fbpx

Jak vybrat úspornou televizi0

Režim stand-by a spotřeba televizí

Režim stand-by a spotřeba televizí

Pohotovostní režim nebo také stand-by režim je „neviditelný žrout energie“. Představte si například nabíječku vašeho mobilního telefonu, kterou jste zapomněli vytáhnout ze zásuvky, nebo právě televizi, na níž stále svítí červené světýlko, protože je přece pohodlné vzít do ruky ovládač a zapnout ji na dálku. To vše je pohotovostní režim, v němž spotřebiče sice neběží naplno (adaptér nenabíjí telefon, televize nehraje), ale přesto spotřebovávají elektřinu.

Jaká je spotřeba v pohotovostním režimu? Většinou se jedná o čísla řádově 1 až 2 W. To není moc, ale určitě si vzpomenete na nespočet takových spotřebičů, které máte doma – televize, Hi-Fi soustava, počítač, set top box, DVD přehrávač a další.


Sledujete na televizi denní zpravodajství, celovečerní filmy nebo nejčastěji hrajete hry? Zdroj: http://www.thinkstockphotos.com

Reklama

Příkon televize ve stand-by režimu nesmí přesahovat 1 W, zanedbatelné číslo to ale není. Pokud sečteme spotřebu všech spotřebičů v pohotovostním režimu v průměrné domácnosti, může jít o 6–11 % veškeré elektřiny.

Nicméně vypojit televizi po každé ze zásuvky a poté ji opět zapojit může připadat někomu příliš komplikované. Pohodlným řešením je prodlužovací kabel se spínačem, do kterého můžeme všechny přístroje zapojit a pouze jedním tlačítkem (třeba alespoň na noc) vypnout.

Autor: Jana Poncarová