesu kompostování. Hotový kompost lze hned zužitkovat na zahrádce, balkóně nebo jej použít pro přilepšení pokojovým rostlinám.

Vyjímatelná nádoba vypadá jako kyblík. (Zdroj: indiegogo.com)

Kompostér může být integrován do kuchyňské linky. (Zdroj: indiegogo.com)

Hotový kompost udělá službu rostlinám. (Zdroj: indiegogo.com)

Související články

Tagy: Potraviny, Dům a zahrada, Odpady, NazelenoPlus, Technologie, Gadgets (Ekobydlení), Bydlení, Odpady, Domácnost, Ekozahrady a permakultura

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

Družstevní závody Dražice – strojírna s.r.o.

Značka DZ Dražice, která existuje již od roku 1956, je zárukou kvality, výkonu a hodnoty ohřívače vody.…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!