fbpx

Inteligentní dům: Sci-fi, nebo užitečné řešení?0

VIDEO! Dům na dálkové ovládání. Tak lze zjednodušeně popsat inteligentní dům. Stiskem tlačítka otevřete okna nebo zapnete spotřebiče. Jaké jsou výhody a nevýhody inteligentního domu? Je energeticky náročný nebo nám naopak pomáhá šetřit výdaje za energie? Můžete si ho dovolit i vy?

Chcete mít možnost stiskem jednoho tlačítka roztáhnout všechny žaluzie? Při odchodu z domu opět pouhým stiskem tlačítka zavřít všechna okna, dveře a vypnout všechna světla a spotřebiče v domě? Rádi byste pouze jediným dotekem ovlivňovali světelnou pohodu v místnosti, kde se právě nacházíte a vybrali si pro daný moment tu nejvhodnější světelnou scénu? Láká vás jistota, že váš dům odradí zloděje, i když zrovna nejste doma? Automatické zhasínání a rozsvěcení, vytahování rolet či dokonce umělé stíny přesvědčí každého, že uvnitř je čilý ruch… To a mnohé další zvládne inteligentní dům. Pojďme trochu blíže zjistit, co se pod tímto pojmem vlastně skrývá.

Reklama

„Inteligentní domy jsou úsporné – ušetří až třetinu nákladů na energie.“

Velmi jednoduše řečeno, inteligentní dům je dům, jehož cílem je maximálně usnadnit a zpříjemnit život svým obyvatelům a to ať už jde o zábavu, bezpečnost, komfort a pohodlí nebo hospodaření s energiemi. Inteligentní dům nabízí systém, který dokáže všechnu techniku v domě propojit a poskytnout uživateli jednotný způsob ovládání. Prostřednictvím řídící jednotky, tzv. „srdce“ nebo „mozku“ domu, která komunikuje se všemi připojenými spotřebiči, můžete jednoduše ovládat osvětlení, vnitřní teplotu, audiovizuální techniku nebo třeba domovní zabezpečení.

Nazeleno doporučuje

    – Pasivní domy

    – Domy na klíč

    – Aktivní domy

    – Tepelné čerpadlo

    – Smart-grids

To ale není všechno. Inteligentní dům v sobě propojuje veškeré moderní technologie, které jsou dnes pro projektované domy již celkem běžnou součástí – ať už jde o systém centrálního vysavače, kuchyňské spotřebiče, zastiňovací techniku, vytápění a větrání (např. rekuperace, tepelné čerpadlo, solární panely a další), osvětlení interiéru i exteriéru domu, zavlažovací systém, přístupový systém k domu (např. automatické otevírání brány) či domovní čistírnu. Inteligentní dům tedy nabízí nejen pohodlí a úsporu času, zajímavý je i pro svůj přínos např. z hlediska omezení závislosti na vnějších zdrojích energie.

Inteligentní elektroinstalace

Jak vlastně inteligentní dům vzniká? Na trhu je v současnosti již několik firem, které se navrhováním a realizací inteligentních systémů zabývají. Přestože se od sebe nabízené produkty jednotlivých firem v některých ohledech liší, narazíte vždy na označení inteligentní dům, chytrý dům anebo automatizovaná domácnost.

Základem pro jednotný systém řízení všech funkcí v domě je předem navržená inteligentní elektroinstalace, která propojuje jednotlivá instalovaná zařízení. Z těch si může klient libovolně vybrat, která využije a chce je ve svém domě mít. Například systém inHome, který nabízí firma Insight Home, a.s., nabízí tyto základní moduly: vytápění a chlazení, měření spotřeb, zabezpečení, kamery, biometrický přístup, osvětlení, žaluzie, komunikace, distribuce audia a video signálu a vzdálené správy. Pokud se vám po čase některý z instalovaných systémů začne zdát zbytečný nebo naopak budete chtít jiný přidat, firma, která celý systém realizovala, vám podle přání splní i případné žádané změny.

Inteligentní dům má systém, díky němuž lze nastavit různé teploty v různých místnostech
Inteligentní dům má systém, díky němuž lze nastavit různé teploty v různých místnostech. Zdroj: InsightHome

To, jak bude vypadat samotné vybavení domu, záleží pak už jen na vás. Podle zákazníkova přání se nejdříve vypracuje koncept domu tak, jak by měl v budoucnu fungovat. Zároveň je zákazníkovi předložena i cenová nabídka a po schválení je následně navržený systém realizován.

Jak se celý systém inteligentního domu ovládá?

Snahou realizátorů je celé ovládání inteligentního domu maximálně zjednodušit pro potřeby uživatelů. Samotné ovládání se tedy uskutečňuje např. pomocí speciálního programu instalovaného na PC, jednotlivé funkce v domě ale můžete řídit i přes mobilní telefon, televizi nebo dotykovou obrazovku. Pokud jste mimo domov, můžete navíc určité funkce ovládat přes internet a to ať už jste kdekoliv. Výhodou tohoto ovládání na dálku je např. příprava domu po příjezdu z dovolené, kdy v domě několik hodin před příjezdem nastavíte teplotu či zapnutí spotřebičů.

Ovládání inteligentních domů je intuitivní
Ovládání inteligentních domů je intuitivní. Zdroj: InsightHome

Jak funguje ovládání u systému inteligentních domů? „Uživatelské rozhraní systému inHome bylo vyvinuto dle norem ovládání, které definuje společnost Apple. Každý, kdo umí ovládat dotykový telefon, umí – bez jakéhokoli dalšího učení – ovládat i náš systém,“ říká Jan Průcha ze společnosti Insight Home. I systémy dalších firem fungují na podobných principech. Pokud si ale chcete být jisti, že vám systém ovládání bude vyhovovat, máte možnost navštívit některý z  ukázkových projektů, které firmy zákazníkům zpřístupňují.

Podívejte se, jak funguje inteligentní dům

Vytápění aneb inteligentní dům umí i šetřit

Zajímavým lákadlem inteligentních domů, které firmy mnohdy předkládají svým zákazníkům, je šetření nákladů. V inteligentním domě je podle některých realizátorů možné ušetřit až třetinu nákladů. Předpokladem pro to je elektronická regulace vytápění a osvětlení, která například dokáže vypnout světla v domě a snížit vnitřní teplotu po odchodu posledního obyvatele. Inteligentní dům tak nabízí řešení pro ty, kteří přivítají minimum starostí ohledně chodu domu a domácnosti a neradi se zatěžují důležitými maličkostmi.

Na úspory při vytápění a chlazení jsme se zeptali odborníka. „Náš systém k regulaci a řízení používá produkty společnosti SIEMENS, které dosahují úspor 20–30 %. Z prostředí, ve kterém ovládáte celý dům (například iPad) si můžete zcela intuitivně nastavit požadované teploty pro jednotlivé místnosti, případně vybrané místnosti nebo celý dům přepnout z jednoho režimu na druhý (například z režimu komfortního vytápění do režimu útlumu). Ovládat topení a chlazení můžete odkudkoli na světě, kde máte přístup na internet,“ říká Jan Průcha.

O vybavení inteligentního domu rozhoduje zákazník
O vybavení inteligentního domu rozhoduje zákazník. Zdroj: InsightHome

Jak luxusně pohodlné a jednoduché. Kdo by o něco takového doma nestál? Avšak nejen díky tomuto systému můžete na vytápění ušetřit. Inteligentní dům navíc využívá jak jinak než inteligentní systém, který kromě toho dokáže efektivně využívat i všechny dostupné tepelné zdroje. Takže ať už jde o elektřinu či plyn, tepelné čerpadlo nebo třeba energii ze solárních panelů, podle aktuální potřeby vše doputuje tam, kam má.

Kolik za inteligentní dům zaplatíte?

Pokud jste nedočkavě dočetli až sem a teď doufáte, že se konečně dozvíte, na kolik celá tato „neuvěřitelně chytrá“ domácnost přijde, nezklameme vás. Podle firem, které se navrhováním inteligentních systémů zabývají, si připravte nejméně několik set tisíc korun. Pro ilustraci lze uvést např. cena elektroinstalace v novostavbě od společnosti Insight Home, a.s., která vyjde okolo 200 000 korun. Samotné vybavení je pak už odvislé pouze od zákazníkova přání a jeho možností. Dolní hranice pro celý fungující systém je tedy zhruba půl milionu korun.

Obliba inteligentních domů roste
Obliba inteligentních domů roste. Zdroj: InsightHome

Přestože nejde o nejlevnější záležitost, oblíbenost inteligentních domů u nás v poslední době stoupá. „Naše společnost každým rokem zaznamenává zdvojnásobení klientů oproti předešlému roku. Zatím se jedná o exponenciální růst, což potvrzuje to, že inteligentní domy a byty se stávají jasným trendem,“ říká Jan Průcha. Zájem o inteligentní systémy tedy lze předpokládat i do budoucna. To potvrzuje i nový magisterský obor „Inteligentní budovy“, který před několika lety vznikl na ČVUT v Praze.

Inteligentní systém: Ano nebo ne?

Pokud vás dosavadní argumenty o přínosu inteligentních budov nepřesvědčily a i nadále se domníváte, že jde pouze o jeden z nepotřebných moderních výstřelků, máte na to plné právo. V tom případě vás ale možná překvapí, že na západě jsou inteligentní domy vcelku běžnou záležitostí.

V západní Evropě si je uživatelé pořizují především z důvodu dosažení úspor energií a bezpečí, ve Spojených státech jsou oblíbené především díky možnosti pohodlně ovládat veškerou domácí zábavu, ať už jde o televizi, satelit, herní konzole, hudbu, domácí videa či jiné. Je vidět, že každý si při užívání systému inteligentního domu může najít to svoje. A pokud ne, možná, že do pár let tu bude něco i pro ty, kterým se inteligentní dům dnes zdá jako nepotřebná sci-fi hudba budoucnosti.

Autor: Redakce Nazeleno.cz