fbpx

Jak vybrat úspornou televizi0

Velikost obrazovky televize

Velikost obrazovky televize

Podstatným kritériem při výběru televize je velikost obrazovky. Reklamy, výhodné nabídky a mediální nátlak vytváří dojem, že čím větší televize, tím lepší, modernější, technologicky dokonalejší… A tím šťastnější majitel. Nemusí to být pravda.

V úvahu je nutné vzít velikost místnosti, kam chceme televizi umístit. Nezapomínejte, že vzdálenost, ze které televizi sledujeme, by měla být alespoň čtyřnásobkem délky televizní úhlopříčky (ale i více). Máte možnost se na plazmovou obrazovku s úhlopříčkou 40 palců (102 cm) dívat ze vzdálenosti 4 metrů? Zamyslete se i nad tím, co v televizi sledujete. Pokud se díváte především na denní zpravodajství, velkou televizi pravděpodobně neoceníte.


Minimální vzdálenost, ze které bychom měli televizi sledovat, vypočteme jako čtyřnásobek úhlopříčky obrazovky. Zdroj: http://www.thinkstockphotos.com

Reklama

Velká obrazovka naopak přijde vhod při sledování filmů. Pokud chceme k televizi připojit počítač nebo herní konzoli, zkontrolujme především kompatibilitu vstupů a výstupů, u počítače i rozlišení grafické karty. To by se mělo shodovat s rozlišením televize, jinak bude výsledný obraz špatný.

Rozlišení obrazovky

Rozlišení obrazovky se udává většinou v pixelech (horizontální x vertikální), populární je i označení HD. Co ale znamená? HD („high definition“) může být HD Ready nebo Full HD. O tom, který z nich je pro nás ideální, rozhodnou opět naše individuální potřeby, ale ani jedno neznamená nekvalitní obraz.

  • HD Ready – alespoň 1280 x 720 pixelů
  • Full HD – alespoň 1920 x 1080 pixelů
Slovníček dalších užitečných pojmů
Hyperband tuner
širokopásmový přijímač – umožní přijímat rozšířenou nabídku kanálů, na kterých vysílají kabelové televize
DVB-T tuner
schopnost dekódovat pozemní digitální systém, pokud tuto vlastnost televize nemá, budete potřebovat externí set top box
Dětská pojistka
funkce, která může zablokovat ovládání televizoru
Grafický ekvalizér
možnost manuálního nastavení výšek a hloubek
SCART
konektor obsahující audio a video vstupy a výstupy
Show View
možnost nastavení časového spínače
3D zvuk
Iluze prostorového zvuku bez použití domácího kina

Autor: Jana Poncarová