fbpx

Ekologické a levné praní – jak na to0

Ačkoli nás výrobci přesvědčují o opaku, moderní prací prášky a gely nejsou zrovna vzor zdravotně nezávadného prostředku pro každodenní používání. Jsou drahé, zatěžují životní prostředí a citlivějším jedincům mohou způsobovat kožní problémy. Levné a ekologické alternativy však existují.

Najít ekologicky i ekonomicky šetrnější variantu k běžným pracím práškům je poměrně jednoduché. Řešení máte většinou ihned po ruce – je to mýdlo. Jeho použití však vyžaduje trochu energie a počátečních příprav, ale vyplatí se. Jedno vyprání vás pak přijde na několik málo korun. Také aviváž, kterou odborníci považují za jeden z ekologicky nejškodlivějších v domácnosti používaných produktů, jde jakžtakž nahradit. Možností jak levně a přitom ekologicky prát, je více.

Mýdlové ořechy – moc to nefunguje

Často propagovaným přírodním pracím prostředkem jsou takzvané mýdlové ořechy. Jedná se o sušené plody několika druhů keřů a stromů rostoucí v tropech. K nám se dovážejí zejména z Indie. Mýdlové ořechy obsahují přírodní saponiny, které při praní do vody rozpouští. Jeden kilogram ořechů stojí zhruba 250 Kč a měl by vydržet při praní jednou až dvakrát týdně zhruba jeden rok. Ořechy lze samozřejmě používat opakovaně.

Reklama

Mýdlové ořechy se dováží z Indie a příliš neperou. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Podle některých ohlasů však mýdlové ořechy příliš nefungují. Více znečištěné prádlo nevyperou a jejich efekt je velmi blízký pracímu efektu čisté vody. Trochu problematický je pak ekologický aspekt mýdlových ořechů. Ten na stránkách Ekolist.cz dobře shrnula například Věra Soukupová z jihočeské společnosti pro ekologické informace a aktivity Rosa: „Je na zvážení, zda je lepší prát v přírodních mýdlových slupkách, které se dovezou přes půl světa nebo prát v tom, co nabízí naše země, ať už v mýdle či chemii, ale se všemi zásadami ekologicky šetrného praní.“ I sebepřírodnější produkt, který je ale nutné dovážet přes půl zeměkoule, prostě příliš ekologický není.

Dobrá volba – prací sliz

Jako nejzajímavější ekologický a velmi levný prací prostředek se jeví prací sliz. Jedná se kombinaci mýdla a obyčejné prací sody. Mýdlo funguje jako aktivní prací složka, soda se pak postará o změkčení vody a má také změkčovací vliv na látku, z níž vyplavuje vápenné usazeniny.

Prací sliz vyrobíte tak, že v jednom litru horké vody rozpustíte cca 100 gramů nastrouhaného jádrového mýdla (asi dvě třetiny kostky) a 70 gramů prací sody. Vše dobře rozmíchejte, doplňte teplou vodou na objem 5-6 litrů a nechte vychladnout. Výsledkem je pak bílá opalizující hmota konzistencí podobná pudingu – prací sliz. Během chladnutí sliz často míchejte, aby se vám na jeho povrchu nevytvořil pevnější škraloup. Výsledná hmota by měla být co nejvíce homogenní.

Jakmile vám sliz vychladne, zřeďte jej vodou na konzistenci běžného tekutého pracího prášku a přelijte do lahví. Na jedno praní pak použijte asi 200 – 250 ml slizu.

Hotový prací sliz. Zbývá jej ještě trochu zředit a přejít do lahví. (Foto: autorka)

Obyčejný sliz vyrobíte z běžného jádrového mýdla a sody. Náklady na jednu várku (plný kýbl slizu) jsou jen několik desetikorun. Pokud byste chtěli trochu luxusnější variantu tohoto univerzálního domácího pracího prostředku, použijte místo jádrového lepší marseilleské mýdlo. A zkuste třeba trochu experimentovat a přidejte do slizu nějakou přírodní vonnou esenci. Na rozdíl od mýdlových ořechů sliz opravdu pere a dobře nahradí i o řád dražší prací prostředky.

Aviváž – náhrada je problematičtější

Ačkoli to tak nevypadá, aviváž patří k nejškodlivějším chemickým „koktejlům“ v domácnosti. Je špatně biologicky odbouratelná a citlivějším osobám může způsobovat vyrážky a ekzémy. Nejlepší alternativou je aviváž přestat používat úplně nebo alespoň silně omezit. Aviváž by se navíc vůbec neměla používat při praní dětského prádla, sportovního oblečení a ručníků či utěrek.

Domácnost bez jedů s Nazeleno.cz:

  • Domov bez chemikálií – deset základních tipů pro každého

  • Pět čisticích prostředků, které raději vyhoďte z domu

 

Aviváž lze do jisté míry nahradit octem, který působí příznivě na barvy látky, dobře z rádla vypláchne zbytky prášku či slizu a pomáhá s desinfekcí a čistěním pračky. Použijte několik polévkových lžic na jedno praní, ke kterým můžete přidat pár kapek nějaké vonné esence. Zápachu octa se bát nemusíte, mácháním se odstraní a nemusíte mít proto strach, že budete cítit, jako byste před chvílí nakládali okurky.

Ekologické prací prostředky

Pokud se vám použití slizu a octa z nějakého důvodu příčí, lze samozřejmě využít i různých ekologických pracích prostředků. Na českém trhu je zastupuje hlavně značka Ecover, jejíž výrobky koupíte hlavně v prodejnách se zdravou výživou nebo v obchodech s dětskými potřebami. Známá je také značka Frosch. Použití těchto prostředků je samozřejmě zodpovědnější z hlediska dopadů na životní prostředí, vaši peněženku však už tolik nešetří. Například výrobky Ecover jsou cenově srovnatelné, nebo i dražší než běžné prací prostředky.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.